Lietuvoje

2016.10.10 18:41

Emigrantai į Seimą rinko konservatorius ir liberalus, nepalaikė „valstiečių“

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2016.10.10 18:41

Lietuvių, gyvenančių užsienyje ir balsavusių Seimo rinkimuose, balsai pasiskirstė kiek kitaip nei rinkėjų Lietuvoje. Emigrantai visame pasaulyje aktyviausiai palaikė Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus (TS-LKD) bei Liberalų sąjūdį, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) balsų gavo gerokai mažiau.

Iš viso diplomatinėse atstovybėse visame pasaulyje balsavo 14 239 Lietuvos piliečiai. Beveik pusė iš jų, 46,01 proc. (tai yra 6623 balsai), Seimo rinkimuose balsavo už TS-LKD daugiamandatėje apygardoje. Tad būtent užsienyje gyvenančiųjų balsai ir gali nulemti, kad daugiamandatėje apygardoje rinkimus laimėjo TS-LKD, o ne „valstiečiai-žalieji“.

Vienmandatėje (užsienyje gyvenantys lietuviai renkasi iš Naujamiesčio apygardos kandidatų) jie palaikė konservatorių Žygimantą Pavilionį (47,44 proc. balsų).

Liberalų sąjūdis irgi sulaukė nemažai emigrantų balsų – už šią partiją balsavo 21,62 proc. atėjusiųjų į rinkimus. Virgilijus Alekna liko antras, gavęs 19,6 proc. balsų.

Lietuvoje šių partijų skaičiai perpus mažesni: už TS-LKD balsavo 21,61 proc. rinkėjų, už liberalus – 9,01 proc.

Vos keliomis šimtosiomis procento Lietuvoje nuo konservatorių atsilikusi LVŽS tarp užsienyje balsavusių lietuvių populiarumo tikrai neužsitarnavo. Lietuvoje su 21,59 proc. balsų daugiamandatėje apygardoje likusią politinė jėgą užsienyje palaikė vos 8,12 proc. balsavusiųjų. Socialdemokratų situacija dar prastesnė: Lietuvoje ši ketverius metus valdančioje daugumoje buvusi partija surinko 14,45 proc. balsų, o užsienyje – vos 5,62 proc.

Jeigu lemtų užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai, į naująjį Seimą nepatektų nei „Tvarkos ir teisingumo“, nei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškųjų šeimų sąjungos kandidatai, šios politinės jėgos sulaukė vos atitinkamai 1,52 proc. ir 0,69 proc. balsų.

Daugiausia balsavusiųjų atėjo į Lietuvos ambasadą Jungtinėje Karalystėje. Čia iš 5473 rinkėjų balsavo 3989, 45,01 proc. iš jų palaikė TS-LKD, beveik tiek pat jų (44,47 proc.) balsavo ir už šios partijos kandidatą vienmandatėje apygardoje Ž. Pavilionį.

Daugiau balsų nei TS-LKD kitos partijos gavo tik keliose Lietuvos ambasadose: Izraelyje rinkėjai labiausiai palaikė Liberalų sąjūdį, Kazachstane, Turkijoje ir Baltarusijoje – LSDP.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.