Lietuvoje

2013.04.05 07:45

Ant diskusijų stalo – Seimo rinkimų reforma

Roberta Tracevičiūtė, „Lietuvos žinios“2013.04.05 07:45

Į teisingumo ministro Juozo Bernatonio siūlymą svarstyti galimą Seimo rinkimų reformą reaguota prieštaringai. Dalis valdančiųjų mano, kad tam jau pribrendo reikalas, opozicijos atstovai įžvelgia siekį sukelti sumaištį, rašo „Lietuvos žinios“.

Į teisingumo ministro Juozo Bernatonio siūlymą svarstyti galimą Seimo rinkimų reformą reaguota prieštaringai. Dalis valdančiųjų mano, kad tam jau pribrendo reikalas, opozicijos atstovai įžvelgia siekį sukelti sumaištį, rašo „Lietuvos žinios“.

Teisingumo ministro J. Bernatonio nuomone, Seimą galėtume rinkti pagal estišką modelį. Seimo frakcijoms jis jau išdalijo tokias parlamento rinkimų reformos gaires. Politikai jas vertina skirtingai.

Neliktų vienmandatininkų

Reformos gairėse teigiama, kad pagrindiniai jos tikslai yra įtvirtinti sistemą, kuri leistų Seimą renkančiam piliečiui balsuoti už konkretų asmenį, o ne už partijos sąrašą, taip pat atsisakyti parlamentarų rūšiavimo į daugiamandatininkus ir vienmandatininkus.

Ministro siūlyme numatyta, kad Seimo nariai būtų renkami tik daugiamandatėse rinkimų apygardose, Lietuvą padalijus į dešimt jų, pagal apskričių ribas. Mandatai tarp apygardų būtų paskirstyti pagal jose gyvenančių rinkėjų skaičių.

Politinės partijos galėtų kelti kandidatų sąrašus vienoje, keliose ar visose apygardose. Taip pat galėtų būti keliami ir nepriklausomi kandidatai. Rinkėjai galėtų balsuoti už vieną kandidatą, o į Seimą būtų išrinkti daugiausia balsų apygardoje surinkę politikai.

Jeigu per pirmąjį etapą visi nariai neišrenkami, likę laisvi mandatai būtų paskirstomi tarp politinių partijų, kurios peržengė 5 proc. nacionalinį barjerą, sąrašų. Trečiajame etape mandatai, kurie liktų neišdalyti taikant paprastosios kvotos metodą, būtų paskirstyti nacionaliniu mastu kaip kompensaciniai mandatai partijoms, peržengusioms 5 proc. barjerą. Vieną mandatą gautų partija, surinkusi daugiausia mandatų apygardose, kitą – pagal rezultatus apygardose antra likusi partija ir t. t.

Paprastesnė sistema

J. Bernatonio teigimu, reformos gairėse numatyta rinkimų sistema yra panaši į mūsų šalyje egzistavusią tarpukariu, o dabar sėkmingai veikiančią Estijoje ir Suomijoje.

Pasak J. Bernatonio, dabartinė „sudėtinga Seimo rinkimų sistema“ sulaukia nemažai gyventojų kritikos. Esą tai ir yra pagrindinis akstinas diskutuoti apie jos keitimą. „Mano supratimu, jeigu rinkimų sistema bus patrauklesnė, paprasta, žmonėms suprantama ir tenkinanti jų lūkesčius, daugiau žmonių dalyvaus rinkimuose“, – įsitikinęs ministras.

J. Bernatonis tikino, kad į įstatymų pataisas šie siūlymai suguls tik tada, jei sulauks politinio palaikymo. „Juk įstatymą reikės priimti Seime. Jeigu visus tenkina dabartinė sistema, vadinasi, dar nesubrendome tobulesnei“, – teigė jis.

Netinka Lietuvai

Didžiausios opozicinės Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pirmojo pavaduotojo Jurgio Razmos nuomone, savo neveikimo erdvę J. Bernatonis bando užpildyti keistais siūlymais. Jo manymu, nauja rinkimų sistema nieko neduotų, išskyrus sumaištį.

„Jei vertintume patį siūlymą, Lietuvai jis netinka, nes rinkimus į Seimą organizuoti kiekvienoje iš dabar esančių 10 apskričių su atskirais sąrašais nėra jokios logikos, – pabrėžė J. Razma. – Be to, rinkėjai jau pripratę prie dabartinės Seimo rinkimų sistemos, kuri yra pasiteisinusi, leidžia žmonėms turėti ir tiesioginį atstovą, išrinktą konkrečioje apygardoje, ir kartu išrinkti kitą pusę Seimo narių pagal partijų sudarytus sąrašus“.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovo Remigijaus Šimašiaus teigimu, siūloma tvarka nėra nei gera, nei bloga. –Tačiau pagrindinis klausimas šiandien toks: ar yra pakankamai priežasčių, resursų, laiko spręsti būtent šį klausimą. Man atrodo, kad yra daug aktualesnių. Tai nėra prioritetinis reikalas“, – įsitikinęs liberalas.

Sustiprintų demokratiją

Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas, „darbietis“ Vytautas Gapšys mano, kad pateiktus siūlymus būtina diskutuoti. Jis svarstė, kad tokia rinkimų sistema suteiktų didesnę pasirinkimo laisvę visuomenei, galimybę išrinkti geriau jai atstovaujančius parlamentarus. Tačiau, anot V. Gapšio, siūloma sistema būtų nepalanki mažosioms partijoms, nes atstovavimas Seime gali susiaurėti iki kelių pagrindinių politinių jėgų.

„Toks rinkimų modelis gali turėti tam tikras pasekmes ir ta prasme, kad išrinkti parlamentarai bus labai prisirišę prie savo apygardų, kuriose buvo išrinkti. Jie keltų daugiau klausimų, susijusių su jų apygardomis, nepaisydami visumos“, – pažymėjo jis.

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė siūlymus reformuoti Seimo rinkimų sistemą vertina palankiai. Ji mano, kad pakeitimai prisidėtų prie demokratijos stiprinimo. „Esame pribrendę diskusijai, ją tikrai galime pradėti“, – teigė I. Šiaulienė.

Svarstymų ratą reikia plėsti

Politologo Algio Krupavičiaus nuomone, dabartinė Seimo rinkimų sistema turi trūkumų. Partijoms neperžengus 5 proc. barjero, daug rinkėjų balsų „keliauja į šiukšlių dėžę“, laikas peržiūrėti vienmandačių rinkimų apygardų ribas. Tačiau iš esmės tokia mišri rinkimų sistema esą nebloga, gerai reprezentuojanti žmonių nuomonę.

Vis dėlto, pasak A. Krupavičiaus, verta diskutuoti dėl galimos rinkimų reformos. Tačiau jis pažymėjo, kad nusprendus pertvarkyti sistemą reikėtų rinktis ne iš vieno, o iš kelių alternatyvų modelių. Politologo teigimu, estiška rinkimų sistema nėra tokia paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, – balsų skaičiavimo mechanizmas gana sudėtingas.

Svarstant rinkimų reformą, A. Krupavičiaus manymu, derėtų kelti ir Seimo narių skaičiaus klausimą. „Dar vienas dalykas. Ko gero, didesnė problema Lietuvoje yra ne Seimo, o vietos rinkimų sistema, kuri iš esmės yra partijų sąrašų rinkimų sistema, nors galima balsuoti ir už pavienius asmenis. Tai nėra optimaliausias pasirinkimas“, – pažymėjo politologas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.