Lietuvoje

2021.10.07 18:31

„Valstiečiai“ žada interpeliaciją Šimonytei, tačiau opozicija nevieninga – atsakyti turėtų nesusitvarkantys ministrai

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.07 18:31

Vyriausybei adresuojama vis daugiau kritikos. Opoziciniai „valstiečiai“ prabilo, kad dėl kelių ministrų veiklos atsakomybę turėtų prisiimti pati premjerė ir žada jai rengti interpeliaciją. Tačiau tokią idėją palaiko ne visi opozicijos nariai. Kiti sako, kad reikia keisti su krizėmis nesusitvarkančius ministrus.

Naujausios kritikos strėlės Vyriausybėje skrieja žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui. Žemės ūkio taryba kreipėsi į premjerę Ingridą Šimonytę ir prezidentą Gitaną Nausėdą. Ji reiškia nepasitikėjimą ministru.

Žemdirbių atstovai aiškina, kad visų sričių ūkininkai pagamina mažiau produkcijos, o ministras šios problemos niekaip nesprendžia.

„Jokių priemonių niekas nesiima, jokios šnekos, tai ko mums laukti? Mes premjerei išreiškėme nepasitikėjimą, mes ne pirmą kartą dirbame ir matome, kiek ministras supranta, kur jo strategija, kaip jis mato tą žemės ūkį. O šiandien nieko nėra“, – teigia Žemės ūkio tarybos pirmininkas Jonas Vilionis.

Žinios. Seimo kontrolieriai pateikė ataskaitą, kurioje atkreipiamas dėmesys į migrantų apgyvendinimo sąlygas Lietuvoje

Pats ministras kaltinimus atmeta, juo nepasitikinčių organizacijų vadovus vadina lobistais, kuriuos erzina jo inicijuojami pokyčiai.

„Buvo laikotarpis, kai jie turėjo nuolatinius leidimus įeiti į ministeriją ir statydavo automobilius ministro vietoje. Tai keičiasi kultūra. Kaltinimai nuo tokių, kad kur žemės ūkis blogai nuėjęs – jis blogai nuėjęs su tais pačiais lobistais, kurie reiškia nepasitikėjimą“, – atsako žemės ūkio ministras.

Tačiau ir valdančiųjų atstovas Eugenijus Gentvilas pataria ministrui įsiklausyti į žemdirbių žodžius.

„Nekalbu apie interpeliaciją ar paramą interpeliacijai, bet noriu atkreipti dėmesį, kad tai – žemdirbių kritika ministrui, kuri kartais yra be politinio pamušalo ir čia reikia įsiklausyti“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys kritikos dėl pandemijos valdymo sulaukė ir iš prezidento. Jis pats trauktis neketina. Premjerė irgi tam nemato reikalo.

„Aš ministru pasitikiu. Ar aš jam turiu pastabų? Žinoma. Pastabos turbūt tam ir yra pastabos, kad jos yra išsakomos ministrui, o ne eteryje“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Tačiau opozicija įsitikinusi kitaip. Dar prideda, kad vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė nesusitvarko su migrantų krize ir kalba apie interpeliaciją pačiai premjerei.

„Partijos taryba kalbėjo apie premjerę kaip žmogų, atsakingą už visas sritis, nes kai pasižiūri, tai vienur trūksta, tai kitur trumpa, tai dar vienoje ministerijoje kažkas vyksta. Matyt, kiekvienam ministrui interpeliacijų neprirengsime – tas juokingai atrodytų“, – tvirtina Seimo „valstiečių“ frakcijos narė Agnė Širinskienė.

Tačiau opozicijos viduje sutarimo dėl to nėra.

„Aš tikrai nemanau, kad Šimonytei reikia atsistatydinti. Manau, pribrendo laikas performuoti patarėjų komandą ir ministrų komandą. Kas kelia didžiausią pasipiktinimą – nesugebėjimas suvaldyti procesų iš Ingridos ministrų“, – teigia Seimo Regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis.

Politologė Gabrielė Burbulytė sako, kad ne visus ministrus opozicija kritikuoja pagrįstai.

„Kritikos strėlės skirtingos. Jei galima sutikti su tuo, kad turime problemų sveikatos apsaugos sistemoje, kritikos strėlės VRM, kai matome, kad krizė sutramdyta šiai akimirkai, svoris kitas. Išlindusi kritika Žemės ūkio ministerijai irgi kelia nuostabą“, – pabrėžia politologė.

Valdančiųjų atstovai sako, kad kritika ankstyva, be to, darbo sąlygos – itin neįprastos.

„Susidaro įspūdis, kad nėra kur energijos nukreipti... Tokiu sudėtingu laiku reikia susitelkimo“, – tvirtina Seimo TS-LKD frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Interpeliaciją gali pateikti ne mažiau kaip 29 Seimo nariai, bet norint atstatydinti ministrą, reikia bent 71 balso.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Vilnius
COVID-19 TRUMPAI