Naujienų srautas

Lietuvoje2013.04.07 11:06

Pasaulinė sveikatos diena ragina reguliuoti kraujospūdį

ELTA 2013.04.07 11:06

Balandžio 7-ąją minima Pasaulinė sveikatos diena šįmet ragina kontroliuoti savo kraujo spaudimą.

Balandžio 7-ąją minima Pasaulinė sveikatos diena šįmet ragina kontroliuoti savo kraujo spaudimą.

Pasaulinės sveikatos dienos tema atspindi aktualią, prioritetinę visuomenės sveikatos problemą visame pasaulyje. 2013 metų tema - hipertenzija (padidėjęs kraujo spaudimas). Apie 40 proc. pasaulio gyventojų turi padidėjusį kraujo spaudimą, todėl labai svarbu laiku nustatyti padidėjusį kraujo spaudimą ir pradėti gydyti, nes hipertenzija padidina širdies miokardo infarkto, insulto riziką, gali sukelti širdies aritmiją, inkstų nepakankamumą, aklumą.

Pasaulinės sveikatos dienos kampanijos pagrindinis tikslas yra sumažinti patiriančiųjų širdies miokardo infarktą ir insultą skaičių. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras dar kartą primena visuomenei apie didėjantį sergamumą arterine hipertenzija ir kad kai kuriems žmonėms užtenka tik pakeisti gyvenseną, kad kraujo spaudimas taptų normalus.

Nauji Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) statistiniai rodikliai rodo padidėjusį sergamumą hipertenzija – net kas trečias suaugęs žmogus pasaulyje turi padidėjusį kraujo spaudimą ir kas dešimtas serga diabetu. Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Manoma, kad 2008 m. nuo jų pasaulyje mirė 17,3 mln. žmonių. Iš šio skaičiaus 7,3 mln. - nuo koronarinių širdies ligų ir 6,2 mln. – nuo insulto. Numatoma, kad jeigu sergamumo tendencijos nesikeis, 2030 m. nuo širdies ir kraujagyslių ligų pasaulyje mirs 23,5 mln. žmonių.

Lietuvos gyventojų mirtingumo struktūroje taip pat pagrindinė mirties priežastis jau daugelį metų išlieka nepakitusi - širdies ir kraujagyslių ligos. 2011 m. kraujotakos sistemos ligos lėmė daugiau nei pusę, t. y. 56,3 proc., visų mirčių. Didžiausią mirusiųjų nuo kraujotakos sistemos ligų dalį sudarė asmenys, mirę nuo išeminės širdies ligos (63,8 proc.) bei cerebrovaskulinių ligų (24,6 proc.). Didžioji dalis (84,9 proc.) mirusiųjų nuo kraujotakos sistemos ligų buvo 65 metų ir vyresnio amžiaus asmenys.

Kita didelė problema yra nutukimas. Visame pasaulyje moterys yra labiau nutukusios negu vyrai, todėl jos turi didesnę riziką susirgti diabetu, širdies ligomis ir kai kuriomis vėžio formomis. Šiuo metu du trečdaliai visų mirčių pasaulyje įvyksta nuo lėtinių neinfekcinių ligų.

PSO pranešime atkreipiamas dėmesys į druskos vartojimo mažinimą, kaip vieną iš pagrindinių veiksnių, mažinančių širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Taip pat pateikiamas druskos vartojimo mažinimo programos pavyzdys, taikomas Jungtinėje Karalystėje ir Suomijoje, kurio rezultatas – hipertenzijos, kitų širdies ir kraujagyslių ligų sumažėjimas. Daugelyje PSO Europos regiono šalių daugiau nei du trečdaliai visos su maistu suvartojamos druskos yra paslėpta. Ji naudojama maisto pramonėje gaminant duoną, sūrį ir kt. produktus. Taip pat daug druskos, riebalų ir cukraus naudojama greito maisto ir kitose maitinimo įmonėse. Ši informacija turi būti skleidžiama, kad žmonės atkreiptų dėmesį pirkdami maisto produktus, skaitytų maisto prekės etiketes ir mažintų suvartojamos druskos kiekį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi