Lietuvoje

2021.10.13 09:00

Landsbergis: vėstant orams, vis daugiau migrantų supranta esantys sunkioje padėtyje, todėl aktyviau bando patekti į Lietuvą

atnaujinta 14.05
LRT.lt, LRT RADIJAS2021.10.13 09:00

Per praėjusią parą, nuo antradienio vidurnakčio iki trečiadienio, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai neleistinose vietose neleido iš Baltarusijos įeiti 93 migrantams.

VSAT nedetalizavo, kuriuose rajonuose kiek apgręžta migrantų. Anksčiau šie duomenys buvo skelbiami.

Kaip trečiadienį aiškino VSAT atstovas Giedrius Mišutis, neskelbti duomenų apie apgręžimus konkrečiuose rajonuose nuspręsta tikslingai, nes „paskutinėmis dienomis situacija tampa sudėtingesnė“.

„Kaimyninės šalies pareigūnai, neabejotina, taip pat vertina visą viešai matomą informaciją, taip pat ir tą, kuri signalizuoja apie VSAT dėmesį ir veiksmus tam tikruose konkrečiuose rajonuose, kur Lietuvos pareigūnai neįleidžia daugiausia migrantų, o tam, savaime aišku, reikia ir daugiau VSAT pajėgų“, – komentavo G. Mišutis.

Anot jo, stebint Lietuvos informaciją, baltarusių pareigūnams atsiranda galimybės koreguoti savo veiksmus, taip apsunkinant ir VSAT darbą konkrečiuose rajonuose.

„Migrantų skaičius tam tikrais laikotarpiais padidėja tai vienoje, tai kitoje vietoje prie 678 km ilgio sienos ir tai, manome, nėra atsitiktinumas. Praktiškai prie visos sienos nėra vietovių, kur jie šios migrantų krizės metu nebūtų pasirodę. Todėl tas tikslių vietų nekonkretizavimas, manome, bent šiuo metu yra tikslingas“, – nurodė VSAT atstovas.

Tarnyba trečiadienį taip pat pranešė, kad antradienį vėlai vakare ties Lazdijų rajonu prie sienos Baltarusijos pusėje buvo paleistas vienas šūvis.

Kaip ir pastarosiomis dienomis, taip ir antradienį ties Druskininkų savivaldybe Baltarusijos pusėje girdėjosi pabūklų šūviai. VSAT manymu, tebešaudoma kaimyninėje šalyje esančiame Gožos poligone.

Tarnybinių ginklų, specialiųjų priemonių ar fizinės prievartos veiksmų Lietuvos pasieniečiams ir jiems talkinantiems kariams praėjusią parą panaudoti neteko. Sienos kontrolė Lietuvos pusėje vykdoma sustiprintu režimu.

Užsienio reikalų ministras Gabrieliaus Landsbergio ragina tarptautines organizacijas padėti Baltarusijoje esantiems migrantams grįžti į gimtąsias šalis. G. Landsbergio teigimu, vėstant orams, vis daugiau jų supranta esantys sunkioje padėtyje, todėl vis aktyviau bando patekti į Lietuvą.

„Srautas yra padidėjęs, aš galbūt jį siečiau ne tiek su naujais skrydžiais, kurių, mano žiniomis, nėra labai daug naujų atsiradę, gal tik keletas skrydžių buvo iš Sirijos ir Damasko atsiradę į Minską, bet jie negalėtų savaime lemti padidėjimo prie sienos. Aš labiau tą siečiau su oro sąlygų pasikeitimu, tiesiog kad tie žmonės, kurie galbūt neįvertinę Baltarusijos klimato aplinkybių, tikėjosi galintys pražiemoti Baltarusijoje, dabar jau suprato, kad tokia galimybė yra labai sunkiai įmanoma“, – LRT RADIJUI teigė jis.

Jis pridūrė, kad tarptautinės institucijos turėtų atkreipti dėmesį į padėtį Baltarusijoje ir užtikrinti, kad šalyje esantiems žmonėms būtų sudarytos sąlygos pasiekti Minsko oro uostą, o galiausiai ir namus. Ministras priminė, kad Baltarusija yra Jungtinių Tautų Organizacijos narė ir „lygiai taip pat ji yra atskaitinga šiai organizacijai bei jos institucijoms“.

Šiuos klausimus ministras teigė kartu su Lenkijos kolegomis kelsiantis pirmadienį Liuksemburge vyksiančiame Užsienio reikalų ministrų tarybos susitikime.

„Lietuvoje esame krizę apmaldę, dabar lieka klausimas apsaugos ir galimybių grąžinti žmones, kurie dabar patekę į Lietuvą, taip pat kad humanitarinės sąlygos jiems būtų tinkamos. Antras dalykas – užtikrinti, kad teisės aktai naujų hibridinių grėsmių kaip migrantų srautai valdymas ateityje būtų efektyvesni. Šiandien ES įstatymų bazė nėra tam pritaikyta“, – sakė G. Landsbergis.

Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ vadovas Fabrice'as Leggeri pasisakė, kad agentūra Lietuvoje fiksavo keliasdešimt pažeidimų prieš migrantus. Apie tai trečiadienį pranešė naujienų portalas „EUobserver“. Reaguojant į šiuos pranešimus, organizacija gali nutraukti savo misiją Lietuvoje, tačiau F. Leggeri nepakomentavo, ar tai bus padaryta.

Pasak G. Landsbergio, į pastabas Lietuva reaguoja, tačiau išskirtinai daug jų nesulaukia.

„Kritikos tiek daug negirdžiu, man rodos, Lietuva išsiskiria valdymo metodu ir, pirmiausia, deklaruotu ir nuoširdžiu atvirumu. Stengiamės paaiškinti visus žingsnius, kurių ėmėmės, įtraukiame tarptautinius partnerius. Suprantama, kadangi tai yra naujo pobūdžio grėsmė, neatmestina, kad galėjo būti padaryta klaidų. Turime argumentus, jeigu pasigirsta kritika, kaip į ją atsakyti, bet taip pat, jeigu yra, ką pataisyti, taisome“, – sakė G. Landsbergis.

Į šalį šiemet per pasienį su Baltarusija pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – irakiečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt