Lietuvoje

2016.10.13 12:14

Atsakydamas į notą Rusijos ambasadorius pretenzijas vadina nepagrįstomis

ELTA2016.10.13 12:14

Po to, kai trečiadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas ir jam įteikta diplomatinė nota dėl incidentų Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje, Rusijos ambasadorius teigia, kad nė vienu iš Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pateiktų atvejų Rusija nesukėlė grėsmės nei jūrų laivams, nei orlaiviams.

„Dislokuodami ginkluotę savo šalies teritorijoje mes, suprantama, atsižvelgiame į kaimynų veiksmus, taip pat ir Lietuvos, kuri didina nuosavą karinį potencialą plėsdama gynybos biudžetą, pirkdama naujus ginkluotės ir technikos modelius, dislokuodama papildomus NATO pajėgumus“, – sako A. Udalcovas Eltai perduotame atsakomajame pareiškime.

Atsakydamas į Lietuvos pretenzijas, Rusijos ambasadorius pažymi, kad panašiais atvejais Rusija iš anksto perspėja užsienio valstybes apie jos atliekamas karines pratybas Baltijos vandenyse. Rusijos karinių jūrų pajėgų laivai duoda atitinkamus signalus užsienio laivams apie būtinybę keisti kursą, tam, kad šie nepatektų į pratybų zoną. Ambasadorius taip pat atkreipia dėmesį į faktą, kad Rusijos karinės pajėgos, Vilniaus reikalavimu, reguliariai pateikia būtinus paaiškinimus dėl panašių incidentų.

Kalbėdamas apie raketų „Iskander-M“ dislokavimą Kaliningrado srityje, Rusijos ambasadorius pažymi, kad Rusija „nedaro iš to jokios paslapties“. Pasak ambasadoriaus, šiomis dienomis oficialus Rusijos gynybos ministerijos atstovas pranešė, kad tai daroma atliekant reguliarius šalies raketinių pajėgų galimybių patikrinimus ir kad Rusija šiuo atveju nepažeidžia karinėje sferoje prisiimtų įsipareigojimų. Spręsti klausimą, kur ir kokią ginkluotę dislokuoti savo teritorijoje, Rusija, kaip sako ambasadorius, spręs pati.

Dėl pretenzijų, susijusių su Rusijos lėktuvų skrydžiais netoli Lietuvos sienų A. Udalcovas pareiškė, kad neseniai Lietuva ir kitos Baltijos šalys nesutiko su Rusijos pasiūlymu Maskvoje surengti konsultacijas dėl pasitikėjimo priemonių, kurios didintų skrydžių saugumą Baltijos jūros regione, sistemos sukūrimo.

Kaip ELTA jau skelbė, trečiadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje A. Udalcovas ir jam įteikta diplomatinė nota, kuria reiškiamas susirūpinimas dėl pasikartojusių Rusijos Federacijos karinių jūrų pajėgų veiksmų, kuriais pažeidžiamos suverenios Lietuvos Respublikos ir kitų valstybių teisės ir laisvės Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje Baltijos jūroje.

Spalio 10-ąją Rusijos kariniai laivai nurodė keisti kursą Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje buvusiems civiliniams laivams. Anot Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų valdymo centras fiksavo, kad Rusijos kariniai laivai dėl Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje vykdomų pratybų nurodė keisti suplanuotą kursą šešiems Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje buvusiems civiliniams laivams. 

Reaguojant į situaciją patruliuoti Lietuvos teritorinėje jūroje ir išskirtinėje ekonominėje zonoje į jūrą buvo išsiųstas Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų laivas „Dzūkas“. Vėliau jį pakeitė Karinių jūrų pajėgų laivas „Sūduvis“. 

Rusijos ambasadoriui taip pat buvo pakartotinai išreikštas Lietuvos susirūpinimas dėl branduolinį užtaisą galinčių nešti raketų „Iskander-M“ dislokavimo Kaliningrado srityje bei Rusijos lėktuvų skrydžių virš Baltijos jūros. 

Baltijos šalių oro erdvę saugantys NATO naikintuvai spalio 6–9 dienomis 20 kartų kilo atpažinti ir palydėti Rusijos orlaivius, skrendančius šalia NATO oro erdvės.

Šiais metais tai yra jau trečias atvejis, kai Rusijos Federacijos kariniai laivai dėl Rusijos išskirtinėje ekonominėje zonoje vykdomų laivų mokymų nukreipia Lietuvos išskirtinėje ekonominėje zonoje esančius laivus. 2015 metais Lietuvos karinės jūrų pajėgos fiksavo 5 tokius atvejus.

Populiariausi