Lietuvoje

2021.10.13 22:47

Skrieja kritika dėl Lietuvos migrantų politikos: užkliuvo ir vaikų sulaikymas, ir prieglobsčio prašymo galimybės

Edvardas Špokas, Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.13 22:47

Netrukus baigsis pusmečio sulaikymo terminas pirmiesiems į Lietuvą per Baltarusiją atvykusiems migrantams. Vidaus reikalų ministerija siūlo, kad Migracijos departamentas ar pasienio tarnyba atskirai spręstų dėl kiekvieno migranto laisvės judėti. Tokią tvarką kritikuoja Seimo žmogaus teisių komiteto vadovas. Lietuva vis daugiau kritikos sulaukia dėl migrantų neįsileidimo, dėl jų sulaikymo ir dėl gyvenimo sąlygų.

„Mes negyvuliai, prašome laisvės“, – iš už grotų šaukia migrantai buvusiuose Kybartų pataisos namuose. Čia jie perkelti iš palapinių Rūdninkų poligone.

Kartu su migrantais pietavusius ir jų gyvenimo sąlygas apžiūrėjusius Seimo žmogaus teisių komiteto narius stebino, kad šimtui žmonių yra tik du dušai, vienam žmogui tenka tik du kvadratai – perpus mažiau nei minimalus nustatytas plotas. Komiteto vadovas Tomas Vytautas Raskevičius sako, kad nėra viskas blogai ir baziniai humanitariniai šių asmenų poreikiai yra užtikrinami labai neblogai.

Panorama. Lietuva sulaukia vis garsesnės kritikos dėl migrantų teisių pažeidimų

Pagrindinė problema – nežinomybė.

„Kuo toliau, tuo didesnį susirūpinimą kelia migrantų informavimas apie jų teisinį statusą ir apie prieglobsčio nagrinėjimo procedūras“, – pabrėžia komiteto vadovas.

Kaip teigia Migracijos departamento darbuotoja Vijolė Mereckienė, migrantų prieglobsčio prašymų svarstymas gali trukti nuo pusės dienos iki 3 dienų.

Iš 2,5 tūkstančio prašymų, išnagrinėta daugiau nei 900.

„Yra vienas asmuo iš šitos migrantų bangos, kuriam buvo suteiktas prieglobstis, pabėgėlio statusas“, – sako Migracijos departamento direktorės pavaduotoja Lucija Voišnis.

Pabėgėlio statusas suteiktas pabėgėlei iš Eritrėjos. Visų kitų motyvai Migracijos departamento neįtikino. Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros neįtikina tik vienas teigiamas sprendimas.

„Kyla klausimų, kodėl iki šiol visi sprendimai yra neigiami“, – LRT TELEVIZIJAI sako JT Pabėgėlių agentūros atstovė Lietuvoje Renata Kuleš.

O migrantams belieka laukti. Migrantai gyvenimo sąlygas vadina kalėjimu ir tikina, kad čia uždaryti jie neturi ką veikti: „Mums reikia laisvės Lietuvoje, niekur iš Lietuvos nevyksime.“

Bent daliai jų gali pavykti atgauti laisvę judėti. Netrukus baigsis pusmečio sulaikymo terminas pirmiesiems į Lietuvą per Baltarusiją atvykusiems migrantams. Vidaus reikalų ministerija siūlo, kad Migracijos departamentas ir pasienio tarnyba individualiai spręstų, ar dar pusmečiui pratęsti prieglobsčio negavusių ar sprendimo laukiančių migrantų sulaikymą. Kaip teigia vidaus reikalų ministrė, sprendimas būtų priimamas įvertinus, ar tas asmuo galimai pasislėps, pasišalins iš šalies.

Institucijų sprendimą migrantai galės apskųsti teismui, tačiau Seimo žmogaus teisių komiteto vadovas mato problemą.

„Ne žmogaus pareiga įrodyti, kad jis turi būti sulaikytas, o valstybės arba institucijų pareiga įrodyti, kad tas žmogus turi būti sulaikytas“, – aiškina T. V. Raskevičius.

Vidaus reikalų ministrė sako, kad tai galiotų tik esant ekstremaliajai situacijai ir siūlymus vadina kompromisu.

„Turime derinti tuos du labai svarbius dalykus – ir žmogaus teises, ir tarptautinius įsipareigojimus. Kartu turime nesukurti to, kad Lietuva taptų pereinamuoju kiemu“, – pabrėžia ministrė.

Tačiau dėl žmogaus teisių pažeidimų kritika Lietuvai vis auga. Europos Sąjungos sienos apsaugos tarnybos „Frontex“ vadovas sako, kad jie užfiksavo apie 20 pamatinių žmogaus teisių pažeidimų, migrantus išstumiant atgal į Baltarusiją. Dėl grupinio migrantų neįleidimo Lietuvą kritikuoja ir Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūra, nes galimybė prašyti prieglobsčio yra pagrindinė žmogaus teisė.

„Tai pagrindinė žmogaus teisė, kuri netgi nepaprastosios ar krizinės situacijos atveju neturėtų būti apribojama“, – tikina R. Kuleš.

Pabėgėlių teisių gynėjai kritikuoja ir visų migrantų sulaikymą, ypač – vaikų.

„Mūsų manymu, sulaikymas išvis neturi būti taikomas vaikams“, – priduria R. Kuleš.

Vidaus reikalų ministrė atvirkščiai sako, kad iš kitų bendrijos šalių girdinti tik palaikymą, o problema yra ta, kad Europos migracijos politika ir teisė neatitinka dabartinių realijų. Ir, pasak ministrės, Baltarusijoje laukiančiųjų kelionės į Europą tik daugėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI