Lietuvoje

2016.10.21 10:08

Kauniečių šeimai – pasaulio teisuolių medalis

BNS2016.10.21 10:08

Izraelio ambasadorius Lietuvoje Amiras Maimonas penktadienį „Jad Vašem“ pasaulio tautų teisuolių medaliu ir garbės raštu apdovanos Blažaičių šeimą. Ji Antrojo pasaulinio karo metais, nepaisant mirtino pavojaus visai šeimai, gelbėjo žydus nuo nacių genocido.

Antanas ir Adelė Blažaičiai, jų dukra Valentina bus apdovanojami po mirties. Apdovanojimą priims šeimos artimiausi giminaičiai, ambasada.

Blažaičių šeima apdovanojimą gavo už tai, kad Antrojo pasaulinio karo metais, savo namuose Panemunėje, priglaudė Chavos ir Rafaelio Finų dukrą Rozą ir augino ją iki karo pabaigos.

Anot pranešimo, visa mergaitės giminė buvo nužudyta Kauno gete, išsigelbėti pavyko tik jos tėvams. Pasibaigus karui Chava ir Rafaelis Finai buvo išlaisvinti iš koncentracijos stovyklos, grįžo į Kauną ir rado savo dukrą saugiai augančią Blažaičių namuose.

Roza buvo ne vienintelė Blažaičių globojama mergaitė. Karo metu prie jų namų slenksčio buvo paliktas kūdikis, jo po karo taip niekas ir nepasigedo. Šis kūdikis užaugo Blažaičių namuose kaip dukra.

Apdovanojimo įteikimo ceremonija vyks Kauno Kazio Griniaus progimnazijoje. Ši vieta pasirinkta, nes prezidentas Kazys Grinius ir jo žmona Kristina šiemet taip pat apdovanoti „Jad Vašem“ pasaulio tautų teisuolių medaliu. Apdovanojimas įteiktas artimiausiam Kazio Griniaus giminaičiui, Kauno Kazio Griniaus progimnazijos direktoriui Stanislovui Šimanauskui.

Pasaulio tautų teisuolio vardą Izraelio valstybė suteikia žmonėms, kurie Antrojo pasaulinio karo metais labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis. Memorialinis institutas Katastrofos kankiniams ir didvyriams atminti „Jad Vašem“ Jeruzalėje apdovanoja žydų gelbėtojus pasaulio tautų teisuolių medaliais, kuriuose išgraviruoti žodžiai „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“. Jų garbei Izraelyje esančioje Teisuolių alėjoje pasodinamas medis.

2016 metų sausio 1 dienos duomenimis, 889 Lietuvos piliečiai yra pripažinti pasaulio tautų teisuoliais.

Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje nužudyta 195 tūkst. žydų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.