Lietuvoje

2021.10.12 15:22

Seimas antru bandymu uždegė žalią šviesą piniginei paskatai: nuo šiol 75-erių sulaukusiems senjorams – 100 eurų už pasiskiepijimą

atnaujinta 19.11
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.10.12 15:22

Parlamentas antradienį ypatingos skubos tvarka priėmė įstatymą, kuriuo numatė, kad iki gruodžio suskubę pasiskiepyti nuo COVID-19 vyresni nei 75 metų žmonės gaus 100 eurų išmoką. Tiesa, šį sprendimą priimti parlamentarams pavyko iš antro karto, kadangi balsuojant pirmą kartą, nepakako balsų.

Už minėtą įstatymą po pietų balsavo 65 Seimo nariai, prieštaraujančiųjų ir susilaikiusiųjų nebuvo. Kad būtų priimtas sprendimas, balsavime turėjo dalyvauti bent 71 parlamento narys. Dėl šio įstatymo Seimas nutarė balsuoti dar kartą.

Balsuojant dėl šio klausimo antrą kartą, įstatymui pritarta. Už iniciatyvą balsavo 68 Seimo nariai, 3 prieštaravo, 7 susilaikė.

Vienkartinės išmokos pasiskiepijus vakcina nuo koronaviruso infekcijos įstatymu numatyta, kad 100 eurų vienkartinė išmoka bus skirta nuo rugsėjo iki gruodžio pasiskiepijusiems ir iki kitų metų balandžio pasiskiepijusiems stiprinamąja vakcinos nuo COVID-19 doze vyresniems nei 75 metų žmonėms.

Vienkartinė 100 eurų išmoka bus išmokėta gruodžio ir balandžio mėnesiais kartu su pensija.

„Valstiečių“ atstovas, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlė pakoreguoti įstatymą, numatant, kad 100 eurų išmoka būtų mokama senjorams nuo 65 metų ir rizikos grupėms dėl įvairių ligų priklausantiems asmenims. Vis dėlto Seimas šiai iniciatyvai nepritarė.

Diskutuojant Seime dėl šios idėjos, „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė pabrėžė mananti, kad piniginė išmoka yra kraštutinė priemonė, siekiant paskatinti žmones skiepytis. Ji akcentavo, jog vakcinacija turi būti skatinama kitais būdais.

„Jau ne kartą esame diskutavę, kad visa informacija apie vakcinas, galimus šalutinius poveikius turi būti prieinama kiekvienam. Ne kartą kalbėjome, kad geriausiai motyvuoja šeimos gydytojai, taip pat bendruomenės, seniūnijų darbuotojai, kurie turi daugiausia kontaktų su gyventojais. Deja, šios priemonės nebuvo pakankamai išnaudotos“, – aiškino „darbietė“.

I. Kačinskaitė-Urbonienė teigė, kad išmokų dalijimas gali kaip tik pabloginti skiepijimosi tempus.

„Balsuodami už šį projektą, galimai sulėtinsime ir dar labiau pagilinsime pandeminę krizę“, – tvirtino Seimo narė.

Socialdemokratas Algirdas Sysas akcentavo, kad valdančiųjų siūlomos išmokos besiskiepijantiems senjorams nuo 75 metų sukurs diskriminacinį foną visuomenėje, kadangi pinigais bus apdovanota tik dalis žmonių.

„Tai yra įstatymas, kuris demoralizuoja visuomenę“, – sakė parlamentaras.

Jis priminė, kad preliminariai išmokoms numatyti 27 mln. eurų. A. Syso teigimu, šie pinigai galėtų būti panaudoti, pavyzdžiui, medikų algoms kelti.

„27 milijonai eurų ant žemės nesimėto. Mes juos galime panaudoti racionaliau“, – dėstė A. Sysas.

Parlamente diskusijai pasisukus apie tai, kokio amžiaus asmenys turėtų būti skatinami skiepytis pinigais, premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžė, kad statistika rodo, jog būtent senjorų, vyresnių negu 75 metai, mirtingumas nuo COVID-19, lyginant su mirtingumu kitose amžiaus grupėse, yra itin didelis.

„Aš tikrai būčiau buvusi daug laimingesnė, jei tokio siūlymo (100 eurų išmokos už pasiskiepijimą – LRT.lt) Vyriausybei iš viso nereikėtų teikti, tačiau gaila, kad kai kas nusprendė lazdą atlankstyti ir dabar tas lazdos atlankstymas turi tokias pasekmes, kad vyresnio amžiaus žmonės ne po vieną kiekvieną dieną palieka šį pasaulį dėl kovido“, – komentavo premjerė.

Opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Tomas Tomilinas teigė neprieštaraujantis išmokos pasiskiepijusiems asmenims idėjai, tačiau pripažino, kad jį stebina skuba, siekiant priimti sprendimą.

„Visuomenė yra suerzinama, mes nerandame geriausių kompromisų, mes skubame registruoti pataisas, jų neaptarę tarpusavyje. Vieną kartą įvyksta komiteto posėdis, visuomenė neturi šansų net teoriškai dalyvauti šiame procese“, – kalbėjo Seimo narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt