Lietuvoje

2021.09.28 12:42

Aktualu svarstantiems apie studijas užsienyje: lietuvišką diplomą automatiškai pripažins daugiau šalių

Mindaugas Laukagalis, LRT.lt iš Belgijos2021.09.28 12:42

Susitarimas pasiektas: Baltijos šalių aukštojo mokslo diplomai jau netrukus automatiškai bus pripažįstami Belgijoje, Nyderlanduose ir Liuksemburge – tai reiškia, kad tęsti studijas Beniliukso šalyse ar čia dirbti norintiems lietuviams bus paprasčiau įrodyti savo kvalifikaciją.

Pagal sutartį, kiekvienas žmogus, įgijęs aukštojo mokslo diplomą vienoje iš Baltijos ar Beniliukso šalių, galės būti užtikrintas, kad jo žinios automatiškai bus pripažintos kitose susitarimui priklausančiose šalyse.

Iki šiol šiems žmonėms reikėjo pereiti sudėtingas diplomų pripažinimo sistemas, kurios pareikalaudavo ir finansinių išteklių.

Taip siekiama paskatinti bendradarbiavimą tarp Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Nyderlandų, Belgijos, Liuksemburgo aukštojo mokslo sistemų ir atverti daugiau galimybių studentams studijuoti svetur.

„Ši sutartis reiškia, kad pripažinimas aukštojo mokslo kvalifikacijų tampa labai paprastas. Kai atvyksti į vieną ar kitą šalį studijuoti, egzistuoja tam tikros procedūros, kada šalis turi įvertinti, kad, tarkime, bakalauro kvalifikacija atitinka kvalifikacijos lygį. Tos procedūros dingsta. Tai yra labai paprasta, labai svarbu studentų judėjimui“, – LRT korespondentams Briuselyje sako švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Ministrams pasirašius sutartį, laukia paskutinis žingsnis prieš jai įsigaliojant – susitarimą kiekviena šalis turės patvirtinti pagal vidaus taisykles. Lietuvoje jį turės ratifikuoti Seimas.

Per renginį Briuselyje pristatytas susitarimas – vienas nedaugelio Europoje. Iki šiol tarpusavyje diplomus automatiškai pripažino tik Beniliukso šalys, Baltijos valstybės ir Šiaurės šalys.

„Yra daug derinimo, nes švietimo sistemos skiriasi. Todėl procesas yra sudėtingas. Čia yra ir pasitikėjimo klausimas, nes šalys turi pasitikėti viena kitos studijų kokybės sistema“, – paaiškina ministrė.

Anot J. Šiugždinienės, susitarimas padės ne tik lietuviams studentams paprasčiau keliauti į Beniliukso šalis, bet ir pakviesti daugiau studentų į Lietuvos aukštąsias mokyklas.

„Šis susitarimas turėtų sustiprinti ryšį, kad ne tik mūsų studentai važiuotų studijuoti į Beniliukso šalis, bet ir šių šalių studentai įgis daugiau pasitikėjimo mūsų sistema, nes visgi šis pasirašymas reiškia, kad pasitiki mūsų aukštojo mokslo sistema. Tai tikrai galėtų padėti pritraukti daugiau studentų iš užsienio universitetuose ir kolegijose“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministerijos vadovė.

Kitų sutartį pasirašiusių valstybių ministrai pabrėžia, kad studijos svetur turi būti prieinamos visiems europiečiams.

„Tai – svarbus žingsnis studentams ir aukštajam mokslui. Beniliukso šalys jau turėjo tokį susitarimą, dabar prie jo prisijungė Baltijos valstybės. Tai leidžia mums padidinti studentų mobilumą, taip pat atitinka mūsų visuomenę – Nyderlandai ir mūsų aukštojo mokslo sistema yra atviri“, – sako Nyderlandų švietimo ministrė Ingrid van Engelshoven.

„Liuksemburgui, mažai, daugiakalbei ir daugiakultūrei šaliai, studentų ir apskritai jaunų žmonių mobilumas yra itin svarbu. 80 proc. Liuksemburgo studentų studijuoja kitur, o 50 proc. Liuksemburgo universiteto studentų yra užsieniečiai“, – teigia Claude Meisch, Liuksemburgo švietimo ministras.

Anot ministrų, ateityje prie šio susitarimo galės prisijungti ir kitos valstybės.

„Tikiuosi, kad kitos šalys ar regionai ateityje prisijungs prie šios sutarties. [...] Flandrijos ekonomika yra atvira, mes į pasaulį žiūrime atvirai. Studijuoti kitoje šalyje turi tapti paprasčiau, taip pat būtina supaprastinti procedūras dirbti užsienyje – nuo Ispanijos iki Suomijos“, – sako olandiškai kalbančios Belgijos dalies švietimo ministras Benas Weytsas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI