Lietuvoje

2016.10.11 18:48

Laukia naujas planas: alkoholio savaitgalį neparduos, atsidarys valstybinės vaistinės

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2016.10.11 18:48

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Seimo rinkimų daugiamandatėje apygardoje laimėjo 19 mandatų, dar 42 politikai varžysis antrajame rinkimų ture vienmandatėse apygardose.

Tačiau Ramūnas Karbauskis jau svarsto apie valstiečių ir žaliųjų vadovaujamą koaliciją ir gąsdina, kad jeigu rinkėjai nepademonstruos pasitikėjimo jo partija antrajame ture, Lietuva turės konservatorių ir socialdemokratų vaivorykštės koaliciją.

„Noriu paaiškinti vieną galimybę. Galimybė, kad susitars konservatoriai su socialdemokratais yra labai reali dėl to, kad gali nebūti kito pasirinkimo. Gali būti taip, kad mes būsime opozicijoje dėl to, kad jie nenorės jokių pokyčių. Jeigu mes labai silpnai pasirodome antrame rinkimų ture, jei ateina mažai rinkėjų į antrą turą (tas gali atsitikti, kai kas norėtų, kad taip būtų, kad rinkėjai nebeitų į antrą turą), tokiu atveju daug balsų surenka konservatoriai, daug balsų surenka socialdemokratai, mes surenkam jų visai nedaug, tokiu atveju mūsų neužtenka nei vienai, nei kitai pusei. Tokiu atveju susitars konservatoriai su socialdemokratais“, – tiesioginėje DELFI vaizdo konferencijoje sakė R. Karbauskis.

Politikas taip pat bandė akcentuoti, kad konservatoriai į šešėlinius finansų ministrus siūlo Andrių Kubilių, buvusį premjerą krizės metu, premjeru – Gabrielių Landsbergį, o neva kitose ministerijose pamatysime tokius žmones kaip socialdemokratas Juozas Olekas ir panašūs asmenys. „Tokia bus vyriausybė“, – apokaliptinį vaizdą piešė politikas.

Pasak partijos lyderio, taip kalbėdamas jis remiasi „matematiniais skaičiavimais“.

R. Karbauskis iš esmės jau dabar svarsto, kad partija potencialiai galėtų turėti 61 Seimo narį ir gąsdina potencialius koalicijos partnerius, kad valstiečiai ir žalieji yra „labai kieti derybininkai“. „Jeigu mums sakys, kad to ir ano negalima daryti, mes iš karto eisime į opoziciją“, – teigė partijos pirmininkas.

BNS nuotr.

Politikas jau dabar teigia, kad nenusileis dėl vadinamosios profesionalų vyriausybės, žada keisti Darbo kodeksą, peržiūrėti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą (įtvirtinti NaPro technologiją pagalbiniam apvaisinimui), įsteigti valstybines alkoholio parduotuves, taip pat valstybines vaistines ir apskritai plėsti valstybės vaidmenį. Dar viena R. Karbauskio idėja – „apgyvendinti“ visas ministerijos po vienu stogu, išskyrus Aplinkos apsaugos ministeriją ir Žemės ūkio ministeriją, kurias norima perkelti į Kauną.

Ministrai – ne Seimo nariai

Atsakydamas į klausimus apie išsiskiriantį R. Karbauskio ir Sauliaus Skvernelio požiūrį daugeliu klausimų, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas pabrėžė, kad jie su S. Skverneliu yra bendra komanda ir ragino netikėti skleidžiamais gandais, esą jie jau dabar nesusikalba.

„Žinau tą gandą, kuris yra skleidžiamas, kad yra tam tikras susiskaldymas, matyt, tik gandais šiuo atveju galima prieš mus veikti. Bet mes šnekamės apie bet kokius susitikimus“, – sako R. Karbauskis.

Jis taip pat svarstė, kad ministrai neturėtų būti Seimo nariai, išskyrus premjerą. Vyriausybė, jo nuomone, turi būti sudaroma iš profesionalų. Profesionalas, anot R. Karbauskio, reiškia konkrečios srities praktiką. Pavyzdžiui, Sveikatos apsaugos ministerijai, jo požiūriu, turi vadovauti būtinai medikas. Paklaustas, kodėl tuomet S. Skvernelis, buvęs policijos pareigūnas, tinka į premjerus, R. Karbauskis sakė, kad premjerui toks kriterijus netaikomas – vienas žmogus negali nutuokti apie skirtingas sritis.

R. Karbauskis, pavyzdžiui, išsakė kritiką socialdemokratų sveikatos apsaugos ministrui Jurui Poželai, kuris šiuo metu serga ir negali eiti pareigų. Linkėdamas sveikatos, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis sakė, kad jaunas politikas nesuvokė, į kokią sritį lenda.

„Noriu paaiškinti patį principą: jei mes formuojame profesionalų vyriausybę, kandidatų į absoliučiai visų ministerijų vadovus galėtų pasiūlyti bet kuris koalicijos partneris kiek jų bebūtų – du, trys ar kiek“, – sako R. Karbauskis, pridurdamas, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė irgi dalyvautų šiame procese.

Pasak politiko, nesvarbu, kokia partija siūlo ministrą, svarbu, kad jis yra geriausias šiai sričiai. Anot R. Karbauskio, svarbiausia, kad ministras vykdytų vyriausybės programą.

Taisys Darbo kodeksą

R. Karbauskis taip pat deklaruoja taisysiantis Darbo kodeksą. Jo nuomone, diskusijos dėl Darbo kodekso privalo grįžti į Trišalę tarybą, kurioje kalbasi darbdaviai, darbuotojai ir vyriausybė.

Politikas aiškina sutinkantis su prezidentės D. Grybauskaitės išsakytomis pastabomis Darbo kodeksui.

BNS nuotr.

R. Karbauskio buvo klausiama, kaip bus sprendžiami klausimai, dėl kurių darbuotojų ir darbdavių nuomonės kategoriškai išsiskiria. Pavyzdžiui, darbdaviai nori, kad viršvalandžiai būtų apskaitomi kas 3 mėnesius, darbuotojai – kad kas 1 mėnesį. Darbuotojų teigimu, apskaitant kas 3 mėnesius viršvalandžiai tiesiog pranyksta.

Pašnekovas sakė besitikintis, kad nauja vyriausybė įsiklausys į darbuotojų pasiūlymus. „Bet kokiu atveju darbdaviai yra stiprioji derybų pusė“, – sako R. Karbauskis.

„Dabartinis priimtas Darbo kodeksas man atrodo orientuotas į pigios darbo jėgos atsivežimą iš užsienio ir tolesnės emigracijos skatinimą“, – teigia politikas.

„Mes turime situaciją, kai darbdaviai neužtikrina konkurencingų sąlygų, žmonės emigruoja ir emigruoja patys geriausi specialistai. Dėl to jų ir stinga“, – sako R. Karbauskis ir paragino darbdavius nustoti „iš Lietuvos daryti Kiniją“.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas iš viso teigė manantis, kad net ir dabartinis Darbo kodeksas yra neblogas.

„Lankstumas mažina saugumą. Šiuo atveju reikia atrasi ribą“, – teigia R. Karbauskis.

Steigs valstybines vaistines

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas taip pat pristatė idėją steigti valstybines vaistines poliklinikose ir ligoninėse. Jo nuomone, vaistų kainos yra per didelės, todėl reikia didinti konkurenciją.

„Šiandien dienai aš kito modelio nematau“, – sako R. Karbauskis.

Politikas kalba apie valstybės vaidmens didėjimą tam tikrose srityse. Pavyzdžiui, pasak jo, valstybė ir savivaldybės neturėtų išleisti iš savo rankų šilumos tiekimo, šiukšlių vežimo paslaugų.

„Kur privatus kapitalas, ten šiluma brangesnė“, – reziumuoja politikas.

Valstybinės alkoholio parduotuvės: nedirbs savaitgaliais

R. Karbauskis pasakoja ir apie valstybines alkoholio parduotuves, kurios dirbtų darbo dienomis, darbo metu ir priimtų visų alkoholio gamintojų prekes.

„Sistema veikia taip: į valstybines specializuotas parduotuves privaloma priimti visų gamintojų alkoholį. Dabar, pavyzdžiui, jei žmogus nueina į prekybos centrą, jis gali nerasti tam tikrų alkoholio gėrimų pavadinimų, tinklas pats veda derybas, vienų priima, kitų nepriima“, – sako R. Karbauskis.

BNS nuotr.

Tačiau tokios parduotuvės nieko nereklamuotų, neįleistų nepilnamečių asmenų ir išgėrusių žmonių, dirbtų tik darbo dienomis ir darbo valandomis.

„Tokių parduotuvių būtų tikrai mažiau. Dabartinis skaičius taškų, kur galima įsigyti alkoholio, ir parduotuvių skaičius, remiantis Skandinavijos pavyzdžiais, pasikeičia dešimtimis kartų. Tai specializuotos parduotuvės, jų darbo laikas ribotas, savaitgalį jos neveikia“, – teigia politikas.

„Žmogus, kuris planuoja šventę, ja reikia draugus pakviesti, jis tuo pasirūpina. Jei žmogui pritrūko šiandien dabar prisibaigti, jis jau nebegalės nusipirkti“, – priduria R. Karbauskis.

Jis taip pat aiškina, kad šešėlis nuo to neišaugs, nes bus pakelti atlyginimai policijai, kuri kontroliuos tokių „taškų“ veikimą.

Klausiamas, ar biudžetas nepraras lėšų, jei bus apribotas alkoholio vartojimas, R. Karbauskis sakė, kad alkoholį gaminančios įmonės gali išsilaikyti eksportuodamos į Rusiją ir Baltarusiją.

„Bet čia ne geopolitinis sprendimas“, – aiškina politikas.

„Nemanau, kad lietuviai turi virsti blaivininkais, abstinentais, bet šneku apie tai, kad mes turime apsaugoti savo augančią kartą, turime prastą situaciją su alkoholizmu tarp vaikų, turime naują bėdą – narkotikus“, – sako R. Karbauskis.

Taisys Pagalbinio apvaisinimo įstatymą

R. Karbauskis taip pat kalba apie Pagalbinio apvaisinimo įstatymo taisymą. Jo nuomone, teisės aktas turi leisti šeimoms, kurios negali susilaukti vaikų, pirmiau pasinaudoti NaPro technologijomis, kitaip tariant, natūraliu šeimos planavimu.

Puslapyje nspinfo.lt rašoma, kad NaPro technologija – tai natūrali prokreacinė technologija, naujas moters sveikatos mokslas, skirtas stebėti ir palaikyti moters prokreacinę bei ginekologinę sveikatą, pagrįstas medikamentiniu, chirurginiu gydymu bei vaisingumo pažinimu Kreitono modelio sistemos pagrindu.

Aiškinant, kas tai, tame pačiame tinklapyje nurodoma speciali penkių žingsnių taktika: pirma, įvertinamos giluminės reprodukcinės funkcijos sutrikimo priežastys (pildomas ciklų stebėjimo lentelės ir panašiai; antra, gydomos nustatytos priežastys; trečia, padedama porai pastoti natūralių lytinių santykių būdu; ketvirta, jei gydymas nesėkmingas, toliau ieškoma priežasčių; penkta, nepavykus padėti mediciniškai, pora palaikoma apsisprendžiant dėl įvaikinimo.

Klausiamas, ar bus galima tikėtis valstybės finansavimo įprastam pagalbiniam apvaisinimui, jei porai nepavyks susilaukti vaikų pagal NaPro technologijas, politikas nematė tam kliūčių.

R. Karbauskiui taip pat nepriimtina, kad teisės akte nenurodoma, kas daroma su nepanaudotais embrionais atliekant pagalbinį apvaisinimą. Pasak jo, embrionas yra gyvybė, todėl sunaikinti jį yra nežmoniška. Tačiau politikas neketina siūlyti drausti abortus Lietuvoje ir džiaugiasi Lenkijoje susivienijusiomis moterimis, pasipriešinusiomis valdžios siekiui visiškai uždrausti abortus, net po prievartos akto.

Sukurs ministerijų Akropolį

Dar viena šios politinės jėgos idėja – sukurti tarsi visų ministerijų Akropolį, visas ministerijas susodinti viename pastate kur nors už Vilniaus.

Taip pat norima dvi ministerijas – Aplinkos apsaugos ir Žemės ūkio ministerijas – perkelti į Kauną.

Aukštajame moksle siūloma naikinti studento krepšelį, įtvirtinti nemokamą aukštąjį mokslą ir valstybės užsakymus specialybėms, kur trūksta specialistų. Taip pat norima pakelti stojimo kartelę, o universitetai studentus turėtų atsirinkti ne pagal valstybinius egzaminus, o pagal pažymius ir pokalbį atvykus į aukštąją mokyklą.

„Ne visi galės įstoti į aukštąsias mokyklas“, – sako R. Karbauskis.