Lietuvoje

2021.09.28 11:18

„Mums reikia laisvės“: Vilniuje apgyvendinti migrantai rodo į grotuotus langus ir kartoja mylintys Lietuvą

Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.09.28 11:18

„Mums reikia laisvės. Vaikams reikia laisvės, tai yra uždara teritorija, o vaikams reikia laisvės. Laisvės“, – rodydami į langus su grotomis sako migrantai, pirmadienį perkelti į Pabėgėlių priėmimo centrą Vilniuje, Naujininkuose.

Anot čia apgyvendintų migrantų, kambariai naujojoje vietoje yra geri, tačiau pastatas yra uždaras, teritorija – saugoma pareigūnų, o langai – su grotomis.

„Mums reikia laisvės ir prieglobsčio. Čia yra žmonių su vaikais, mes esame pavargę“, – priduria kitas migrantas iš Irako.

„Mes mylime Lietuvą, mums reikia laisvės, mylime Lietuvos žmones“, – sako Mustafa.

Pasiėmęs telefoną, jis išverčia kelis sakinius: „Mes tave mylime, kodėl mes kalėjime?“ – rodo telefono ekrane išverstus žodžius.

„Mano sūnus buvo pagrobtas Irake ir aš atvykau čia“, – į lietuvių kalbą išverčia kitą sakinį.

Su trimis vaikais iš Irako į Lietuvą atvykusi moteris pasakoja, kad jos vienas sūnus liko Irake.

„Gyvenu Lietuvoje, myliu Lietuvą, bet nesu laiminga dėl situacijos savo šalyje“, – sako moteris.

Šalia jos esanti dvejų – trejų metų mergaitė rankose laiko užpilamos sriubos pakelį, iš kurio vis atsikanda sausų makaronų.

Koridoriuose pabendrauti su atvykusiais žurnalistais išeina perkelti migrantai, laksto vaikai. Viename pastato aukšte yra įrengta 18 kambarių, viename kambaryje gyvena po vieną šeimą.

Ištisą parą patalpose budi VST pareigūnai, darbuotojai, į kuriuos migrantai galėtų kreiptis, jei prireiktų pagalbos.

Šią savaitę Naujininkuose apgyvendinta apie 80 migrantų, 38 iš jų – vaikai. Planuojama įkurdinti dar 200 žmonių, daugiausia – šeimų su vaikais.

Gyvens šeimos su vaikais ir kūdikiais

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė spaudos konferencijos metu informavo, kad pirmadienį Naujininkuose apsigyveno 38 vaikai, yra devyni kūdikiai.

„Tai yra šeimos, auginančios vaikus. (...) Ypač su kūdikiais, nes su kūdikiais gyventi moduliniuose nameliuose visgi nėra taip patogu. Siekiame, kad mažiausius vaikus auginantys žmonės gyventų pastate“, – kalbėjo M. Navickienė.

Maistą migrantai gamins patys, bus įrengtas medicinos punktas, kuriame du kartus per savaitę konsultuos gydytojai. Bus pasirūpinta baziniais migrantų poreikiais – pastate dirbs 17 žmonių, kurie nustatys pagrindinius poreikius.

Planuojama, kad migrantų vaikams ugdymas prasidės spalio ketvirtą dieną, vaikai mokysis šalia esančiame mokyklos pastate.

„Su nevyriausybinėmis organizacijomis stengsimės užtikrinti užimtumą ir suaugusiems, šiuo metu vyksta pokalbiai, derinamės ir galvojame, kaip ir kada galėtų prasidėti užimtumas suaugusiems asmenims“, – teigė ministrė.

Pastato, kuriame apgyvendinti migrantai, langai aptverti grotomis. M. Navickienės teigimu, „grotos niekada nėra smagus dalykas matyti“.

„Papildomo saugumo suteikia, juo labiau, kad ir pastato tokia priešistorė, kad šios grotos jau buvo, jos nebuvo tam pastatytos šiai migrantų situacijai spręsti, jos buvo šiame pastate ir jos tebėra. (...) Dabar dėl vizualumo mažesnis galvos skausmas nei dėl šilto maisto, pastogės, šiltos lovos. Visus kitus klausimus spręsime eigoje“, – tvirtino ministrė.

Pasak jos, migrantų apgyvendinimo vietoje Naujininkuose pradės veikti parduotuvė, kur migrantai galės įsigyti maisto. Kas mėnesį vienam migrantui skiriama po 77 eurus.

Ministrės teigimu, apgyvendinimo vietos apsauga yra užtikrinama, o gyventojų poreikiai – atliepiami.

Pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė Bernotienė sakė, kad šiuo metu Naujininkuose yra 16 mokyklinio amžiaus migrantų vaikų.

„Dėl užimtumo deramės ir konsultuojamės su nevyriausybinėmis organizacijomis, kurios galėtų prisidėti prie vaikų užimtumo. Taip pat yra darbuotojai, kurie dirbs su vaikų užimtumu, tai bus dailės, sporto užsiėmimai“, – tvirtino B. Bernotienė.

Pirmadienį centre apgyvendinti 83 migrantai, iš jų – 38 vaikai ir viena moteris su negalia. Didžioji dalis Naujininkuose apsigyvenusių migrantų (73) yra irakiečiai, taip pat 5 sirai ir 5 afganistaniečiai. Migrantai į Vilnių atvyko iš Medininkų modulinių namelių (63) ir Kazitiškių savivaldybės (20).

Planuojama, kad per spalio mėnesį Naujininkuose bus apgyvendinta dar apie 200 migrantų, likusios patalpos jiems bus pritaikytos per spalio mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt