Lietuvoje

2021.10.14 09:58

Danielė tikisi pritarimo nedidelio kiekio narkotikų dekriminalizavimui: mano nuostabai, Seimo nariai įsiklausė

atnaujinta 11.07
Gytis Pankūnas, LRT.lt, Leonardas Marcinkevičius, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė, Rugilė Augustaitytė, ELTA2021.10.14 09:58

Laisvės partijos atstovė, parlamentarė Morgana Danielė teigia turinti pakankamą palaikymą Seime jos idėjai dekriminalizuoti nedidelio kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti.

„Mano pačios nuostabai, tikrai įsiklausė daugybė Seimo narių į specialistų pasisakymus, įsiskaitė į tuos raštus, kuriuos siuntė valstybinės intitucijos. Vis dėlto mūsų teismai, mūsų advokatūra, mūsų teisininkai, mūsų gydytojai padarė didelį darbą“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė M. Danielė, paklausta, ar jaučia, kad jos idėja turi pakankamą palaikymą Seime.

Laisvės partijos atstovė teigė, kad, priėmus jos inicijuotus pakeitimus, būtų grįžta prie to reglamentavimo, kuris galiojo iki 2017 m., tai yra, kai atsakomybė už nedidelio kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti, buvo numatyta Administracinių nusižengimų, o ne Baudžiamajame kodekse.

„Tik šį kartą dar įtrauktume nukreipimą žmogaus konsultuotis pas specialistus, jei žmogus sulaikomas antrą, trečią ar kitą pakartotinį kartą. Tokios tvarkos mes nesame turėję, bet manome, kad nukreipti žmogų pas specialistus yra būtina, kada įtariame, kad žmogus galbūt turi problemų su narkotikų vartojimu, dažniausiai tai yra ne tik problemos su narkotikų vartojimu, bet ir su gyvenimu, kai reikia socialinių darbuotojų, gydytojų, teisininkų pagalbos dėl antstolių“, – aiškino M. Danielė.

Seimo narė pažymėjo, kad kone daugiausiai ginčų parlamento komitetuose kilo dėl siūlomų baudų už nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimą su savimi be tikslio platinti. M. Danielės manymu, nors numatytos baudos yra kompromisinės, jos yra per didelės.

„Mano nuomone, numatytos baudos yra kompromisinės. Mano, kaip priklausomybės ligų specialistės, nuomone, tos baudos yra per didelės, jos negalėtų būti prilygintos kitoms, panašaus dydžio baudoms, nes tos veikos yra pavojingesnės žmogaus gyvybei arba sveikatai, taip pat, mano nuomone, tai yra per didelė našta šitų numatytų baudų žmonėms, kurie yra priklausomi. Jie ir taip skęsta anstolių problemose, kurios dažniausiai lemia tolimesnį jų vartojimą. Tai yra uždaras ratas“, – kalbėjo Seimo narė.

Šiuo metu, pagal siūlomą projektą, numatyta, kad nedidelio kiekio narkotinių ar psichotropinių medžiagų neteisėtas gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo jas platinti užtrauktų baudą nuo 30 iki 250 eurų. Pakartotinis nusižengimas užtrauktų 200–400 eurų baudą.

G. Landsbergis: ketinu palaikyti narkotikų dekriminalizavimo projektą

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis sako ketinantis palaikyti valdančiosios koalicijos partnerių iš Laisvės frakcijos iniciatyvą dėl mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo, kuri ketvirtadienį Seime pasieks svarstymo stadiją.

„Aš ketinu palaikyti. Ir dėl to, kad tai yra svarbus klausimas mūsų koalicijos partneriams, tai yra jų programinė nuostata, kuriai jie tikrai deda daug pastangų, kad įgyvendintų. Manau, kad tai reikia girdėti. Ir dėl to, kad esu didele dalimi įtikintas jų argumentų“, – Seime atsakinėdamas į žurnalistų klausimus teigė G. Landsbergis.

Politikas pabrėžia, kad šiomis pataisomis tiesiog būtų grįžtama prie anksčiau šalyje galiojusių administracinių sankcijų, kurios praėjusioje kadencijoje buvo perkeltos į Baudžiamąjį kodeksą.

„Mes, priimdami šias pataisas, situaciją grąžintume į 2017 metus. Vėlgi nuogąstaujantiems, kad čia dabar situacija pablogėtų iš esmės, galima sakyti, jog situacija nuo 2017 metų, perkėlus nuostatas į Baudžiamąjį kodeksą iš esmės prastėjo, o ne taisėsi. Tai reiškia, kad nelabai suveikė tos nuostatos, kurios dabar ketinamos atitaisyti“, – aiškino jis.

Tačiau konservatorių lyderis sutiko, kad projekte numatytos baudos yra per mažos.

„Dėl piniginių baudų turėjome ilgą diskusiją, mūsų kolegos yra registravę tam tikras pataisas, aš manau, kad jas bus galima palaikyti“, – tvirtino G. Landsbergis.

A. Veryga: priėmus dekriminalizavimo projektą būtų siunčiama žinia, kad valstybė narkotikus vertina kaip pramogą

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad priėmus Laisvės frakcijos inicijuotą mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo projektą, visuomenei būtų siunčiama žinia, kad valstybė vertina narkotines medžiagas kaip pramogą.

„Aš manau, kad tai būtų labai aiški žinia žmonėms, kad valstybė vertina narkotines medžiagas kaip tam tikrą pramogą, nemato čia didelės problemos“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį teigė A. Veryga.

„Tiesą sakant, šių pataisų teikėjai per daug ir nesiginčija, ir neslepia, kad jų tolimasis tikslas yra visgi ne tik dekriminalizuoti, bet ir legalizuoti kai kuriuos narkotikus“, – pridūrė jis.

Politikas mano, kad šiuo metu už disponavimą narkotinėmis medžiagomis taikomos baudos tikrai nėra per didelės.

„Ko mes siekiame bauda? Ar mes siekiame, kad bauda būtų komfortiška, kad žmonės maloniai jaustųsi parūkę žolės ir susimokėję baudą, ar mes visgi norime, kad bauda atgrasytų nuo vartojimo. Tai, aš manau, kad (baudos – ELTA) tikrai nėra per didelės ir klausimas, ar nėra per mažos“, – sakė Seimo narys.

I. Šimonytė atkerta A. Verygai: yra manipuliuojama žodžiais

Buvusiam sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai teigiant, kad narkotinių medžiagų dekriminalizavimas visuomenei formuoja požiūrį į narkotikus kaip į pramogą, premjerė Ingrida Šimonytė atkerta, kad tai tik manipuliavimas žodžiais.

„Na, tai yra manipuliavimas žodžiais, dėl kurio man labai gaila. Ne vieną kartą turbūt ir Seimo salėje skambėjo žodis legalizavimas, nors niekas nekalba apie jokį legalizavimą, kalbame apie baudžiamosios atsakomybės pakeitimą administracine atsakomybe. Aš noriu priminti, kad tokia tvarka Lietuvoje galiojo iki 2018 metų. Noriu priminti, kad valstybinėje strategijoje, kurią patvirtino buvęs Seimas, dekriminalizacija buvo numatyta ir už tą strategiją balsavo turbūt nemenka dalis dabartinės opozicijos, o tuo metu valdančiosios daugumos. Čia galbūt yra bandymas manipuliuojant žodžiais suteikti regimybę projektui to, ko tame projekte iš tiesų nėra“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo premjerė.

I. Šimonytės teigimu, projektas kalba apie baudžiamosios atsakomybės, kuri, jos nuomone, yra perteklinė, pakeitimą administracine, o ne apie narkotinių medžiagų legalizavimą, todėl priežasčių nepalaikyti projekto premjerė teigė nematanti.

„Pirmiausia baudžiamoji atsakomybė atsirado prieš keletą metų, mes vargiai galime pasakyti, kad baudžiamosios atsakomybės atsiradimas kažkaip lemtingai pakeitė situaciją ir ją pagerino. Antras dalykas, aš tikiu prevencija ir efektyvia pagalba priklausomiems žmonėms, nes mes kalbame apie žmones, kuriuos mes baudžiame iš esmės už priklausomybę, kuri yra liga. Mes nekalbame apie prekeivius ar kitus žmones, kurie verčiasi kažkokia nusikalstama veika, bet mes kalbame apie tuos, kurie patys vartoja, tai yra priklausomybė“, – kalbėjo I. Šimonytė.

„Vyriausybė yra jau dabar įtraukusi į ateinančių metų biudžeto įstatymo projektą papildomas lėšas šiems tikslams. Ir jeigu Seimas priimtų tokį sprendimą ir vis dėlto grąžintų, ne nustatytų, o grąžintų administracines atsakomybę už tokio pobūdžio nusižengimus, manau, kad tinkamai išplėtus tiek prevencijos ir gydymo, tiek ir reabilitacijos paslaugas, tikrai galima pasiekti geresnių rezultatų, ir tą liudija ir kitų valstybių patirtis“, – pridūrė premjerė

ELTA primena, kad ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje svarstymo stadiją turėtų pasiekti vienas iš valdančiosios Laisvės frakcijos prioritetinių klausimų – mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo projektas. Laisvės frakcijos narės M. Danielės inicijuotos pataisos, kuriomis siekiama perkelti bausmes už mažą narkotinių medžiagų kiekį be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso (BK) į Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), jau yra įveikusios pateikimo stadiją ir po diskusijų su ekspertais buvo apsvarstytos visuose šio klausimo svarstymui paskirtuose komitetuose.

Laisvės frakcijos parlamentarė Morgana Danielė mano, kad jos inicijuotame mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo projekte numatytos baudos yra per didelės. Po to, kai pataisas apsvarstė Teisės ir teisėtvarkos komitetas, numatyta, kad už pirmą nusižengimą būtų skiriama bauda nuo 30 iki 250 eurų, o už pakartotinį nusižengimą – nuo 250 iki 400 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt