Naujienų srautas

Lietuvoje2016.10.10 09:23

Socialdemokratai paatviravo, kas lėmė jų pralaimėjimą: pradėjo nuo prezidentės

Dar spalio 9 d., prieš vidurnaktį, socialdemokratai buvo tikri, kad bus tarp valdančiąją daugumą formuojančių partijų. Tačiau pradėjus aiškėti rinkimų rezultatams daugiamandatėse apygardose, jie pripažino savo pralaimėjimą.   

Pirmasis apie tai prakalbo partijos vicepirmininkas Gediminas Kirkilas. Vėliau jam pritarė ir socialdemokratų rinkimų štabo vadovas Algirdas Sysas: „Žinoma, kad mes pralaimėjome“. Bendraudamas su LRT.lt, jis buvo atviras ir įvardijo, kas prisidėjo prie partijos pralaimėjimo.

– Kas lėmė, kad jūsų partija po pirmojo rinkimų turo atsidūrė tik trečioje vietoje ir greičiausiai tai reiškia pralaimėjimą?

– Lėmė ir mūsų partijos klaidos, ir rinkėjų nusiteikimas. Be to, prisidėjo visi tie, kas veikė prieš mūsų partiją. Pradedant prezidente Dalia Grybauskaite ir baigiant mūsų oponentais, kurie naudojosi itin juodomis rinkimų technologijomis.

– Kokios jūsų partijos klaidos?

– Pirmiausia – smulkūs skandalai: „Vijūnėlės“ dvaras, triukšmas dėl premjero Algirdo Butkevičiaus žento, išpūstas vadinamųjų auksinių šaukštų skandalas. Jie nuolatos žmonėms buvo primenami ir turėjo įtakos rinkimų rezultatams.

– Bet juk jūsų partija – tikrai patyrusi. Kodėl nesugebėjote užkirsti kelio šiems skandalams arba bent jau neleisti jų taip eskaluoti?                

– Stengėmės išlaikyti rimtį ir nesinaudoti aršia retorika. Bet, mano galva, kartais reikėjo atsikirsti ir griežčiau ir galbūt pasinaudoti panašiomis rinkiminėmis priemonėmis, kokiomis naudojosi mūsų oponentai.

– Kas trukdė?

 Partijoje nebuvo vieningos pozicijos vieno ar kito skandalo atžvilgiu.

– Tai reiškia, kad partijoje yra kelios grupės?

– Taip nėra. Kiekvienu atveju būdavo diskutuojama ir priimami bendri sprendimai. Po rinkimų teks juos išanalizuoti. Iš klaidų reikia mokytis.

 – Ar jūs, kaip partijos rinkimų štabo vadovas, prisiimate atsakomybę už pralaimėjimą?

– Žinoma, kad prisiimu. Matyt, buvau per daug demokratiškas. Laikiausi nuostatos, kad kolegos privalo patys suprasti, kada kokias išvadas dėl savo veiklos ar sprendimų reikėtų priimti.

– Vadinasi, jūsų partijai teks dirbti opozicijoje?

– Dar neaišku. Nežinia, su kuo „valstiečiai“ apsispręs sudaryti koaliciją. Gal jie paklus prezidentūros planams, o gal sprendimus priims savarankiškai?

 Bet kokiu atveju reikėtų palaukti galutinių rinkimų rezultatų. Tačiau šiandien jau aišku, kad mūsų partija nėra rinkimų favoritė. Galime tik prie kažko šlietis.

– Greičiausiai, kaip buvo žadėta anksčiau, jokių derybininkų savo štabe jau nebesulauksite?

– Matyt, kad – ne. Ir patys niekur nevažiuosim. Bet tai – ne pasaulio pabaiga.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi