Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.13 16:42

Z. Vaigauskas: po įtarimų Šilutėje gali būti keliamas klausimas dėl viso „tvarkiečių“ sąrašo

BNS, LRT.lt 2016.10.13 16:42

Po policijos įtarimų dėl galimo rinkėjų balsų pirkimo Šilutėje „Tvarkos ir teisingumo“ bei jos kandidatų naudai, gali būti keliamas klausimas ir dėl visos partijos rezultatų, sako Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas. VRK žiniomis, Šilutėje nupirktos kelios dešimtys balsų, agituojant balsuoti tiek už partiją, tiek už konkretų kandidatą.

„Tiek dėl daugiamandatės rinkimų rezultatų, tiek pačiam kandidatui, tiek kandidatų sąrašui, mano supratimu, klausimai bus keliami, mes kelsime. Nes Šilutės apygardoje yra 2 tūkstančiai rinkėjų balsavę (už „Tvarką ir teisingumą“ – BNS). Kitas dalykas, kad partija virš barjero yra surinkusi per 5 tūkstančius balsų. Ir ankstesniuose rinkimuose kaltinimų būta (...). Dėl daugiamandatės turėsime įvertinti, ar Kęstas Komskis lieka kandidatas, ar sąrašas lieka. Manau, kad tą klausimas kels ir politikai, ir mes patys turėsime vertinti“, – BNS ketvirtadienį sakė Z.Vaigauskas.

Anot jo, VRK sprendimai priklausys nuo ikiteisminio tyrimo rezultato. Jis sako, kad dėl tyrimo nesikeis tik situacija vienmandatėje Šilutės apygardoje, kur K. Komskis liko trečias ir nebepretenduoja tapti Seimo nariu.

Kęstas Komskis Daugiamandatėje apygardoje pirmajame ture po rinkėjų reitingavimo iš 2-osios sąrašo vietos nukrito į 4-ąją. Partija surinko 5,33 proc. balsų – tai turėtų užtikrinti 5 vietas parlamente.

VRK nurodo, jog būtiną 5 proc. dalyvavusių rinkėjų ribą norint partijai patekti į Seimą sudaro – 63569 rinkėjų, tuo metu „Tvarka ir teisingumas“ daugiamandatėje apygardoje iš viso surinko 67794 balsus, t. y. „tvarkiečius“ nuo reikiamo perkopti 5 proc. barjero ribos skiria 4225 balsų.

Ketvirtadienį policija pranešė sulaikiusi septynis asmenis, kurie įtariami rinkėjų papirkinėjimu Šilutėje, antradienį jų namuose atliktos kratos. BNS šaltiniai patvirtino, kad tyrime dėl galimo balsų pirkimo figūruoja Seimo vicepirmininko „tvarkiečio“ Kęsto Komskio pavardė.

Z. Vaigauskas patvirtino, kad policija informavo VRK apie galimą balsų pirkimą dar iki ketvirtadienio, kuomet buvo išplatintas pranešimas.

Z. Vaigauskas pabrėžia, kad visi sprendimai bus priimami tik po konkretesnės informacijos ikiteisminiame tyrime, nes VRK negali atmesti teorinės galimybės dėl galimos provokacijos.

„Aš labai abejoju, kad policija būtų tą padariusi“, – sako VRK vadovas.

Policija ketvirtadienį pranešė sulaikiusi septynis asmenis, kurie įtariami rinkėjų papirkinėjimu Šilutėje, pranešė Policijos departamentas. Antradienį jų namuose atliktos kratos. Vienas amsuo buvo suimtas, sulaikyti dar keli.

Seimo vicepirmininkas K. Komskis ketvirtadienį pranešė stabdantis narystę partijoje „Tvarka ir teisingumas“. „Tvarkiečių“ laikinasis pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad K. Komskis iš pareigų traukiasi, nes nori garantuoti greitą ir išsamų tyrimą dėl galimo balsų pirkimo Šilutėje. K. Komskis Šilutės apygardoje tarp vienmandatininkų liko trečias su 15,34 proc. balsų.

„Tvarka ir teisingumas“ ketvirtadienį taip pat išplatino pranešimą, kad atsiriboja nuo balsų pirkimo skandalo Šilutėje ir sąsajų su jame galbūt dalyvavusiais asmenimis. R. Žemaitaitis informaciją apie pradėtą ikiteisminį tyrimą vertiną „provokaciją, kuria siekiama kvestionuoti rinkėjų valią ir mesti šešėlį mūsų kandidatams“.

R.Žemaitaitis BNS tvirtino sužinojęs apie galimą balsų pirkimą tik ketvirtadienį ryte iš žiniasklaidos ir apie tai informavo K.Komskį, kuris ir priėmė sprendimą stabdyti narystę ir trauktis iš partijoje užimamų pareigų. Jis dėstė, kad šią savaitę Rolando Pakso priimtas sprendimas trauktis iš partijos pirmininko posto nėra ir negali būti susijęs su šiuo įvykiu.

Visgi R .Žemaitaitis atskleidė, kad K. Komskis sustabdė narystę tik jo paragintas ir tam, anot R. Žemaitaičio, visiškai pakako žiniasklaidos, o ne oficialios teisėsaugos informacijos.

„Sakau, Kęstai, tavo pavardė yra? Yra. Tai prašau, reaguok į šią situaciją ir šiandien būtų protingiausia, jei tu sustabdytum savo narystę, kol baigsis tyrimas. Šiandien 12.30 jau buvo jo pranešimas. Aš, kaip vadovas, labai greit reaguoju, man jokių nereikia – jei yra žiniasklaidoje bet kokia abejonė pasėta, stabdyk narystę, išsiaiškink su savo teisėsauga, su žiniasklaida ir tada, jei viskas tvarkoje – grįšk ir dirbk“, – apie K. Komskio sprendimą kalbėjo R. Žemaitaitis.

K. Komskio pavardė neseniai skambėjo ir žiniasklaidoje plačiai nagrinėtoje istorijoje, kai jo brolis Arvydas Komskis, kaip pats sakė netyčia, nušovė pasieniečių šunį Ramzį o pats Seimo vicepirmininkas ragino Generalinę prokuratūrą perimti tyrimą, partija taip principingai nereagavo. Paklaustas kodėl, R. Žemaitaitis sako, kad tuomet ne jis buvo partijos vadovas, o R. Paksas.

„Tvarka ir teisingumas“ Šilutėje gavo 2053 balsus, šilutiškiai partijos sąraše jam suteikė 941 pirmumo balsus. Pats K. Komskis dalyvaudamas rinkimuose Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje surinko 2305 balsus ir liko trečias. Bendrame partijos sąraše po reitingavimo K. Komskis surinko 6098 pirmumo taškus ir nukrito iš 2 į 4 vietą.

R. Žemaitaitis skaičiuoja, kad net jei ir įtarimai pasitvirtintų, VRK neturėtų jokio teisinio pagrindo šalinti iš rinkimų partijos sąrašo, nes net panaikinus visus 2053 balsus, atiduotus Šilutėje už partiją, liks dar apie 3 tūkst., kurie leidžia peržengti 5 proc. barjerą.

„Jei būtų buvęs sisteminis (balsų pirkimas), kaip buvo su Darbo partija, tai juos ir panaikino. Jei būtų sisteminis, tai K. Komskis nebūtų nukritęs žemiau, nei kad buvo pastatytas (...). Teisinių dalykų aš iš viso nematau, nebent bus politinis dalykas, koks nors paliepimas. Po to, aišku, vėl būtų bylinėjimasis, kaip ir buvo su Darbo partija – laimėjo visas bylas rezultate“, – kalbėjo laikinasis „tvarkiečių“ lyderis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi