Lietuvoje

2016.10.07 10:39

L. Kojala: rinkėjai turi teisę rinktis, bet ne visada tai daro

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.10.07 10:39

Ketvirtadienį baigėsi išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose, o sekmadienį dar savo valios nepareiškę rinkėjai rinksis prie balsadėžių. Vilniaus universiteto TSPMI doktorantas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala paaiškina, kodėl reikalinga vienmandačių ir daugiamandačių rinkimų sistema.

141 parlamentaras renkamas pagal mišrią sistemą: 71 Seimo narys bus išrinktas iš vienmandatininkų, likę – iš daugiamandatininkų, kurie atstovauja politinei partijai. Rinkėjai galės reitinguoti penkis kandidatus, kuriuos labiau norėtų matyti Seime.

„Reitingavimas yra teisė rinkėjui. Žinome, kad Lietuvoje ir kitose valstybėse politinės partijos nėra labai populiarios, rinkėjai jomis nepasitiki, bet reitingavimas yra galimybė kandidatams patekti į partijų sąrašus. Kalbame, kad visi politikai vienodi, partijos vienodos, bet patys rinkėjai nusprendžia, kas reprezentuos juos parlamente. Jei atidžiai būtų pasirenkami kandidatai, kurie yra ne pirmajame ir gal net ne trečiajame dešimtuke, tuomet galėtume teigti, kad rinkėjai iš tiesų nusprendė, kas jiems atstovaus parlamente“, – tvirtina Rytų Europos studijų centro direktorius L. Kojala.

Tačiau politologas primena, kad rinkėjai gali išvis nereitinguoti kandidatų.

Daugiau apie reitingavimą – pokalbyje.