Lietuvoje

2021.09.28 19:01

Į Nemuną varvantiems teršalams galo nematyti: aplinkosaugininkams kol kas surištos rankos – lauks, ką ginče nuspręs teismas

Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.09.28 19:01

Vaikštant Nemuno krantine Kaune po geležinkelio tiltu, vis dar galima išvysti bonus, kurie surenka tekančius teršalus. Problema sklinda iš greta esančio sklypo, kur naftos produktais užterštas gruntas. Tačiau sprendimo ir darbų dar teks laukti: vienas iš sklypo savininkų teismui apskundė aplinkosaugininkų pateiktą privalomąjį nurodymą parengti sutvarkymo planą.

Vienas sutvarkymo planas yra, bet reikia laukti antro

Didesnio dėmesio į Nemuną varvantys teršalai sulaukė šių metų pavasarį. Vėliau paaiškėjo, kad naftos produktais yra užterštas A. Juozapavičiaus prospekte esančio sklypo gruntas: toje vietoje kadaise veikė pabėgių mirkymo gamykla. Birželį Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pranešime žiniasklaidai rašė, kad sklypo savininkams buvo surašyti privalomieji nurodymai dėl užterštos teritorijos tvarkymo plano. Tai turėjo būti parengta iki rugsėjo 17 d.

Kaip praėjusią savaitę LRT.lt informavo AAD, vienas iš minėto sklypo savininkų – „Lietuvos geležinkelių“ valdoma bendrovė „LTG Infra“ – privalomąjį nurodymą įvykdė, sutvarkymo planas yra suderintas ir pateiktas departamentui. Kitas savininkas – bendrovė „Regio“ – privalomąjį nurodymą apskundė teismui. Todėl kauniečiams teks vėl luktelėti, kada Nemune ties M. K. Čiurlionio tiltu nebetvyros aitrus kvapas, o vandenyje neplūduriuos teršalus renkantys bonai.

„Tikslios trukmės ir plano nurodyti negalime, kadangi viena iš įmonių privalomąjį nurodymą apskundė. Šiuo metu AAD svarsto dėl užterštos teritorijos sutvarkymo galimybių“, – nurodoma departamento pateiktame atsakyme.

Paklaustas, ar įmanoma tvarkyti sklypą, kurio planą pateikė „LTG Infra“, o paskui, išsisprendus ginčui su „Regio“, dirbti ir ten, AAD atsakė neigiamai.

„Aplinkosaugininkų rekomendacija būtų tvarkyti visą teritoriją vienu metu“, – teigiama LRT.lt atsiųstame atsakyme.

LRT.lt telefonu susisiekė su „Regio“ direktoriumi Dariumi Izokaičiu, tačiau jis, išgirdęs, kad kreipiasi žurnalistas, nieko nesakęs padėjo ragelį. Tiek vėliau, tiek kitą dieną su juo susisiekti nepavyko: D. Izokaitis neatsiliepdavo arba atmesdavo skambutį.

Bonus keičia kelis kartus per mėnesį

Kaip dabar tvarkomi į ilgiausią Lietuvos upę tekantys teršalai? Anot AAD, Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai reguliariai tikrino vietą prie Nemuno krantinės – būta apie 15 patikrinimų. Taip pat, esant poreikiui, kviečiama įmonė, pakeičianti bonus ir nupurškianti teritoriją naftos produktus neutralizuojančia medžiaga.

Tuo užsiima su Kauno miesto savivaldybe sutartį pasirašiusi įmonė „Sanresa“. Jos vadovas Artūras Čečkauskas LRT.lt minėjo, kad per mėnesį nuo dviejų iki šešių kartų keliaujama keisti sorbuojamųjų bonų. Be to, nuo vieno iki trijų kartų per mėnesį reikia tvarkyti ir pačią įrangą. Kiek tai kainuoja?

„Priklausomai nuo darbų kiekio. Viena darbo valanda – 60 eurų darbo laiku, 80 eurų – nedarbo laiku. Sorbuojamojo bono kaina – nuo 18 iki 45 eurų už metrą, priklausomai nuo tipo“, – atsakė A. Čečkauskas ir pridūrė, kad kainuoja ir teršalų prikaupusių bonų utilizavimas – nuo 60 centų už kilogramą.

Pasak jo, iškvietimų dėl teršalų Nemune dažniausiai gauna Kauno miesto savivaldybės atstovai ir ugniagesiai gelbėtojai, o aplinkosaugininkai kreipėsi tik vieną kartą. A. Čečkausko teigimu, yra bent 3–4 variantai, kaip būtų galima išspręsti šią problemą

„Bonų naudojimas – kaip širdininkui jodo tirpalu patepti krūtinę. Šiek tiek sugaudo, bet reikia sprendimo iš pagrindų. Tokio šašo likvidavimas, priklausomai nuo pasirinkto būdo, kainuotų nuo 1 iki 6 mln. eurų“, – komentavo pašnekovas.

Kaip LRT.lt minėjo Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė, nuo liepos 1 d. iki rugsėjo 27 d. buvo gauti septyni iškvietimai dėl teršalų šioje vietoje. Būta pranešimų, kad reikia keisti bonus, nes juose jau prisikaupė teršalų, taip pat pranešimų, kad jie atsikabino nuo sutvirtinimo. Bene visais atvejais informacija perduota „Sanresai“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI