Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.22 21:08

Į Angliją emigravusi R. Cicino vairuotoja dabar darbuojasi britų švietimo sistemoje

Lietuvoje Lina Baublienė buvo pirmoji limuzino vairuotoja moteris. Dar daugiau dėmesio Lina susilaukė tuomet, kai tapo estrados princu tituluojamo dainininko Ryčio Cicino asmenine vairuotoja. Tačiau vėliau Linos gyvenimas susiklostė taip, kad teko emigruoti. LRT TELEVIZIJOS laida „Emigrantai“ Liną ir jos šeimą aplankė Anglijoje ir sužinojo, kaip jai sekasi dabar.

Lina kartu su vyru Juozu ir trimis vaikais dažnai pavarto senas laikraščių iškarpas – tai saldūs prisiminimai iš Lietuvos. Ypač Linai – juk ji buvo pirmoji ir ilgą laiką vienintelė Lietuvoje limuzino vairuotoja moteris. Devintajame dešimtmetyje tai buvo ypatinga. Vyrai jai reikšdavo pagarbą, moterys pavyduliaudavo, gatvėse daug kas norėdavo kartu nusifotografuoti ar užkalbinti šią damą.

Dar daugiau dėmesio Lina susilaukė, kai tapo estrados princu tituluojamo, tuo metu pačiame šlovės olimpe buvusio dainininko Ryčio Cicino asmenine vairuotoja.

Tačiau limuzinų laikas baigėsi. Liną ir jos šeimą ištiko krizė, o tai reiškė didelius pokyčius. Štai kodėl dabar Baublius „Emigrantų“ kūrybinė grupė lanko Anglijoje. Jų namais tapo visai netoli Londono esantis Dagenhamas Esekso grafystėje. Tai labai graži ir rami vieta, šios šeimos užuovėja nuo  anksčiau slėgusių bėdų.

Investavo į prabangius automobilius

„Lietuvoje buvau jauna mama, anksti susilaukiau vaikų, būdama 22-ejų jau turėjau tris vaikus ir tuo pat metu ėjau į universitetą – Kūno kultūros akademiją. Žodžiu, šešerius metus blaškiausi tarp vaikų, šeimos ir mokslų, bet viską sėkmingai baigiau. [...] Nebuvo [Lietuvoje gyventi] taip jau labai lengva, nes šeima didėjo, reikėjo ir namus išlaikyti, ir mašinas – viską norėjome turėti. Vertėmės, kaip galėjome“, – prisimena Lina.

Anksti susilaukę trijų vaikų Lina ir Juozas Baubliai sumąstė pradėti verslą. Tuo metu limuzinų mūsų šalyje beveik nebuvo, o jų paklausa vestuvėms ir kitoms šventėms vis didėjo. Sutuoktiniams atrodė, kad ši sritis bus pelninga, todėl visas santaupas į šių automobilių nuomos verslą ir investavo.

Lina sako iš pradžių buvusi tik patarėja, o vėliau pati įsitraukė į verslą: „[Iš pradžių] tik savaitgaliais padėdavau, vairuodavau per vestuves.“

Labai greitai Baublių verslas pasiteisino. Kaip ir galvojo, limuzinai tapo reikalingi visiems jaunavedžiams, jubiliatams, juos nuomotis pradėjo tuo metu klestėjusi mafija, nors kiek prakutę verslininkai. Iš pradžių tik išskirtinėmis progomis sėsdavusi prie vairo vėliau Lina tapo nuolatine limuzino vairuotoja.

„Buvau vienintelė moteris Lietuvoje, kuri vairavo limuziną ir 6 durų mersedesą. Vieną savaitgalį važiuodavau su vienu, kitą – su kitu. Iš pradžių nelabai norėdavo sėsti į tą mašiną, bet nuramindavau, kad viskas bus gerai. Ir aš visada važiuodavau pirma vestuvėse. Net jeigu mes, 8 mersedesai, kartu būdavome ir kartais vairuodavau paprastą mersedesą, tai man vyrai visada leisdavo važiuoti pirmai“, – prisimena „Emigrantų“ pašnekovė.

Išvažiavusi į gatves Lina kaskart sulaukdavo tiek dėmesio, tarsi būtų garsi aktorė. Tai labai padėjo Baublių verslui, daug kas būtent dėl moters vairuotojos rinkdavosi jų limuzinų nuomos kompaniją.

Su estrados princu tapo draugais

Vis dėlto tai dar nebuvo vairuotojos Linos karjeros viršūnė. Didžioji sėkmė jos laukė, kai limuzino užsimanė tuo metu vienas populiariausių ir daugiausiai uždirbančių dainininkų šalyje – estrados princo titulą pelnęs R. Cicinas. Juk tikrai esate girdėję, kad ši žvaigždė visur važinėdavo prabangiu limuzinu. Pasirodo, prie vairo sėdėdavusi moteris – ta pati Lina.

„Aš buvau asmeninė Ryčio vairuotoja, porą metų dirbome kartu, kiekvieną dieną koncertai, restoranai, kirpykla, siuvėjos – visur jį vežiodavau.

Su limuzinu jis visur nevažinėdavo – tik į koncertus arba vakarėlius, kur būdavo pakviestas, kur spauda laukdavo, o šiaip kiekvieną dieną važinėdavo su paprastu mersedesu, kurį irgi aš vairuodavau“, – atskleidžia Lina.

Ši moteris daugiau nei kas kitas žinojo apie asmeninį R. Cicino gyvenimą, apie jo draugus, uždarbius ir prabangą, kuri jį visą laiką supo. Vairuotoja buvo ištikima žvaigždės komandos narė ir niekada niekam jo neišdavė.

„Gerai sutardavome ir draugais tapome. [...] Mačiau labai daug pramogų pasaulio, daug žmonių, visus pažinojau tuo metu. Mane kviesdavo ir į sales, į koncertus stebėti iš šono. [...] Tuos dvejus metus aš buvau labai patenkinta“, – teigia Lina.

Moteris sako tuo metu jautusis svarbia pramogų pasaulio dalimi ir net negalėjusi pagalvoti, kad kada nors gyvenimas taps sunkus, kad teks emigruoti.

Laidos stop kadras.

Lietuvoje ėmė gerėti laikai, žmonės vis daugiau uždirbdavo, pirko geresnes mašinas, pradėjo keliauti po pasaulį. Galiausiai pasikeitė vestuvių mados – lietuviai, užuot leidę pinigus limuzino nuomai, daug mieliau tuos pinigus išleisdavo medaus mėnesiui Turkijoje. Tokie pokyčiai Baublių verslui reiškė pražūtį. Lina ir Juozas suprato, kad pragyventi su trim tuo metu dar mažais vaikais bus labai sunku.

Kad išmaitintų šeimą, Juozas išvyko į Angliją, su brolio pagalba Londone įsidarbino statybose, ėmė siųsti pinigus žmonai, su vaikais pasilikusiai Kaune. 

„Po poros metų atvažiavau į Londoną pasižiūrėti, kaip vyras laikosi. Ir man čia iškart patiko – nuo pirmos dienos: kažkoks laisvės pojūtis, žmonių įvairovė, bendravimas be kompleksų“, – prisimena Lina.

Tapusi vyro išlaikytine, moteris graužėsi, tokia padėtis jai labai nepatiko, bet Kaune rasti darbo nepavyko. Visi tuo metu kartodavo tą baisų žodį – krizė.

„Niekaip neįsivaizdavau, ką galėčiau dirbti baigusi Kūno kultūros akademiją. Nors specialybė labai „faina“ – sveikatos ugdytoja, tokia kaip asmeninė trenerė. Tai buvo pati pirmoji laida ir tuo metu tas nebuvo populiaru, todėl niekur negalėjai rasti tokio darbo“, – sako Lina.

Blaškėsi tarp Kauno ir Londono

Vaikus palikusi Kaune, Lina atvyko pas vyrą į Londoną. Kaip sako pati, pirmiausia tik apsižvalgyti, pamėginti suprasti, kodėl visa Lietuva šį kraštą taip dievina, kodėl visus čia taip traukia.

„Iš pradžių atvažiavau tik trims savaitėms. Tiesiog vaikščiojau po Londoną, žiūrėjau, ar suprantu angliškai, ar ne, galiu kalbėti ar negaliu. Nors įsivaizdavau, kad baigusi akademiją laisvai kalbu angliškai, bet iš tiesų – toli gražu ne. Labai norėjau pabadyti kažkur padirbti, susiradau barmenės darbą. Teko padirbti tik 5 dienas, nes turėjau bilietą atgal namo, kadangi aš tiesiog atvažiavau atostogų, tik pasibandžiau. Bet man pasakė, kad jeigu grįžčiau, mane priimtų“, – prisiminimais su „Emigrantais“ dalijasi Lina.

Supratusi, kad Londone jai daug geriau nei Kaune, kur žlugo verslas, Lina užsibrėžė tikslą persikelti į šį miestą, pas vyrą. Tačiau iš karto to padaryti negalėjo, tuo metu Lietuva dar nepriklausė Europos Sąjungai, judėjimas per sienas buvo apribotas.

„Sulaukiau 2004 m. gegužės, kai įstojome į Europos Sąjungą, ir iš karto atvažiavau į Londoną. Atvažiavau porai savaičių, vėl priėmė į tą patį darbą. Tada vėl grįžau atgal į Kauną, vėl atvažiavau mėnesiui ir taip kokius dvejus metus važinėjau pirmyn atgal, nes vyras nuomojosi tik kambarį, mums visiems nebuvo kur gyventi. Vaikai buvo Lietuvoj, vėliau juos irgi atsiveždavau – vasaros metu“, – pasakoja emigrantė.

Paskui prasidėjo būsto paieškos, nes susispaudus vienam kambarėlyje gyventi buvo neįmanoma, ir 2006 metų rugsėjį jie įsikėlė į nuosavą namą, kuriame ir dabar gyvena.

Eseksas, kuriame įsikūrė ši kauniečių šeima, garsėja tuo, kad čia labai patogu auginti vaikus. Čia iki šiol gyvena daug pačių anglų, o emigrantai daugiausia pavyzdiniai, nekonfliktiški ir tvarkingi. Vienintelis minusas – iki Londono centro kelionė užtrunka valandą, piko metu – net ir kelias valandas.

Sunkiausiai svetimame krašte adaptavosi trys Baublių vaikai: vyriausiasis Adomas, vidurinioji Ieva ir jauniausioji Evelina.

„Pirmos dvi savaitės mokykloje buvo pačios sunkiausios, jie kiekvieną dieną grįžę iš mokyklos verkė, nes nesuprasdavo, ką jiems sako angliškai, bet po to pradėjo patikti, labai mokytojai stengėsi padėti“, – sako Lina. 

Nuo barmenės – iki švietimo darbuotojos

Pradėję gyvenimą Anglijoje, Lina ir Juozas nebijojo sunkumų, jie buvo pasirengę bet kam, kad tik galėtų normaliai atsistoti ant kojų, aprūpinti save ir vaikus. Tad į visus vargus, kuriuos teko pereiti, ši moteris numoja ranka.

„Aš ryte viską susitvarkau, vaikus į mokyklą išleidžiu. Pasiimu iš mokyklos 15 val., vyras grįžta 18 val., vaikus prižiūri iki nakties, aš grįžtu naktį, ir taip kiekvieną dieną. Taip sukausi 3–4 metus, bet man buvo patogu“, – tvirtina emigrantė.

Laidos stop kadras.

Barmenės darbas, kurį vos atvykusi gavo, Linai buvo ne tik pinigų šaltinis, bet ir savotiška išlikimo Anglijoje mokykla. Būtent nuo tokių darbų, kuriuose tenka daug bendrauti su britais, ji rekomenduoja pradėti daugumai. Sako – tik tada įmanoma tobulai išmokti anglų kalbą.

„Bet paskui pajaučiau, kad norisi kažko daugiau, kad jau galiu daugiau. Taigi susiradau lietuvių kompaniją, jie tvarkė mokesčius. Pagrindiniai klientai buvo lietuviai ir rusai. Ten aš dirbau porą metų. Darbo laikas buvo nuo 9 val. iki 15 val. – pusė etato, o vakare dar eidavau į barą. Tada jau dirbau nuo ryto iki nakties“, – pasakoja Lina.

Šiuo metu Lina jau visai kitoje srityje – per rekomendacijas ji pateko į vietinę švietimo sistemą.

„Esu koordinatorė. Anglijoje pradėtas naujas didelis projektas privačioms mokykloms, įdiegta testavimo sistema. Jie testuoja studentus iš kitų šalių, kurie nori patekti į privačią mokyklą Anglijoje. Kad nereikėtų kiekvienoje mokykloje, į kurią jie nori eiti, atlikti testo, yra toks bendras testas, už kurį mes ir esame atsakingi, kurį rengiame ir paskui mokykloms siunčiame atsakymus“, – aiškina Lina.

Tačiau rimtas darbas nereiškia, kad Lina pamiršo laikus, kai siautė pramogų pasaulyje. Ji sako, kad širdyje jaučiasi tokia pat jauna. Be to, Eseksas, kuriame gyvena, garsėja linksmybėmis, klubais. Visi vietos gyventojai, net ir vyresnio amžiaus, čia nuolat pramogauja, rūpinasi stiliumi, nebijo atrodyti labai ryškūs.

Automobiliai išliko gyvenimo aistra

Didžiausias Linos hobis – fotografuotis, demonstruoti madas. Ji net yra dalyvavusi vietiniame grožio konkurse, kur varžėsi su kitomis emigrantėmis iš Lietuvos: „Esu laimėjusi „Misis Lietuvos – žaviausios ponios“ konkursą, tai buvo 2011 metais. Visada norėjau dalyvauti grožio konkursuose, nuo pat jaunumės.“

Automobiliai buvusiai limuzino vairuotojai iki šiol yra gyvenimo aistra. Prie bet kokios mašinos vairo ji nesėda. Kaip ir daugelis Esekso gyventojų, taip ir Baubliai, turi ne vieną transporto priemonę. Vienas iš Linos automobilių – naujas prabangus jaguaras.

„Tai pramogų, savaitgalio mašina – prie jūros, į klubus, į koncertus. Į darbą – traukiniais, nes darbas centre ir su tokia mašina važiuoti būtų didžiausia nesąmonė ir klaida: mokestis yra, pasistatyti nėra kur, kamščiai rytą vakarą“, – aiškina Lina.

Transportu susižavėjo ir devyniolikametė Linos dukra Ieva. Ji jau metus  Anglijoje važinėja žiedinėse motociklų lenktynėse. Tokios lenktynės – brangus sportas. Ieva jau turi privačių rėmėjų, bet daugiausia jai padeda tėvai.

Didžiausia merginos gerbėja yra jos mama. Prabangiomis mašinomis važinėjanti Lina pastaruoju metu labai domisi ir motociklais, tačiau pati jų vairuoti dar nemoka.

Tuo metu kitai dukrai – Evelinai tėvai nupirko daug muzikos aparatūros, nes ji svajoja tapti garsia dainininke arba šokių muzikos kūrėja. Dar ji svajoja gyventi JAV.

O štai pati Lina sako svajojanti visai apie kitus kraštus. Moteris įsitikinusi, kad į Lietuvą dar ilgai negrįš, o gal ir niekada: „Norėčiau pagyventi kur nors tolėliau, kur šilčiau – pavyzdžiui, Australijoje.“

Laida „Emigrantai“ LRT TELEVIZIJOS eteryje – antradieniais 19.30 val. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi