Lietuvoje

2021.10.01 12:37

Viceministras apie migraciją: yra nerimą keliančių ženklų, kad procesai gali prasidėti iš naujo

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.10.01 12:37

Nors situacija dėl migrantų srautų į Lietuvą stabilizuojasi, tačiau yra nerimą keliančių ženklų, kad procesai gali prasidėti iš naujo, Vilniaus universiteto diskusijoje sako vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas. Anot jo, vėl kalbama apie skrydžius į Minską, žmones Minsko oro uoste.

Taip vidaus reikalų viceministras kalbėjo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto surengtoje diskusijoje „Prieglobsčio prašytojai ir ekonominiai migrantai: nacionalinės, tarptautinės ir ES teisės kryžkelėje“.

„Vėl kalbama apie skrydžius iš tam tikrų valstybių į Minską, vėl kalbama apie žmones Minsko oro uoste. tai yra pastarųjų dienų įvykiai, matyt, ši naktis buvo tokia, kai pirmą kartą po kažkokio atokvėpio vėl turėjome apie 90 neįleistų žmonių. Tai yra pakankamai didelis skaičius. (...) Tas skaičius šiek tiek kelia nerimą“, – teigė V. Dmitrijevas.

Jis prisiminė, kad gegužės mėnesį nuskambėjo Aliaksandro Lukašenkos pareiškimas, kad migrantų srautai bus nukreipti per Lietuvą.

„Tai, matyt, atsitiko dėl mūsų tvirtos pozicijos režimo atžvilgiu, dėl pilietinės visuomenės, sankcijų rėmimo, dėl mūsų retorikos vieningos. Matyt, nutiko taip, kad atsakas pradėjo po truputį pildytis“, – sakė viceministras.

Buvome ir ekonominiai migrantai, ir prieglobsčio prašytojai

Teisės fakulteto prodekanas Haroldas Šinkūnas diskusijos metu pažymėjo, kad savo istorijoje mes., lietuviai, buvome ir ekonominiai migrantai, ir prieglobsčio prašytojai.

„Savo naujojoje istorijoje buvome ekonominiai migrantai, užplūdę anglijas, kitus kraštus, kai dar nebuvome Europos Sąjungos nariai ir neturėjome galimybės laisvai keliauti, mūsų galimybės dirbti buvo labai apribotos. Buvome ir mes tokie ekonominiai migrantai, apie kuriuos labai daug rašė ir mūsų spauda, ir užsienio spauda nebūtinai džiaugdamiesi tuo, kad lietuviai plūsta iš savo krašto į ekonomiškai pažangesnius kraštus.

Lygiai taip pat buvome ir prieglobsčio prašytojai – visai neseniai, prisiminkite, su čiužiniais, visokiais laiveliais žmonės per Baltijos jūrą plaukė tam, kad pabėgtų iš lagerių. (...) Tautos atmintyje, įsivaizduoju, savo naujos istorijos randus esame išsaugoję. Apie tai kalbėti turime jausdami empatiją“, – atkreipė dėmesį H. Šinkūnas.

Pasak jo, ir šiandien įvairios politinės priežastys verčia žmones ieškoti prieglobsčio – daugelyje pasaulio šalių matome tokią situaciją, kai žmonės yra priversti bėgti.

„Karštų taškų planetoje yra dar labai daug, nenuostabu, kad ir Lietuva atsiduria tokioje situacijoje, kai per mus ieško geresnio gyvenimo ar mūsų krašte jau greitai pradės to ieškoti“, – pabrėžė H. Šinkūnas.

Kirsti sieną didelių sunkumų nebuvo

Kalbėdamas apie sprendimą neįleisti visų migrantų, V. Dmitrijevas akcentavo, kad, priimant šį sprendimą, buvo remiamasi Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimu ir vidaus reikalų ministrės sprendimu.

„Sprendimas, manau, buvo subalansuotas, mes išdiskutavome ir nusprendėme visgi imtis priemonių apsaugoti sienai. (...) Mes neturime sienos, fizinio barjero, su Baltarusija. Turėdami virš 600 kilometrų sienos su Baltarusija, turėjome užsidengę tvora apie 78 kilometrus. Įspūdinga, kai matai plynus laukus ir du stulpelius, (...) supranti, kad praeiti didelių sunkumų nėra“, – pasakojo viceministras.

Jis pridūrė, kad apie 60 proc. sienos su Baltarusija apskritai nėra uždengta jokiomis stebėjimo sistemomis.

Šiuo metu nutiesta virš 40 kilometrų koncertinos, pradėtas tiesti fizinis barjeras: „Tada galime kalbėti apie tikrą kontrolę, tikrą tų žmonių statusą, matyt, įsitikinimą, ar tas statusas tikrai atitinka, ar neatitinka tai, kuo jie dedasi, ar tikrai bėga nuo grėsmių, nuo karo ar galbūt nuo persekiojimo.

Dabar vertiname, kad tai yra organizuotas hibridinis procesas, mūsų nuomone, jis tikrai kelia grėsmę ne tik mūsų nacionaliniam saugumui, tikrai tą balansą tarp žmogaus teisių ir nacionalinio saugumo būtina suprasti ir būtina ieškoti“, – teigė V. Dmitrijevas.

Viceministro teigimu, gali būti, kad po kelerių metų stebėsime bylas ir dėl tarptautinės teisės pažeidimų, ir dėl žmogaus teisių pažeidimų. Visgi, mano jis, Baltarusijos režimas atsakingas už žmones, kuriuos priima kaip turistus, o vėliau bando išstumti iš savo šalies.

„Teko girdėti tokių pasakojimų, kai žmonės buvo surinkti tiesiog prekybos centre ir nuvežti prie sienos“, – sakė V. Dmitrijevas.

Anot jo, darbų pabaiga pasienyje numatyta kitų metų rugsėjį – turėsime fizinį barjerą.

Vežasi sergančius vaikus, tikisi gauti nemokamą gydymą

Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė informavo, kad šiais metais sulaukta virš 4 tūkst. prieglobsčio prašymų.

„Iš jų apie 87 proc. yra organizuotos atakos, organizuoto migrantų stūmimo į Lietuvą atvejai, apie 6 proc. – iš Baltarusijos bėgantys Baltarusijos piliečiai, nes, kad ir kaip bebūtų ciniška, Lukašenka savus piliečius laiko įkalintus ir neleidžia pabėgti, o užsieniečius atsiveža ir išstumia į Lietuvą, net jei jie nenori būti išstumti į Lietuvą“, – sakė E. Gudzinskaitė.

Migracijos departamento direktorė pasidalijo ir keliomis migrantų istorijomis – kai kurie bėga, nes nori pasiekti savo giminaičius, gyvenančius Europoje, kiti, tvirtino ji, pasakoja apie meilės istorijas ar septynerių metų senumo istorijas.

„Deja, yra labai liūdnų atvejų, kai patys sirgdami vežasi savo sergančius vaikus, tikėdamiesi gauti geresnį ir nemokamą gydymą“, – pažymėjo E. Gudzinskaitė.

Pasak jos, kiti skundžiasi savo šalyje esančia korupcija ar nusikalstamumu, pateikia melagingas priežastis.

„Vos tik spaudoje pasirodo, kad prieglobstį galėtų gauti LGBT, ir jau žiūrime, kad registruojamų prieglobsčio prašymų sraute ryškiai padaugėjo LGBT atstovų. Kita banga buvo, kad nelydimi nepilnamečiai gauna prieglobstį – padaugėjo nelydimų nepilnamečių. Mes užsakėme amžiaus nustatymo tyrimus ir paaiškėjo, kad ne, vos ne iš 200 nelydimų nepilnamečių jų yra vos kelios dešimtys“, – dalijosi Migracijos departamento vadovė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI