Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.12 20:19

LGT: taromatų patalpų nepritaikymas diskriminuoja asmenis, turinčius negalią

Rugpjūtį Lygių galimybių tarnyba (LGT) gavo Klaipėdos miesto savivaldybės skundą, kuriame teigiama, kad teikiant taros supirkimo paslaugas Klaipėdoje asmenys su negalia yra diskriminuojami dėl jiems neprieinamų taromatų patalpų: prie įėjimo durų yra laipteliai, ant kurių nėra įrengto panduso ar kito įrengimo, leidžiančio patekti į patalpą, taromatai nėra pritaikyti aukščio atžvilgiu, patalpų durys per siauros.

Lygių galimybių įstatyme numatyta, kad paslaugų teikėjas privalo visiems vartotojams sudaryti vienodas sąlygas gauti tokias pačias paslaugas, nepaisydamas negalios, o jų nesudarymas laikomas lygių galimybių pažeidimu. Atlikusi tyrimą, lygių galimybių kontrolierė patvirtino, kad taromatų patalpų nepritaikymas diskriminuoja asmenis su negalia, rašoma LGT pranešime spaudai.

Esant duomenims, kad minėta problema yra ne tik Klaipėdoje, bet ir visoje Lietuvoje, tyrimo metu kontrolierė situaciją vertino plačiau, siekdama išsiaiškinti, ar bendra taromatų patalpų įrengimo tvarka visoje Lietuvoje nepažeidžia asmenų su negalia, o tuo pačiu ir kitų ribotą judumą turinčių asmenų lygių galimybių.

Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintą Statybos reglamentą, visi žmonėms su nagalia svarbūs negyvenamieji pastatai privalo būti pritaikyti asmenų su negalia poreikiams. Jei taromatas įrengtas pastato viduje, prie jo privalo būti užtikrintas patekimas asmenims su negalia.

Problema atsiranda tuomet, kai taromatai įrengti ne parduotuvių patalpose, o šalia esančiuose specialiuose konteineriuose, kadangi tokie statiniai nepatenka į Statybos reglamente nurodytą statinių sąrašą – jie priskirtini prie kilnojamųjų daiktų (ne statinių). Taip pat pažymėtina, kad supirkimo paslaugas teikiantiems asmenims jokiais teisės aktais nėra įtvirtinta pareiga užtikrinti, kad taros supirkimo vietos būtų pritaikytos asmenų su judėjimo negalia poreikiams.

Pasak lygių galimybių kontrolierės Agnetos Lobačevskytės, būtina priimti teisės aktus, kurie nustatytų reikalavimus pritaikyti taromatų patalpas žmonėms su negalia. Svarstant ir nustatant reikalavimus, taip pat būtinas bendradarbiavimas su neįgaliųjų interesams atstovaujančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis.

Įvertinus visas aplinkybes ir nustačius lygių galimybių pažeidimą, kontrolierė kreipėsi į Aplinkos ministeriją su siūlymu teisės aktuose, reglamentuojančiuose supirkimo paslaugų organizavimo tvarką, įtvirtinti pareigą asmenims, teikiantiems supirkimo paslaugas, užtikrinti paslaugų teikimo vietos pritaikymą asmenų su negalia poreikiams.

Taip pat kreiptasi į Lietuvos prekybos įmonių asociacijos narių, teikiančių supirkimo paslaugas bei UAB „Norfos mažmena“ administraciją  dėl poreikio taromatų patalpose pašalinti kliūtis, ribojančias paslaugų teikimą asmenims su judėjimo negalia.

Plačiau apie tai žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Šiandien“ reportaže. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi