Lietuvoje

2021.10.07 23:04

Savivaldybėms už greitesnį senjorų skiepijimą SAM žada premijas: anot kai kurių merų – nelogiška ir primena humorą

Goda Malinauskaitė, Aina Mizgirdė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba2021.10.07 23:04

Sveikatos apsaugos ministerija skatins savivaldybes, kad šios skiepytų senjorus greičiau. Trys iki gruodžio pasiekusios geriausių rezultatų gautų pinigines premijas. Dalis merų į tokį skatinimą žvelgia skeptiškai, o komunikacijos ekspertai sako, kad ministerijai ir savivaldybėms trūksta bendravimo.

Šiaulių vakcinavimo centre žmonių – kur kas mažiau nei pavasarį. Daugiausia užsuka darbingo amžiaus žmonės, senjorų – mažai. Pasak centro koordinatorės, mobili savivaldybės komanda senjorų vyksta skiepyti į namus.

„Tikėjomės, kad padės. Iš tikrųjų yra besikreipiančių ir mes sėkmingai važiuojam juos paskiepyti“, – sako Šiaulių vakcinavimo centro koordinatorė Laura Raudonė, pridurdama, kad tokių asmenų skaičius nėra didelis.

Panorama. „Valstiečiai“ premjerei grasina interpeliacija (su vertimu į gestų k.)

Šiauliuose paskiepyta 68 procentai 80-ies metų ir vyresnių gyventojų. Tokių savivaldybių Lietuvoje ne viena. Sveikatos apsaugos ministerija žada skatinti savivaldybes sparčiau skiepyti 75-erių metų ir vyresnius senjorus. Joms ruošiasi skirti pinigines premijas.

„Atitinkamai apdovanosim po 3 geriausias savivaldybes, kurios greičiausiai, bet ne vėliau kaip iki gruodžio 1 pasieks 90 ar atitinkamai 98% rezultatą“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Tų savivaldybių komandoms, kurios paskiepytų 90 procentų tokio amžiaus senjorų, galėtų būti išmokėta iki trečdalio vidutinio darbo užmokesčio dydžio premijos. Paskiepijus 98 procentus – iki pusės vidutinio darbo užmokesčio. Pasak ministro, Neringoje pasiskiepijo visi tai galintys daryti senjorai, tad piniginį apdovanojimą savivaldybė jau užsitikrino.

„Mūsų Bendrojo pagalbos centro administracija ir šeimos gydytojai dirbo tikrai rankas pasiraitoję. Žinau, kad kai kuriems teko skambinti po 4 kartus, pirmą kartą iš viso neįvykdavo dialogas, antrą kartą šiek tiek, bet 4 kartą paskambina gydytoja ar iš pagalbos centro, sako, jūsų kaimynai pasiskiepijo, pažiūrėkit, visi sveiki“, – pasakoja Neringos meras Darius Jasaitis.

Rokiškio savivaldybės meras sako, pasiekti ministerijos nubrėžtų rezultatų iki gruodžio būtų neįmanoma.

„Nemanau, kad tai logiškas sprendimas, daugiau tai jumoro forma kažkokia. Nes savivaldybė savivaldybei nelygi, gyventojų skaičius, imkim, Neringa ir imkim Rokiškį, palyginkim vien pagal gyventojų skaičių“, – kritikuoja Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas.

„Aš manyčiau, kad šiek tiek pavėluotas yra tas siūlymas, tą truputį buvo galima daryti anksčiau, gal būtų buvusi didesnė motyvacija, o dabar toks konkretus terminas ir kažkokiu būdu verstis per galvą...“, – komentuoja Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas.

Komunikacijos ekspertai sako, tam, kad būtų pasiekta rezultatų, labiau trūksta ne skatinimo piniginėmis premijomis, o ministerijos ir savivaldybių bendravimo.

„Atsiranda ir politiniai oponentai, tie patys merai, kurie tai traktuoja kaip atsakomybės perkėlimą ir taip toliau, netgi tam tikrą įžeidimą, reitingavimą savivaldybių, kaip joms sekasi, nors iš tiesų tai yra nacionalinė problema. Bet tai yra bendro konteksto, kuris dabar yra užsikūręs, bet kokio vertinimo, bet kokio pasiūlymo, kurį teikia SAM, pirma jį įvertinti neigiamai“, – teigia komunikacijos ekspertas Arijus Katauskas.

Sveikatos apsaugos ministras žada didinti išmoką ir šeimos gydytojams – už paskiepytą senjorą skirti ne 15, o 30 eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt