Lietuvoje

2016.10.08 10:13

Lazdijų savivaldybė ir Genocido centras statys paminklą A. Ramanauskui-Vanagui

BNS 2016.10.08 10:13

Lazdijų rajono savivaldybė ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) pasirašė sutartį dėl laisvės kovotojo Adolfo Ramanausko-Vanago gimtinės įamžinimo.

Savivaldybė ir LGGRTC įsipareigojo Lazdijuose pastatyti Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signataro Adolfo Ramanausko-Vanago atminimui dedikuotą paminklą bei informacinį stendą.

Lazdijų savivaldybė pasirūpins sklypu paminklui, sutvarkys jo aplinką. LGGRTC užduotis – suprojektuoti ir pagaminti paminklą bei informacinį stendą.

Pastatytas paminklas bus perduodamas Lazdijų rajono savivaldybės nuosavybėn, pranešė LGGRTC.

Tikimasi, kad paminklas Dainavos apygardos partizanų vadui A. Ramanauskui - Vanagui bus atidengtas kitų metų kovo 11 d.

A.Ramanauskas-Vanagas (1918–1957 m.) – Lietuvos karininkas, rezistentas, kovotojas už Nepriklausomybę, partizanų vadas, brigados generolas.

Prasidėjus antrajai sovietų okupacijai, 1945 m. A.Ramanauskas -Vanagas tapo partizanu. Iš pradžių jis vadovavo Nemunaičio apylinkės partizanų būriui, tų pačių metų vasarą tapo Dzūkų grupės Merkinės bataliono vadu, 1946 m. – Merkio rinktinės vadu. 1947 m. rudenį A.Ramanauskas-Vanagas perėmė vadovavimą Dainavos apygardai, o 1948 m. išrinktas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu.

1949 m. vasario mėnesį Prisikėlimo apygardos teritorijoje Minaičių kaime tarp Radviliškio ir Baisogalos įvyko visos Lietuvos partizanų vadų suvažiavimas, per kurį vasario 16 dieną priimta Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio deklaracija. A.Ramanauskas-Vanagas tapo jos signataru, buvo paskirtas Laisvės kovos sąjūdžio tarybos prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio pavaduotoju, o vėliau perėmė Ginkluotųjų pajėgų vado pareigas.

Nuo 1952 m. pabaigos, nutrūkus ryšiams su vyriausiąja vadovybe, partizanas gyveno nelegaliai, slapstėsi su žmona ir dukrele. Šeima turėjo fiktyvius dokumentus ir apsistodavo pas patikimus žmones. 1956 m. spalio 12 d. jis su žmona Birute Mažeikaite buvo išduoti, suimti Kaune ir išvežti į KGB rūmus.

1957 m. rugsėjį sovietų Aukščiausiasis Teismas A.Ramanauskui -Vanagui skyrė mirties bausmę. Nuosprendis įvykdytas tų pačių metų lapkričio 29 d. Vilniuje, palaidojimo vieta tiksliai nežinoma.