Lietuvoje

2021.10.13 20:55

Landsbergis apie padėties pasienyje valdymą: neatmestina, kad galėjo būti padaryta klaidų, bet jeigu yra ką taisyti, taisome

Janina Mateikienė, LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2021.10.13 20:55

Per praėjusią parą prie sienos su Baltarusija pasieniečiai apgręžė 93 migrantus, o tarnybos atstovas komentavo, jog „paskutinėmis dienomis situacija tampa sudėtingesnė“. Tai patvirtina ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pasak kurio, tai gali būti susiję migrantų skuba kirsti sieną vėstant orams.

LRT RADIJUI trečiadienį G. Landsbergis sakė, jog „paskutinės indikacijos yra keliančios nerimą“, mat neteisėtai sieną kirsti norinčių asmenų skaičius yra padidėjęs.

„Aš jį siečiau ne tiek su naujais skrydžiais, kurių daug naujų, mano žiniomis, nėra atsiradę, galbūt tik keletas skrydžių iš Damasko, Sirijos, į Minską, bet savaime jie negalėtų lemti padidėjimo prie sienos. Labiau tą siečiau su oro sąlygų pasikeitimu – tiesiog žmonės, galbūt neįvertinę baltarusiško klimato, tikėjosi galintys pražiemoti Baltarusijoje, bet dabar suprato, kad tokia galimybė sunkiai įmanoma, dėl to, matyt, tai yra paskutiniai bandymai prieš žiemą kirsti sieną“, – laidai „Lietuvos diena“ sakė ministras.

Jis pridūrė, kad tarptautinės institucijos turėtų atkreipti dėmesį į padėtį Baltarusijoje ir užtikrinti, kad šalyje esantiems žmonėms būtų sudarytos sąlygos pasiekti Minsko oro uostą, o galiausiai ir namus. Ministras priminė, kad Baltarusija yra Jungtinių Tautų Organizacijos narė ir „lygiai taip pat ji yra atskaitinga šiai organizacijai bei jos institucijoms“.

Šiuos klausimus ministras teigė kartu su Lenkijos kolegomis kelsiantis pirmadienį Liuksemburge vyksiančiame Užsienio reikalų ministrų tarybos susitikime.

„Lietuvoje esame krizę apmaldę, dabar lieka klausimas apsaugos ir galimybių grąžinti žmones, kurie dabar patekę į Lietuvą, taip pat kad humanitarinės sąlygos jiems būtų tinkamos. Antras dalykas – užtikrinti, kad teisės aktai naujų hibridinių grėsmių kaip migrantų srautai valdymas ateityje būtų efektyvesni. Šiandien ES įstatymų bazė nėra tam pritaikyta“, – sakė G. Landsbergis.

Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ vadovas Fabrice'as Leggeri pasisakė, kad agentūra Lietuvoje fiksavo keliasdešimt pažeidimų prieš migrantus. Apie tai trečiadienį pranešė naujienų portalas „EUobserver“. Reaguojant į šiuos pranešimus, organizacija gali nutraukti savo misiją Lietuvoje, tačiau F. Leggeri nepakomentavo, ar tai bus padaryta.

Pasak G. Landsbergio, į pastabas Lietuva reaguoja, tačiau išskirtinai daug jų nesulaukia.

„Kritikos tiek daug negirdžiu, man rodos, Lietuva išsiskiria valdymo metodu ir, pirmiausia, deklaruotu ir nuoširdžiu atvirumu. Stengiamės paaiškinti visus žingsnius, kurių ėmėmės, įtraukiame tarptautinius partnerius. Suprantama, kadangi tai yra naujo pobūdžio grėsmė, neatmestina, kad galėjo būti padaryta klaidų. Turime argumentus, jeigu pasigirsta kritika, kaip į ją atsakyti, bet taip pat, jeigu yra, ką pataisyti, taisome“, – sakė G. Landsbergis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI