Lietuvoje

2013.04.05 14:53

Teismas: Darbo partijos byla išskirta skubotai

ELTA2013.04.05 14:53

Darbo partijos baudžiamoji byla turi būti toliau nagrinėjama dėl visų kaltinamųjų, dėl kurių ji buvo perduota teismui, o nutartis dėl Viktoro Uspaskicho baudžiamosios bylos išskyrimo į atskirą turi būti panaikinta.  

Darbo partijos baudžiamoji byla turi būti toliau nagrinėjama dėl visų kaltinamųjų, dėl kurių ji buvo perduota teismui, o nutartis dėl Viktoro Uspaskicho baudžiamosios bylos išskyrimo į atskirą turi būti panaikinta.

Tokią nutartį penktadienį paskelbė Lietuvos apeliacinis teismas (LAT), nusprendęs, kad Vilniaus apygardos teismo šių metų kovo 18 d. nutartis, kuria baudžiamoji byla kaltinamojo V. Uspaskicho atžvilgiu išskirta ir atidėta iki jis pasveiks, yra nepagrįsta ir neteisėta.

Anot teismo pranešimo, teisėjų kolegija pabrėžė, kad pirmosios instancijos teismas, išskirdamas kaltinamojo V. Uspaskicho bylą į atskirą, vadovavosi nuostata greičiau išnagrinėti bylą dėl kitų kaltinamųjų, bylą dėl V. Uspaskicho atidedant vėlesniam laikui.

„Tačiau skundžiamoje nutartyje nebuvo išdėstyta jokių motyvų, kad bylos išskyrimas dėl V. Uspaskicho tikrai nepakenks vadinamosios Darbo partijos bylos išnagrinėjimo išsamumui“, – konstatavo teismas.

Teismas atkreipia dėmesį, kad V. Uspaskicho vaidmuo Darbo partijos byloje nurodomas kaip pagrindinio nusikalstamų veikų organizatoriaus ir vadovo.

„Jau vien dėl šios priežasties kolegija daro išvadą, kad bylos dėl V. Uspaskicho išskyrimas gali pakenkti Darbo partijos bylos nagrinėjimo teisme išsamumui, nes gali trukdyti teisingai nustatyti bylos aplinkybes ir kitų šioje byloje kaltinamų asmenų kaltės klausimus“, – pasisakė teismas.

Pirmosios instancijos teismo nutartis naikinama dar ir dėl to, kad bylos dėl kaltinamojo V. Uspaskicho išskyrimas gali pakenkti bylos ne tik dėl kitų fizinių asmenų, bet ir dėl kaltinamojo juridinio asmens Darbo partijos išnagrinėjimo išsamumui.

Be to, Apeliacinis teismas primena, kad pagal LAT praktiką nuosprendyje negali būti formuluočių apie nenuteistus ar neteisiamus asmenis, jų kaltę padarius nusikalstamas veikas. Todėl, teismo manymu, atskirai nagrinėjant V. Uspaskicho bylą ir jį kaltinant tų pačių nusikalstamų veikų padarymu gali iškilti ir išankstinės nuomonės dėl bylos baigties, t. y. teismo nešališkumo klausimas.

LAT taip pat atkreipė dėmesį, kad pagal byloje surinktą medžiagą kaltinamasis į teismo posėdžius, vykusius per trumpesnį negu vieno mėnesio terminą, neatvyko dėl pateisinamos ir svarbios priežasties, jo gydymo terminas pagal pateiktus medicininius dokumentus ir gydymo pradžią (2013 m. vasario pabaiga) yra arba jau pasibaigęs, arba greitai pasibaigs, todėl daroma išvada, kad Vilniaus apygardos teismo sprendimas išskirti baudžiamąją bylą dėl vieno kaltinamojo iki jis pasveiks buvo skubotas, ir tokio sprendimo priėmimui trūko duomenų, kad kaltinamasis dėl sveikatos ilgai negalės dalyvauti posėdžiuose.

Vilniaus apygardos teisme šiuo metu nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje kaltinamai pareikšti V. Uspaskichui, Vitalijai Vonžutaitei, Vytautui Gapšiui, Marinai Liutkevičienei ir juridiniam asmeniui Darbo partijai.

Apeliaciniam teismui pateiktuose skunduose kaltinamasis V. Uspaskichas ir jo gynėjas prašė panaikinti skundžiamą nutartį.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt