Lietuvoje

2016.10.09 23:34

Laukiama pirmųjų balsavimo rezultatų

LRT RADIJAS, BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.09 23:34

Seimo rinkimuose sekmadienį balsavo 43,21 proc. rinkėjų. Kartu su iš anksto atiduotais balsais aktyvumas siekia 49,87 proc. (1,089 mln. žmonių) Duomenų, kiek lietuvių balsavo užsienyje, kol kas nėra.

Aktyviausi rinkėjai buvo buvo Verkių (58,21 proc.), Centro-Žaliakalnio (57,49 proc.), Antakalnio (57,19 proc.) apygardose. Mažiausiai aktyvūs – Panerių (41,63 proc.), Visagino-Zarasų (40,36 proc.) ir Marių (40,12 proc.) rinkėjai.

Šiuose Seimo rinkimuose rinkėjai buvo mažiau aktyvūs nei prieš ketverius metus.

2012 metais aktyvumas per Seimo rinkimus buvo 52,93 proc.

Užsidarius rinkimų apylinkėms, pradėjo rinktis partijų štabai.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas: už kaunietę balsavo kažkas kitas

Policijos departamentas praneša, kad sekmadienį iki 19 val. gautas 61 pranešimas apie galimus pažeidimus.Daugiausia pranešimų apie pažeidimus užfiksuota Vilniaus (22) ir Kauno apskrityse (10). Dauguma pranešimų – apie rinkiminės agitacijos pažeidimus (per arti rinkimų apylinkės iškabinti plakatai, važinėja automobilis apklijuotas agitaciniais plakatais ir pan.); neteisėtas vežimas balsuoti; galimas papirkimas.

Pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas pagal LR baudžiamojo kodekso 172 str. 1 d. („Trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise“). Spalio 9 d. 16 val. 51 min. gautas pranešimas, kad Kaune, Veršvos g., pranešėja nori parašyti pareiškimą dėl rinkimų pažeidimo. Apie 13 valandą pranešėja nuvyko į rinkimų apylinkę ir jai neleido balsuoti, neva ji jau prabalsavo ir parodė padirbtą jos parašą. 

Spalio 9 d. 17 val. 12 min. gautas pranešimas, kad Lazdijų r., Kučiūnų k., jaunuoliai prie rinkiminės apylinkės vartoja alkoholinius gėrimus. Įtaria, kad iš šių jaunuolių 2 asmenys papirko kitus du asmenis, kad balsuotų už kandidatą į Seimo narius, mokėdami po 5 Eur už balsą. LR baudžiamojo kodekso  172 str. 1 d.

Taip pat pradėtos dvi administracinės teisenos:

Administracinė teisena pagal ATPK 207(7) str. Balsavimo rinkimuose ar referendume tvarkos pažeidimas. Spalio 9 d. 14 val. 53 min. gautas Aukštupėnų rinkiminės Nr. 4 komisijos pirmininko pranešimas, kad Kupiškyje, Lauko g. 5A, atvykęs asmuo balsuoti pateikė kito asmens laikiną pažymėjimą ir norėjo prabalsuoti. Į policijos komisariatą pristatytas vyras (gimęs 1950 m.) 

Pradėta administracinė teisena pagal ATPK 178 str. (Girto pasirodymas viešosiose vietose, įžeidžiant žmogaus orumą ir visuomeninę dorovę). Spalio 9 d. 17 val. 43 min. gautas pranešimas, kad Utenos r., Antalgės k., Tuopų 13, Rinkimų vietoje atėjęs neblaivus vyriškis trukdo dirbti, atsisako išeiti.

Rinkimų stebėtojai Turmanto rinkimų apylinkėje užfiksavo, kad vienas asmuo galbūt neteisėtai organizavo rinkėjų pavėžėjimą.

Tuo metu visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ skelbia, kad iki šiol sulaukė maždaug 200 skundų apie galimus pažeidimus. Rimčiausi susiję su galimu balsų pirkimu ir rinkėjų pavėžėjimu.

Iš viso nuo balsavimo pradžios pradėti 4 ikiteisminiai tyrimai.

Širvintų merė, Darbo partijos narė Živilė Pinskuvienė, kuri kaip stebėtoja važinėjo pas rajono žmones, balsuojančius namuose, dėl galimų pažeidimų nušalinta nuo rinkimų stebėtojų.

Trumpam buvo sutrikusi VRK sistema

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas patvirtino, kad sekmadienį maždaug pusvalandžiui buvo sutrikusi internetinė rinkėjų žymėjimo sistema.

Pasak Zenono Vaigausko, dėl to nepatogumų turėjo rinkėjai, kurie norėjo balsuoti kitoje apylinkėje, nei yra registruoti toje apygardoje, tačiau jis teigė, kad dėl šio sutrikimo susidariusios eilės greitai išsiskirstė.

Užsienyje balsuoja vangiai, išskyrus Jungtinę Karalystę

Fiksuojamas mažas aktyvumas tarp gyvenančių užsienyje lietuvių, praneša LRT TV naujienų tarnyba. Skaičiuojama, kad balsuojančiųjų greičiausiai bus panašus, kaip ir prieš ketverius metus, – kiek daugiau nei 10 tūkst. Iš viso šiemet balsuoti užsiregistravo 18 300 užsienyje gyvenančių lietuvių, daugiau nei pusė jų balsą atiduoda paštu. Ypač vagiai balsuojama Rusijoje. Aktyvumu išsiskiria tik Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai.

Kaip praneša 15min.lt, prie balsadėžių tautiečiai rinkosi gausiai vos atvėrus Lietuvos ambasados Londone, kurioje vyksta balsavimas, duris. Šiemet Jungtinės Karalystės lietuviai balsuoti registravosi rekordiškai gausiai. Spalio 6 dieną suskaičiuota 4500 užsiregistravusiųjų. Kadangi balsuoti galima ir be išankstinės registracijos, manoma, kad savo balsus iki sekmadienio vakaro atiduos 5 tūkst. rinkėjų.

Užsienyje gyvenantys lietuviai buvo raginti balsuoti aktyviau ir dėl galimybės ateityje turėti savo vienmandatę apygardą bei rinkti savo kandidatą į Seimą. Tam reikia, kad rinkimuose balsuotų 35 tūkst. gyvenančiųjų užsienyje.

Tarp balsavusiųjų iš anksto 40 proc. buvo jaunimas

Per šiuos parlamento rinkimus aktyviai iš anksto balsavo jaunimas iki 34 metų, jie sudarė 40 proc. visų balsavusiųjų savivaldybėse, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys.

Nuo trečiadienio iki šeštadienio savo valią per išankstinį balsavimą savivaldybėse, specialiuose paštuose bei namuose pareiškė 6,66 proc. visų rinkėjų.

Anot VRK, balsavusiojo iš anksto (savivaldybėse) rinkėjo amžiaus vidurkis buvo beveik 45 metai. Vidutinis vyro amžius – 43 metai, moters – beveik 46 metai. Aktyviau išankstiniame balsavime dalyvavo moterys.

Rinkimų komisijos duomenimis, pareikšti savo valią per balsavimą iš anksto į savivaldybes atvyko 14 proc. arba 10 tūkst. 316 rinkėjų, kurių amžius yra nuo 18 metų iki 24 metų. Dar 26 proc. arba 19 tūkst. 403 balsavusiųjų amžius siekė 25–34 metus.

Tarp balsavusiųjų iš anksto 13 proc. sudarė 35–45 metų rinkėjai, 15 proc. – 45–55 metų, 17 proc. – 55–65 metų, 15 proc. – vyresni nei 65 metų rinkėjai.

Rezultatai turėtų paaiškėti pirmadienį ryte

Pasak Vyriausiosios rinkimų komisijos, rezultatai turėtų paaiškėti pirmadienį ryte ar bent jau pirmoje dienos pusėje – tai priklausys nuo rinkėjų aktyvumo.

Šiuose Seimo rinkimuose gali balsuoti ir pareikšti savo pilietinę valią šiek tiek daugiau nei 2,5 mln. Lietuvos piliečių. Per ketverius nuo praėjusių rinkimų metus dėl demografinės situacijos rinkėjų sąrašas sumažėjo maždaug 75 tūkst. Tuo metu beveik 30 tūkst. Lietuvos piliečių, kuriems yra sukakę 18 metų, balsuos pirmą kartą.

Kiek daugiau nei 1400 kandidatų varžosi dėl 141 Seimo nario vietos. Pusė jų bus išrinkti vienmandatėse apygardose, kita pusė –  pagal partijų sąrašus. Rinkimų biuletenyje daugiamandatėje apygardoje yra įrašyta 14 sąrašų. Dvylika partijų savarankiškai dalyvauja rinkimuose, o keturios yra sudariusios dvi koalicijas. Kad patektų į Seimą, partija turi surinkti ne mažiau kaip 5 proc. rinkėjų balsų, koalicijai barjeras yra aukštesnis – 7 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.