Lietuvoje

2016.10.21 14:36

Prezidentė: ES lyderiai dėl Rusijos veiksmų Sirijoje yra vieningi

BNS, ELTA2016.10.21 14:36

ES šalys pasmerkė Rusijos vykdomus bombardavimus Sirijoje. Ir nors Maskvai šiuo metu nesiruošiama taikyti naujų sankcijų, Bendrijos šalys pasilieka atviras galimybes, jei bombardavimai tęsis, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Anot prezidentės, šiuo metu galimų sankcijų klausimas yra antraeilis, nes svarbiau deeskaluoti karinį konfliktą Sirijoje, taip pat politines ir karines įtampas Rytų Europoje.

„Sutarė palikti visas galimas opcijas, visas galimybes taikyti bet kokias priemones ateityje, jeigu to reikės, nedetalizuojant konkrečiai“, – Lietuvos žurnalistams Briuselyje teigė D. Grybauskaitė, ketvirtadienį ir penktadienį dalyvaujanti Europos Vadovų Taryboje.

Dėl Rusijos vykdomų bombardavimų Sirijos Alepo mieste, kurių metu žūva daug civilių, atsakomųjų veiksmų ragino imtis Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, tačiau ES vyriausioji įgaliotinė užsienio politikai Federica Mogherini kol kas atmeta naujų sankcijų Maskvai galimybę.

ES šalių lyderiai dėl principinio Rusijos veiksmų Sirijoje vertinimo yra vieningi, sako D. Grybauskaitė, nors ir pripažįsta, kad Briuselyje vykusios diskusijos buvo nelengvos.

„Esmė yra ta, kad bet kokiu atveju visos šalys sutarė pasmerkti tai, kas vyksta šiandien Sirijoje, būtent Rusijos veiksmus Sirijoje, kad sutarė palikti visas galimas opcijas, visas galimybes taikyti bet kokias priemones ateityje, jeigu to reikės, nedetalizuojant konkrečiai“, - penktadienio rytą žurnalistams Briuselyje sakė D.Grybauskaitė.

„Diskusijos nebuvo lengvos, nes objektyviai visos šalys turi kitokį santykį su Rusija. Kuo toliau nuo sienos, tuo tie santykiai lengvesni, kuo mažiau buvo istorinių jautrumų, taip pat tie santykiai yra paprastesni. Viskas objektyvu ir suprantama. Svarbiausia, kad galiausiai vis tiek sutarėme bendrai, kaip reikės reaguoti“, - pridūrė ji.

Pasak šalies vadovės, šiandien ES turi galvoti ne tiek apie priemones ar spaudimą Maskvai per sankcijas, bet kaip sumažinti įtampą dėl Rusijos pajėgų koncentravimo Sirijoje, siekiant išvengti „visiško šios šalies“ sugriuvimo.

„Matėme, kuo tai baigėsi ir kokios pasekmės buvo Libijoje ir kitose šalyse, kur po karinių veiksmų praktiškai nieko nebelieka ir turime didžiulius pabėgėlių srautus į Europą“, - teigė D. Grybauskaitė.

Europos Vadovų Taryba penktadienį pareiškė, jog „griežtai smerkia Sirijos režimo ir jo sąjungininkų, ypač Rusijos, vykdomas atakas prieš civilius Alepe“ ir paragino „nedelsiant nutraukti karo veiksmus“.

Pasak prezidentės, įtampa tarp Rusijos ir Vakarų šiuo metu siekia Šaltojo karo laikus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.