Lietuvoje

2021.09.28 18:05

LRT trumpai. Nauja tvarka – ką reikia žinoti tėvams, kai vaiko bendraklasis suserga COVID-19?

Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.28 18:05

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nuo rugsėjo 23 d. buvo pakeistos Lietuvoje taikomos izoliacijos po kontakto su sergančiuoju COVID-19 taisyklės. Portalas LRT.lt primena, ką reikia žinoti.

Nuo tada, kai Lietuva pradėjo kovoti su COVID-19, galiojo taisyklė, kad po kontakto su sergančiuoju šia liga reikia izoliuotis 14 dienų, o išimtis galėjo būti pritaikyta, jei po 10 dienų atlikus COVID-19 tyrimą jo rezultatas buvo neigiamas.

Visgi praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministras, operacijų vadovas Arūnas Dulkys pranešė, kad izoliacijos taisyklės keičiamos. Tokį sprendimą padiktavo situacija šalies ugdymo įstaigose, kuomet susirgus vienam vaikui kai kuriose mokyklose buvo izuoliajama visa klasė.

Operacijų vadovo sprendimu, nuo rugsėjo 23-osios izoliacija trumpinama nuo 14 iki 10 dienų. Išlieka galimybė ir izoliaciją susitrumpinti, jei ne anksčiau nei po 7 dienų atliktas PGR tyrimas parodo neigiamą rezultatą.

Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), esant kontaktui ugdymo įstaigoje, sprendžiant dėl izoliacijos, patvirtintas atskiras algoritmas, leidžiantis lanksčiau vertinti susidariusią situaciją, maksimaliai išlaikant tiek ugdymo tęstinumą, tiek švietimo procese dalyvaujančių asmenų saugumą.

Numatoma, kad ugdymo įstaigose izoliacija reikalinga tam asmeniui, kuriam ir nustatytas COVID-19. Ką daryti likusiai klasei, numato trys SAM išskriti scenarijai.

Paaiškino, kaip elgtis ugdymo įstaigoms

Neaiškumų gyventojams buvo kilę dėl to, kaip elgtis, jei klasėje vienam iš vaikų buvo nustatytas COVID-19 – kilo klausimų, ar tikrai reikia izoliuoti visus tos klasės mokinius. SAM įvardijo, kaip reikėtų elgtis atskirais atvejais.

Kai klasės mokiniai nesitiria, bet klasėje nustatytas COVID-19 atvejis. Izoliuojasi ir į šeimos gydytoją kreipiasi mokinys, kuriam patvirtinta COVID-19 liga. Likusi klasė turi du galimus pasirinkimus: testuotis ir nesiizoliuoti arba nesitestuoti ir izoliuotis.

Pirmuoju scenarijumi, pirmas savikontrolės testas atliekamas iš karto, kai tik sužinoma apie klasėje patvirtintą COVID-19 atvejį. Antrasis savikontrolės testas atliekamas po 48-72 val., o galiausiai, dar po 48 valandų atliekamas trečias testas. Jei visų jų rezultatai neigiami, mokiniui nereikia izoliuotis, jis mokosi klasėje.

Antruoju scenarijumi, kai nutariama nesitestuoti, mokiniams taikoma 10-ies dienų izoliacija. Jei po septynių izoliacijoje praleistų dienų atliktas PGR testas parodo neigiamą rezultatą, mokinys gali grįžti į klasę. Jei PGR testas nėra atliekamas, mokinys į klasę gali grįžti tik izoliacijoje išbuvęs visas 10 dienų.

Mokiniai, kurie yra pasiskiepiję nuo COVID-19 arba yra šia liga persirgę nėra nei testuojami, nei izoliuojami. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka.

Kai klasės mokiniai tiriasi profilaktiškai kaupinių metodu. Jei kaupinys yra teigiamas, vėlgi, galimu du scenarijai. Pirmuoju, kiekvienas mokinys individualiai atlieka PGR tyrimą. Antruoju, kai tirtis atsisakoma, taikoma 10-ies dienų izoliacija.

Jei mokinys atlieka PGR tyrimą ir jo rezultatas teigiamas, būtina kreiptis į šeimos gydytoją ir izoliuotis. Jei PGR tyrimo rezultatas neigiamas, mokinys grįžta į klasę ir profilaktiškai testuojasi su kitais klasėje esančiais moksleiviais.

Likusiai klasei galioja tokios pačios sąlygos, kaip nurodyta anksčiau – arba atliekami savikontrolės tyrimai ir izoliuotis nereikia, arba tyrimai neatliekami ir reikalinga izoliacija.

Ir šiuo atveju netestuojami ir neizoliuojami mokiniai, kurie yra persirgę COVID-19 arba yra nuo šios ligos paskiepyti.

Kai klasės mokiniai tiriasi profilaktiškai savikontrolės greituoju antigeno testu. Jei nustatomas teigiamas savikontrolės tyrimas, rekomenduojama atlikti PGR testą. Kai savikontrolės testas teigiamas, bet PGR tyrimas neatliekamas, rekomenduojama į ugdymo įstaigą negrįžti 10 dienų.

Jei po teigiamo kontrolės testo rezultato atliekamas PGR tyrimas taip yra teigiamas, mokiniui reikia kreiptis į šeimos gydytoją ir 10 dienų izoliuotis. Jei PGR tyrimas neigiamas, vaikas gali grįžti į mokyklą.

Likusiai klasei taikomi tokie patys savikontrolės arba izoliacijos reikalavimai, kaip nurodyta kitais atvejais.

Netestuojami persirgę ir paskiepyti mokiniai.

Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese, nustačius COVID-19 ligos atvejį, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Įstaigos personalui taikoma izoliacija įprasta tvarka, ugdytiniai dalyvauja ugdymo procese.

Neformalusis švietimas

SAM skelbia rekomenduojanti vaikams, turėjusiems sąlytį su sergančiuoju COVID-19, 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio su sergančiuoju dienos nedalyvauti neformaliojo švietimo ar kitose veiklose, jei jose dalyvauja kitos ugdymo įstaigos vaikai.

Taip pat nerekomenduojama dalyvauti renginiuose, kitose žmonių susibūrimo vietose, rekomenduojama apriboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių.

„Bendraujant su kitais asmenimis, tokie mokiniai turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.

Nustačius COVID-19 atvejį, vykdant profesinį mokymą ar aukštojo mokslo studijas, izoliuojamas asmuo, kuriam patvirtinta koronaviruso infekcija. Visi kitiems taikoma izoliacija įprasta tvarka“, – nurodo SAM.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt