Lietuvoje

2021.10.13 21:22

Mėnesis su griežtesniais galimybių paso ribojimais: 12 ikiteisminių tyrimų, už pažeidimus galimas ir laisvės atėmimas

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.10.13 21:22

Lygiai mėnesį Lietuvos gyventojai gyvena su griežtais galimybių paso reikalavimais. Kaip teigia Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, pradėta 12 ikiteisminių tyrimų dėl dokumento klastojimo arba pagrobimo ir pasinaudojimo. Kol kas vienas asmuo gavo baudą už tokį nusižengimą, kuri siekė 5 tūkst. eurų. Tačiau, kaip pabrėžia policijos atstovas, dėl tokių nusižengimų galimos ir rimtesnės baudos.

Nuo rugsėjo 13 dienos policija yra pradėjusi 12 ikiteisminių tyrimų. Daugiausia jų – dėl dokumento klastojimo (dėl padirbtų galimybių pasų) arba dokumento pagrobimo ir panaudojimo svetimu vadu.

„12 ikiteisminių tyrimų šiuo metu vyksta, taip pat yra keletas pranešimų, kurie vertinami ir galimai gali būti pradėti ikiteisminiai tyrimai“, – LRT TELEVIZIJAI sako R. Matonis.

Policijos departamento atstovas apie galimybių paso tvarkos pažeidimus: pradėta 12 ikiteisminių tyrimų

Jis tikina, kad daugiausiai nusižengimų fiksuojama parduotuvėse ar prekybos centruose, į kuriuos nori patekti asmenys, neturintys galimybių paso.

Šiuo metu baudą dėl nusižengimo, susijusio su galimybių pasu, yra gavęs vienas asmuo. Bauda siekia 5 tūkst. eurų.

„Byla įvyko per kelias dienas pagreitinto proceso būdu ir buvo atiduota į teismą. Teismas skyrė tokią baudą. Kai teismas paskiria baudą už dokumento klastojimą arba pagrobimą ir pasinaudojimą, galima bausmė ir laisvės atėmimo iki šešerių metų. Bausmės ir atsakomybės yra tikrai didelės“, – pabrėžia policijos atstovas.

Kaip teigia R. Matonis, daugiausiai iškvietimų gaunama dėl lankytojų, kurie įtariama pasisavino kito asmens galimybių pasą arba turi jį padirbtą, tuo metu iškvietimų dėl to, kad patys verslai nesilaiko taisyklių ir netikrina galimybių pasų – mažai.

„Iš esmės mūsų visi gaunami pranešimai yra iš prekybos centrų arba kažkokiose parduotuvėse užfiksuotų įtartinų asmenų, kai apsaugos darbuotojams kyla įtarimas, kad asmuo naudojasi ne savo galimybių pasu arba suklastotu“, – aiškina R. Matonis.

LRT.lt primena, kad trečiadienį premjerė Ingrida Šimonytė tikino, jog artimiausiu metu pakeitimų, susijusių su galimybių paso taikymu, Vyriausybė neplanuoja.

Paklausta, ar prekybininkams ir maisto produktų gamintojams besiskundžiant galimybių paso taikymu Vyriausybė neplanuoja reikalavimų koreguoti, premjerė teigė, kad situacija kol kas išlieka gana sudėtinga, todėl tokių planų nėra.

„Kol kas galimybių paso atšaukimo planų Vyriausybė neturi. Kol kas epidemiologinė situacija išlieka gana sudėtinga. Žinoma, yra daug niuansų, kuriuos reikia turėti minty. Trečdalis užsikrečiančių ar naujai nustatomų atvejų, taip turbūt būtų korektiškiau sakyti, yra vaikai ir paaugliai ik 18 metų. Tai truputį kitas kontingentas rizikos atsirasti ligoninėse požiūriu nei pagyvenę žmonės“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Ji taip pat pridūrė, kad neskiepytųjų tarp užsikrečiančių žmonių yra apie pusė, o, vertinant pilnai nepaskiepytus žmones – ir daugiau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt