Lietuvoje

2021.10.12 17:34

Po LRT.lt publikacijos dėl konkursų organizavimo – vietos politikų kritika merui: aiškintis laiko nerado, dalis pasijuto įžeisti asmeniškai

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.10.12 17:34

Klaipėdoje vis dar verda aistros dėl procesų svarbiose kultūros įstaigose. Uostamiesčio politikai rinkosi svarstyti daugybę aistrų keliančių atrankų į trijų įstaigų vadovų postus bei situacijos, kuri susiklostė naujiesiems vadovams jau pradėjus darbą. Politikai vylėsi, jog klausimus galės užduoti ir išgirsti, kaip situaciją vertina tiesioginis įstaigų vadovų darbdavys Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, tačiau posėdyje miesto galva nepasirodė.

Jau kurį laiką dėl situacijos Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC), viešojoje įstaigoje „Klaipėdos šventės“ bei Klaipėdos koncertų salėje uostamiestyje verda aistros.

Visoms šioms įstaigoms šiemet buvo išrinkti nauji vadovai – KKKC pradėjo vadovauti Liudas Andrikis, „Klaipėdos šventėms“ Liutauras Galinis, o Klaipėdos koncertų salei – Tadas Grabys. Būtent vadovų atrankos procesai ir į pareigas patvirtinti kandidatai sukėlė daugybę klausimų tiek kultūrininkams, tiek vietos politikams.

LRT.lt jau skelbė, kad kai kurie uostamiesčio savivaldybės tarybos nariai kelia klausimų dėl konkursų skaidrumo ir įžvelgia, jog konkursai teisine prasme galėjo būti įvykdyti skaidriai, tačiau ar buvo teisingi moraline prasme – abejojama. Įžvelgiama, jog kai kuriuos kandidatus į vadovų postus konkursuose sėkmė galėjo lydėti būtent dėl to, jog tie žmonės yra susiję su Klaipėdos mero V. Grubliausko aplinka bei jo žmonos Ingos Grubliauskienės organizuojamu Klaipėdos pilies džiazo festivaliu.

Pavyzdžiui, dabar jau buvęs „Klaipėdos švenčių“ vadovas L. Galinis kartu su mero žmona dirbo prezidento Gitano Nausėdos rinkimų štabe ir vėliau buvęs jo patarėju, o Klaipėdos koncertų salei neseniai pradėjęs vadovauti T. Grabys ankstesniais metais bei šiemet buvo įvardijamas kaip Klaipėdos pilies džiazo festivalio komandos narys.

Tiesa, L. Galinis rugsėjo 1 d. paliko „Klaipėdos švenčių“ vadovo postą.

Keletą mėnesių dirbantis KKKC vadovas L. Andrikis jau vos laimėjęs konkursą kultūrininkams ir kai kuriems politikams klausimų sukėlė dėl kompetencijos vadovauti šiuolaikinio meno centrą Klaipėdos regione atstojančiai įstaigai, o netrukus po jo darbo pradžios bruzdėti pradėjo ir įstaigos komanda. LRT.lt neseniai skelbė apie dalies KKKC darbuotojų pasirašytą ir miesto valdžiai išplatintą laišką, kuriame KKKC vadovybei metami kaltinimai mobingu, prastomis darbo sąlygomis bei aiškinamos dalies darbuotojų išėjimo iš darbo priežastys, susijusios su prasta situacija įstaigoje.

Įstaigose susiklosčiusias problemas, klausimų keliančius konkursus neeilinio posėdžio metu aptarė Klaipėdos savivaldybės tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto nariai. Posėdyje dalyvavo ir Kultūros ir meno tarybos nariai.

Daugiausia dėmesio – neramumų drebinamam KKKC

Klausimą pristačiusi tarybos narė Nina Puteikienė dėstė, jog minėtas komitetas į klausimų keliančių konkursų vadovų pareigoms užimti problemą dėmesį atkreipė jau anksčiau – kai vyko konkursas dėl KKKC vadovo pareigų.

„Mes, stebėdami situaciją, matėme, kad ji klostosi nevienprasmiškai, girdėjome skundų iš kultūros lauko, girdėjome kultūros lauko susirūpinimą, gavome skundų iš to paties KKKC ir jau tada surengėme posėdį. Tas mūsų posėdis, jeigu būtų atsižvelgta į jo metu priimtą pasiūlymą, galėjo užbėgti už akių situacijai, kuri yra dabar“, – pristatydama klausimą dėstė N. Puteikienė.

Komitetas tuomet siūlė, kad į vadovo atrankos komisiją būtų įtrauktas ekspertas, kuris galėtų profesionaliai įvertinti konkurso dalyvių paruoštas programas, tačiau į tokį siūlymą atsižvelgta nebuvo.

Posėdžio metu atkreiptas dėmesys į procesus įstaigoje, kurie ėmė klostytis ir kelti nerimą jau po naujojo vadovo darbo pradžios. N. Puteikienė akcentavo, kad pradėjęs vadovauti biudžetinei įstaigai žmogus tampa viešu asmeniu, tad jo ir jo aplinkos elgesys viešojoje erdvėje turėtų atitikti tam tikrus standartus.

„Aš jums, kolegos, pacituosiu tai, kas buvo viešojoje erdvėje – L. Andrikio „Facebook“ paskyroje apie LRT.lt publikuotą straipsnį, jog KKKC purto nesutarimai. L. Andrikis parašo: „Oj, gerai čia papuoliau, vos neapsivėmiau skaitydamas grupės darbuotojų raštą.“ Tas įrašas buvo ištrintas, tačiau netgi su viešais asmenimis giminystės ryšiais susiję, jiems artimi asmenys tikriausiai turėtų pasverti savo žodžius. Jurga Sutkutė, L. Andrikio žmona, pasidalindama L. Andrikio įrašu „Facebook“ ir minėtu straipsniu, šitaip komentuoja: „Man visa šita situacija primena mūsų vaikų žiurkėną prieš mirtį. Jis norėjo pabėgti iš narvo: vaikščiojo ir griuvinėjo po narvelį, žiauriai smirdėjo jo koncentruotas ligonio šlapimas, bet jis visur vaikščiojo ir šlapinosi. Ir ant savęs. Tik čia tų pelių visa grupė apsikrėtusių, bet jau tuoj jos bus laisvėje. Aleliuja.“ Šiuo atveju net nežinau, į kokią įstaigą reikėtų kreiptis, norint įvertinti nuomonę to žmogaus, bet ta nuomonė, kaip minėjau, atspindi atmosferą“, – dėstė N. Puteikienė.

Politikė taip pat akcentavo buvusio „Klaipėdos švenčių“ L. Galinio darbo metodus, kai šiam žmogui esą buvo sudarytos sąlygos įstaigai vadovauti nuotoliniu būdu.

Atkreiptas dėmesys ir į prie Klaipėdos koncertų salės vairo stojusio T. Grabio ryšius su mero aplinka.

Mero paaiškinimų neišgirdo

Dėl šios susiklosčiusios situacijos politikai bei kultūros bendruomenės atstovai tikėjosi išgirsti šių įstaigų vadovų darbdavio – Klaipėdos mero V. Grubliausko – paaiškinimus, tačiau taip nenutiko, nes uostamiesčio meras posėdyje nepasirodė.

Tiesa, vicemeras Arvydas Cesiulis trumpai užsiminė, jog V. Grubliauskas buvo labai užimtas ir negalėjo dalyvauti posėdyje, kadangi tuo metu rūpinosi ne lokaliais, o visam regionui svarbiais klausimais. Meras esą pateikė tam tikrus paaiškinimus apie įstaigų vadovų rinkimus, tačiau buvo pastebėta, kad komiteto nariai norėjo užduoti klausimus ne apie patį konkursų mechanizmą, o iš kultūros politikos ir jos valdymo srities.

„Man tai yra savotiškas spjūvis mums visiems. Tai, ką gavau iš savivaldybės, yra techninis aptarnavimas. Mane domina klausimai, kas formuoja politiką. Manau, kad įstatymas aiškiai pasako: ją formuoja meras“, – situaciją apibendrino komiteto narė Judita Simonavičiūtė.

Posėdžio metu į tam tikrus administracinius klausimus atsakyti buvo pasirengusi Klaipėdos savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Eglė Deltuvaitė. Tiesa, aptariant KKKC vadovo skyrimo klausimą pastebėta, kad E. Deltuvaitė aktyviai dalyvauja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus vadovo Dariaus Vaičekausko rengiamose veiklose, o konkursą laimėjęs L. Andrikis taip pat yra šios sąjungos narys.

„Man liūdna, kad bando Egle užkišti tokius rimtus dalykus. Ar jinai formuoja politiką?“ – klausė J. Simonavičiūtė.

Man tai yra savotiškas spjūvis mums visiems.

J. Simonavičiūtė


Ketina kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją

Komitete buvo pateiktas siūlymas, kaip šiuo metu uostamiesčio kultūriniame gyvenime susiklosčiusią ir nemažai dėmesio sulaukiančią situaciją būtų galima spręsti.

Kai kuriems siūlymams buvo pritarta. Nuspręsta, kad konkurso organizatorius į kultūros įstaigų vadovų atrankos komisijas turėtų kviesti ir atitinkamos srities ekspertus su balsavimo teise. Taip pat turėtų būti kviečiami dalyvauti stebėtojai, kurie balsavimo teisės neturėtų.

Taip pat komitetas pritarė siūlymui, jog siekiant skaidrumo į kultūros įstaigų vadovų atrankos komisijas neturėtų būti skiriami su Klaipėdos pilies džiazo festivaliu susiję nariai.

N. Puteikienė taip pat siūlė kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), jog ši įvertintų, ar Klaipėdos meras V. Grubliauskas, sudarydamas minėtų įstaigų vadovų atrankos komisijas, kuriose dirbo ir su Klaipėdos pilies džiazo festivaliu sąsajų turintys asmenys, nesupainiojo viešųjų ir privačiųjų interesų. Šiam siūlymui komitete nebuvo pritarta, politikei į komisiją pasiūlyta kreiptis asmeniškai. Tiesa, dėl šios situacijos į VTEK yra kreipęsi LRT KLASIKOS atstovai.

Klaipėdos vicemeras A. Cesiulis, vertindamas N. Puteikienės pasiūlymus, kritikavo siūlymus, kuriuose kalbama apie Klaipėdos pilies džiazo festivalį.

„Nesuprantu vos ne paranojinės baimės dėl festivalio ir dalyvavimo džiaze. Ar čia kažkokia masonų ložė, ar kas, prisilietęs prie festivalio organizavimo, automatiškai tampa apkrėstas kažkokia liga? Taip neturėtume formuluoti šio klausimo. Manau, čia mažiausiai tariant yra negatyvi diskrecija ar diskriminacija. Džiazo reikalų, manau, čia nereikėtų painioti. Kad ir kiek kalbėtume apie tą džiazą, man niekas negali įrodyti, kas bendro tarp džiazo ir vadovo skyrimo. Kalba, rašo kažkas – na ir kas. Apie daug ką kalba, apie daugelį iš mūsų šneka įvairius dalykus ir panašiai“, – įvertino vicemeras.

Taip pat pritarta siūlymui kreiptis į merą dėl tarnybinio tyrimo inicijavimo KKKC. Taip pat palaiminta rekomendacija, jog naujai paskirti Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros įstaigų vadovai viešai pristatytų savo veiklos programas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Alytaus ligoninės COVID-19 skyrius
COVID-19 TRUMPAI