Lietuvoje

2021.10.14 05:30

Šimašiaus žvaigždė leidžiasi? Mažėja mero simpatikų, ekspertai kalba apie šaudymą sau į kojas ir pačią nepalankiausią viešąją erdvę

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.10.14 05:30

Reakcija į patiriamą spaudimą ar taktiškai apgalvoti veiksmai? Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius per pastaruosius kelis mėnesius ne kartą patraukė dėmesį savo pasisakymais ar komentarais socialiniuose tinkluose. Pokyčiai matyti ir R. Šimašiaus reitinguose – mažėja teigiamai vertinačiųjų jo veiklą. Tiesa, komunikacijos ekspertas mano, kad meras susiduria su neregėtu viešuoju puolimu.

Antrą kadenciją prie sostinės vairo stovintis R. Šimašius balandžio viduryje paskelbė, kad bent jau kol kas trečios Vilniaus miesto mero kadencijos nesieks. Tai sukėlė įvairių reakcijų, pradėta svarstyti, kad taip meras strateguoja kitus savo politinius žingsnius, sieks aukštesnių pozicijų.

Dar daugiau reakcijų sukėlė žinia apie tai, kad meras trečią kartą vedė. Netrukus pasipylė kaltinimai, kad R. Šimašius supainiojo interesus, kai jo naujosios žmonos įmonė laimėjo savivaldybės skelbtus konkursus, oponentai dėl to kreipėsi ir į teisėsaugos institucijas.

Internete dėmesio sulaukė R. Šimašiaus atsakymas feisbuko komentatoriui, priekaištavusiam dėl sprendimo minint Dieną be automobilio savivaldybės darbuotojams uždaryti garažą.

„Aš realiame gyvenime pasirinkau negyventi priemiestyje ir neleisti savo laiko priemiestiniams rūpesčiams. Ir labai džiaugiuosi tuo“, – socialiniame tinkle komentarą parašiusiam žmogui atsakė meras.

Meras taip pat kandžiai pasisakė Aplinkos ministerijos atžvilgiu, kai ši paskelbė, kad už invazinių robinijų sodinimą sostinėje savivaldybei gali grėsti bauda. Į ministerijos priekaištus meras atrėžė, kad ir toliau sodins invazinius augalus, o baudas, jei reikės, – susimokės.

„Aš tikrai nesiruošiu diskutuoti su aplinkos ministerijos biurokratais. Jeigu aplinkos ministras savo žodžiu atsistojęs garsiai ir aiškiai pasakys, kad jis siūlo pjauti Lietuvoje akacijas, tegu garsiai tai pasako. O jeigu kas nors nori man duoti baudą už „nelegalaus“ augalo platinimą – tegu duoda tą baudą. Galbūt tai atves į protą žmones ir bus pakeista ta kvaila tvarka, kurią mes turime“, – anksčiau sakė meras.

Neigiamo dėmesio R. Šimašius sulaukė ir tuomet, kai neišėjo pasikalbėti su Vilniaus viešojo transporto vairuotojais, surengusiais protesto akciją prie savivaldybės. Pasipiktinimą sukėlė ir mero atsakas profesinių sąjungų vadovei, paraginusiai jį pasikalbėti su vairuotojais. Socialiniame tinkle paskelbtame įraše girdėti, kaip R. Šimašius atkerta profesinių sąjungų vadovei Ingai Ruginienei, kad vairuotojai „tegul būna, jeigu nori“.

Galiausiai kritikos strėlės R. Šimašiaus pusėn skriejo ir dėl sostinės gatvių pertvarkos.

Komunikacijos specialistas Arijus Katauskas, kalbėdamas su portalu LRT.lt, svarstė, kad R. Šimašių supantis neigiamos informacijos srautas pastaruoju metu yra kaip niekada išaugęs. Be to, anot pašnekovo, nors R. Šimašius ir paskelbė nebekandidatuosiąs į merus, kritikos strėlės skrieti jo pusėn nesustos.

Ko gero, dabar mes matome merui pačią nepalankiausią viešąją erdvę.

A. Katauskas

Mano, kad turi daugiau ambicijų

Politikos apžvalgininkas Vytautas Bruveris portalui LRT.lt sakė manęs, kad, nutaręs nebekandidatuoti į miesto merus, R. Šimašius taikosi dalyvauti prezidento arba bent jau Europos Parlamento rinkimuose.

„Laisvės partija jau senokai ruošiasi artėjančiam rinkimų ciklui, bando dėliotis savo politines perspektyvas, kaip elgtis su prezidento, EP, merų rinkimais. Mano versija – kad jau rasta pamaina R. Šimašiui, bet manau, kad jis nesitrauks iš aktyvios politikos, kad jis turi didesnių ambicijų.

Tiesiog vyksta toks šaudymas sau į kojas, oponentai užvirė daug kitų dalykų, naudodamiesi ta situacija.

V. Bruveris

Manau, kad jis susiruošė į prezidento ar EP rinkimus, bet ne į kažkokią užtarnautą politinę pensiją“, – komentavo V. Bruveris.

Visgi, anot apžvalgininko, jei sprendimas R. Šimašiui nesiekti dar vienos mero kadencijos buvo Laisvės partijos strategijos per prezidento rinkimus dalis, tai gana ironiška, mat po žinios apie tai, kad nebesieks mero posto, pasimatė mero elgesio pokyčiai.

„Tada jiems nepasisekė. Yra tokia ironija įvykusi, tos visos aplinkybės, kurios sprogo aplink vestuves, ir viskas, kas apskritai vyksta. Tiesiog vyksta toks šaudymas sau į kojas, oponentai užvirė daug kitų dalykų, naudodamiesi ta situacija“, – svarstė apžvalgininkas. Anot jo, tokie įvykiai gali paskatinti partiją pergalvoti savo poziciją dėl R. Šimašiaus ateities.

Tiesa, V. Bruveris neatmetė ir kardinaliai kitokio scenarijaus – kad pasikeitusi R. Šimašiaus komunikacija rodo, jog jam galbūt atsibodo būti matomu politiku ir taip signalizuojama aktyvios politinės veiklos pabaiga.

„Gali būti ir taip. Tokie atvejai, kai tarsi tyčia provokuoja ar bando parodyti, kad jam, liaudiškai tariant, yra nusispjauti į galimus reputacinius nuostolius, galbūt ir rodo, kad jis apsisprendė palikti didžiąją politiką ir išeiti į užtarnautą poilsį. Bet tai turėtų būti visiškai jo asmeninis sprendimas, nes jo pasitraukimas iš didžiosios politikos partijai būtų nuostolis. Nors ir dabartinis jo elgesys meta šešėlį ant partijos“, – komentavo apžvalgininkas V. Bruveris.

Pastebi išaugusį nervingumą

Kaip portalui LRT.lt komentavo A. Katauskas, matyti, kad sostinės merą supantis neigiamos informacijos ir nepalankių klausimų srautas pastaruoju metu gerokai išaugo. Tai, komunikacijos eksperto manymu, lėmė ir sprendimas nesiekti trečiosios mero kadencijos, ir žinia apie vestuves su Gilma Teodora Gylyte.

„Ko gero, dabar mes matome merui pačią nepalankiausią viešąją erdvę“, – vertino A. Katauskas.

Jis svarstė, kad pirmojo karantino pabaigoje tiek Vilniaus miesto savivaldybė, tiek R. Šimašius, kaip jos meras, išgyveno itin palankų laikotarpį. Anot A. Katausko, meras tuo metu buvo ryškiai matomas ir kritikuojamas tik kai kurių žmonių.

Bet taip, mes matome pakitusį R. Šimašių.

A. Katauskas

„Bet didžioji dalis žmonių, ypač socialiniame burbule, buvo R. Šimašiaus pusėje. Situacija pradėjo keistis nuo praėjusių metų parlamento rinkimų, kai jo partija sėkmingai pasirodė Seimo rinkimuose. Akivaizdu, kad didysis karantinas, neigiamas kontekstas ir pan. šiek tiek pritemdė mero matomumą.

Tačiau Vilniaus meras ir savivaldybė vis tiek išliko matomi ir R. Šimašius buvo meru, kuriam buvo negalima ko nors prikabinti, nebent labai stengiantis“, – komentavo pašnekovas.

Pirmieji pokyčiai, anot A. Katausko, pasirodė tuomet, kai R. Šimašius paskelbė nebesieksiantis trečios kadencijos. Su tokia žinia pasipylė vertinimai, esą meras sieks aukštesnių politinių postų. Dar daugiau neigiamų reakcijų sukėlė R. Šimašiaus vedybos, apie kurias jis paskelbė liepos pabaigoje.

„Tuomet pasimatė mero nervingumas. Atsimenate jo spaudos konferenciją, surengtą jam grįžus iš užsienio. Nors tada jis daug ką sakė su šypsena, tačiau matėsi, kad meras buvo nervingas. Bet neigiama informacija nesustojo, jis nesikeitė“, – kalbėjo A. Katauskas.

Pašnekovas svarstė, kad gali būti, jog, priėmęs sprendimą nebekandidatuoti į merus, R. Šimašius pradėjo sau leisti viešojoje erdvėje būti kandesniam. Komunikacijos ekspertas pastebėjo, kad tiek Laisvės partijos, tiek paties R. Šimašiaus komandos atstovai visuomet buvo kandoki, tačiau pats meras laikydavosi santūriau.

Reikėtų stebėti toliau, nes akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau jis turės pasakyti, kokie yra sprendimai dėl politinės ateities.

A. Katauskas

„Ar tai susiję su tuo, kad spaudimas, kurį patiria meras, yra didžiulis? Ar iš tiesų jis pradeda keisti savo retoriką prieš artėjančius rinkimus ir kitus politinius pokyčius? Dabar bijočiau spėlioti. Bet taip, mes matome pakitusį R. Šimašių.

Kokios to priežastys? Galbūt ir meras pavargo nuo karantino ir pandemijos, kas gali žinoti. Bet tai yra pastebima, tai yra matoma. Reikėtų stebėti toliau, nes akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau jis turės pasakyti, kokie yra sprendimai dėl politinės ateities“, – aiškino komunikacijos ekspertas.

A. Katauskas sakė nemanantis, kad pastaruoju metu pasirodžiusiais kandesniais pasisakymais R. Šimašius būtų perlenkęs lazdą. Be to, pašnekovas svarstė, kad pastaruoju metu pasirodę kai kurie jo komentarai gali būti apgalvoti ir taktiškai sudėlioti.

„Meras dabar patiria, mano nuomone, vieną iš didžiausių spaudimų viešojoje erdvėje. Tai tikrai yra labiau nukreipta į jį nei per Liberalų sąjūdžio skandalą. Turėtume dar pastebėti, ar iš tikro spaudimas yra toks didelis, kad meras pradėtų nesivaldyti kai kuriose situacijose, ar tai buvo tiesiog taktiškai sudėlioti dalykai“, – sako A. Katauskas.

„Galbūt tas aštrumas, kuris atsirado dabar, nuskambėjo keletoje vietų, gal jis yra gerai apskaičiuotas, kad būtent taip reikia atsakyti, siekiant išprovokuoti diskusiją ar panašius dalykus. Viešoji erdvė yra nepalankiausia R. Šimašiui, bus įdomu pažiūrėti“, – komentavo A. Katauskas.

Kritikos dar pasipils

Nors R. Šimašius paskelbė, kad nebesieks tapti sostinės meru, ir tai reiškia, kad šias pareigas eiti jam beliko pusantrų metų, A. Katausko manymu, didelė kritikos lavina jo dar tik laukia. O tą laviną, kaip sakė komunikacijos ekspertas, atneš vienas didžiausių pastarojo meto projektų – nacionalinis stadionas.

Galbūt ir meras pavargo nuo karantino ir pandemijos, kas gali žinoti.

A. Katauskas

„Nematau priežasčių, kurios leistų manyti, kad jo dabartinė retorika gali pakenkti jo įvaizdžiui. Jo įvaizdžiui gali pakenkti tie procesai, kuriuos Vilniaus miesto savivaldybė yra pradėjusi ir kuriuos atakuoja politiniai oponentai. Pavyzdžiui, nacionalinis stadionas.

Klausimas, kiek vystysis ta tema, kiek ji bus matoma. Tokie dalykai, mano nuomone, turi kur kas daugiau įtakos nei vienas ar kitas jo aštresnis žodis“, – svarstė komunikacijos specialistas.

Anot A. Katausko, šiuo metu matomas lūžio taškas, nes sostinės savivaldybė pradėjo projektą, kuris bus atakuojamas ilgą laiką: „Labai labai ilgą laiką. Kad ir kokių projektų buvo daroma, kad ir kokios kritikos jiems buvo – čia mes kalbame apie projektą, kuris vertas šimtų milijonų ir tikrai oponentai nepraleis progos paspausti merą, o tada pamatysime, kaip jis elgsis.“

Reitingas slenka žemyn

Visuomenės apklausas atliekančio tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys portalui LRT.lt komentavo, kad pastaruosius kelis mėnesius mažėjo žmonių, R. Šimašiaus veiklą vertinančių palankiai, ir daugėjo tų, kuriems mero darbas neįtinka.

„Labai aiškiai, labai stipriai mažėjo“, – apie teigiamą mero vertinimą kalbėjo V. Gaidys.

Vardydamas skaičius „Vilmorus“ vadovas dėstė, kad balandį R. Šimašių teigiamai vertino 36,7 proc. apklaustųjų, gegužę šis skaičius siekė 35,2 proc. Birželį teigiamas Vilniaus mero vertinimas jau buvo kritęs iki 27,6 proc., liepą teigiamas R. Šimašiaus reitingas siekė 23,8 proc. Galiausiai rugsėjį sostinės mero teigiamas vertinimas siekė 19,9 proc.

Kol palankus R. Šimašiaus vertinimas krito, augo neigiamai mero veiklą vertinančių apklaustųjų skaičius. Balandį Vilniaus mero veiklą neigiamai vertino 32,5 proc. apklaustųjų. Gegužę šis skaičius siekė 34,9 proc., birželį – 41,4 proc. Liepą R. Šimašiaus veiklą neigiamai vertino 47,5 proc. apklaustųjų, o rugsėjį 49,8 proc.

„Visos grupės, net ir jaunimas, vertina jį nepalankiai. Tik Laisvės partijos elektoratas jį vertina teigiamai“, – sakė V. Gaidys.

Paklaustas, kokios tokių R. Šimašiaus reitingų pokyčių priežastys, „Vilmorus“ vadovas svarstė, kad tai galėjo lemti ir tai, kad jis pareiškė nebesieksiantis tapti meru, ir asmeninio gyvenimo klausimai.

„Kaip miesto mero, Lietuva jo veiklos nelabai žino. <...> Ir asmeniniai klausimai, akivaizdu, ne į naudą“, – teigė „Vilmorus“ vadovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt