Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.15 10:21

Karių gynėjui L. Jakui – įtarimai dėl nelegalų ukrainiečių ir teismai dėl skolų

Lietuvos karių gynėju prisistatančiam politikui Laimonui Jakui teks pačiam gintis. Buvę verslo partneriai teismuose siekia įrodyti, kad jo vadovaujama bendrovė „Abastas“ liko skolinga dideles pinigų sumas. Be to, Valstybinė darbo inspekcija atliko tyrimą dėl galimai neteisėtai statybose dirbusių Ukrainos piliečių.

Sekmadienį įmonės „Abastas“ vadovas Laimonas Jakas dalyvavo rinkimuose į Seimą, tačiau nebuvo išrinktas. Telšių vienmandatėje apygardoje politikas liko priešpaskutinis, o jo partija, Lietuvos laisvės sąjunga, neperlipo vadinamojo 5 proc. barjero.

Tai ne vienintelė problema, su kuria pastaruoju metu susidūrė L. Jakas.

Buvę verslo partneriai kaltina jo įmonę dėl skolų, o darbo inspektoriai įtaria dėl nelegalių darbininkų.

Žada kreiptis į policiją dėl atvesdinimo

Nuo 2015 metų spalio iki 2016 metų rugpjūčio L. Jako vadovaujama bendrovė „Abastas“ dalyvavo statybos projekte „Quadrum“. Tai – modernus verslo centras, kuris išdygo Vilniaus Konstitucijos projekte.

Pagal „Abastas“ interneto puslapyje pateiktą informaciją, bendrovė buvo šio projekto apdailos rangovas: korpusuose „North“ ir „East“ atliko pertvarų ir lubų iš gipskartonio montavimą, glaistymą, dažymą, parketo klojimą.

Šių metų vasaros pabaigoje Valstybinė darbo inspekcija (VDI) gavo informacijos, kad Vilniaus Konstitucijos pr. 21 vykstančiose verslo centro „Quadrum“ statybose nelegaliai dirbo užsieniečiai.

Surinkus medžiagą paaiškėjo, kad keturi Ukrainos piliečiai galimai nelegaliai atliko statybos darbus, kuriuos koordinavo L. Jako vadovaujama bendrovė „Abastas“.

„Mūsų supratimu, surinkta pakankamai duomenų, kad būtų įrodytas administracinės teisės pažeidimas“, –15min sakė VDI vyriausiasis darbo inspektorius Danas Rimdeika, kuris atliko tyrimą.

Bendrovė „Abastas“ tikina, kad ukrainiečiai dirbo įmonėje „Skolų birža“, kuri buvo pasamdyta kaip subrangovas verslo centro „Quadrum“ statybose.

„Visi klausimai apie minėtus asmenis turi būti adresuojami mažajai bendrijai „Skolų birža“, – į 15minraštu pateiktus klausimus atsakė „Abasto“ teisininkė Olga Saveljeva. – Bendrovės „Abastas“ visi darbuotojai visada dirba legaliai, nepažeidžiant Darbo kodekso ir įstatymų.“

VDI turi kitokios informacijos. „Atlikus tyrimą yra surinkti įrodymai, kurie bendrovės „Abastas“ išsakytą poziciją paneigia“, – sakė inspektorius D. Rimdeika.

Darbo inspekcijos pateikiamais duomenimis, tyrimas kol kas nėra perduotas teismui, nes įmonės atstovai vengia atvykti į VDI ir nebeteikia paaiškinimų apie situaciją. Esą „Abastas“ priima inspektorių siunčiamus registruotus laiškus, tačiau į papildomus klausimus neatsako.

VDI ketina kreiptis į policijos pareigūnus, kad įmonės atstovai būtų atvesdinti priverstinai ir pateiktų paaiškinimus. Taip pat Administracinės teisės pažeidimų kodekse yra numatyta bauda nuo 28 iki 376 eurų už tai, kad bendrovė nereaguoja į inspektorių pranešimus.

Jeigu teisme būtų įrodyta, kad keturi ukrainiečiai nelegaliai dirbo būtent L.Jako vadovaujamos įmonės naudai, tai bendrovei „Abastas“ grėstų bauda nuo 3 tūkst. 472 iki 11 tūkst. 584 eurų.

Pagal portalo rekvizitai.lt duomenis, oficialus įmonėje dirbančių žmonių skaičius nuolat keičiasi. Praėjusį ketvirtadienį, spalio 6-ąją, bendrovėje „Abastas“ dirbo 6 žmonės, turintys socialinį draudimą.

Įmonės akcijos priklauso L. Jako seseriai.

Nesumokėjo už apdailos darbus

Tai ne vienintelė bendrovės „Abastas“ problema, susijusi su verslo centro „Quadrum“ statybomis sostinėje. Prieš mėnesį L. Jako įmonė atsidūrė teisme. Vieni iš subrangovų teigia, kad su jais nebuvo iki galo atsiskaityta.

2015 metų lapkritį „Abastas“ pasirašė sutartį su bendrove „Holdesa“. Pastaroji įmonė statomame objekte turėjo atlikti mūro darbus.

„Mes atlikome visus pagrindinius darbus, kurie numatyti sutartyje. Taip pat atlikome papildomus darbus, dėl kurių atskiros sutarties nesudarėme, bet „Abastas“ pasirašė jų priėmimo-perdavimo aktus, kas irgi yra patvirtinimas“, – 15min pasakojo bendrovės „Holdesa“ vadovas Giedrius Pulauskas.

Pagal sutartį, už atliktus darbus „Abastas“ turėdavo sumokėti praėjus 15 dienų nuo priėmimo-pardavimo akto pasirašymo. Verslininkas G. Pulauskas pasakojo, kad pradžioje L. Jako įmonė atsiskaitinėjo dalimis, pažeidinėjo numatytus terminus, o galiausiai už kai kuriuos darbus išvis nesumokėjo.

„Pradžioje su jais susirašinėjome, bandėme tartis. Nebuvo jokio geranoriškumo, todėl nusprendėme kreiptis į teismą“, – sakė G. Pulauskas.

Verslininkas teigė, kad „Abastas“ liko skolingas 6 tūkst. 645 eurus, tačiau L.Jako bendrovė tikina priešingai.

„Su „Holdesa“ visą laiką buvo atsiskaitoma laikantis sutarties sąlygų, tačiau bendrovė nuolatos pažeidinėjo sutartį ir galiausiai pasišalino iš objekto, tinkamai ir laiku neatliko darbų“, – teigė „Abasto“ teisininkė O. Saveljeva. Ji tikino, kad šiuo metu ruošia priešinį ieškinį dėl dalykinės reputacijos gadinimo, žalos priteisimo.

Teisme reikalauja grąžinti 24 tūkst. eurų

Teisininkė O. Saveljeva teigė, kad bendrovė „Abastas“ su visais savo subrangovais bendrauja, vieni kitiems pretenzijų neturi, vyksta derybos, įprasta įmonių veikla. Tačiau tuo galima suabejoti.

Statybų bendrovė „Norvina“ kreipėsi į Kaišiadorių apygardos teismą su ieškiniu, kuriuo reikalauja L. Jako įmonės grąžinti 24 tūkst. eurų. Teigiama, kad tokios sumos „Abastas“ nesumokėjo už statybos ir apdailos darbus.

„Norvina“ direktorius Alfredas Narkevičius tikino, kad jo įmonė atliko subrangos darbus statant verslo centrą K-29, kuris išdygo Vilniaus Konstitucijos pr. 29. Esą tada „Abasto“ atstovai paprašė atlikti papildomas užduotis kitame objekte, vadinamajame „Škoda“ centre, tačiau nebuvo pasirašyta nauja sutartis. Teigiama, kad L. Jako įmonė atsisakė sumokėti, todėl buvę verslo partneriai „Norvina“ kreipėsi į teismą.

Tai dar ne viskas.

Bendrovės „Kitoks požiūris“ direktorius Mantas Kairys teigė, kad „Abastas“ nesumokėjo už parketo įrengimo darbus. Esą L. Jako įmonė liko skolinga 2 tūkst. 72 eurus. Verslininkai kol kas į teismą nesikreipė.

Pradėti teisminį procesą svarsto bendrovė „Norai“, kuri tikina, kad „Abastas“ liko skolingas apie 2 tūkst. eurų.

15min gavo informacijos apie galimas L. Jako įmonės skolas ir kitoms bendrovėms, tačiau jos situacijos nekomentavo, todėl pretenzijos nebus publikuotos.

Įtaria dokumentų klastojimą

Viešoje erdvėje L. Jakas žinomas ne tik kaip rinkimuose dalyvaujantis politikas ar bendrovės „Abastas“ direktorius.

15min prieš kelias savaites rašė, kad jis anksčiau vadovavo bendrovei „Psyops Constructions“, kuriai šiuo metu iškelta bankroto byla. Be to, Klaipėdos apygardos prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo dokumentų klastojimo teismui teikiant oficialius duomenis apie šios įmonės finansinę būklę.

L. Jakas taip pat žinomas kaip viešosios įstaigos „Karių teisių gynimo centras“ įkūrėjas ir vadovas. Jis skelbia, kad gina Lietuvos kariuomenės karių interesus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi