Lietuvoje

2021.09.27 22:16

Iš Rukloje esančios stovyklos bandęs pasišalinti irakietis: „Mes laikomi kaip karo belaisviai“

Kristina Karlonė, Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.27 22:16

Po savaitgalio neramumų Rukloje pabėgėlių priėmimo centre pirmadienį pareigūnams vėl teko kviestis pastiprinimą – šūkius skanduojantys migrantai protestavo prie apsauginių tvorų. Per savaitgalį kilusius neramumus pabėgėlių centre pasigesta 21 migranto, 13 vis dar ieškoma.

Ruklos pabėgėlių centre pirmadienio popietę – angliškos skanduotės „Laisvė“. Neramumai kyla prie pastato, kuriame apgyvendinti migrantai. Netrukus prisijungia ir šalia esančios mobiliųjų namelių stovyklavietės gyventojai. Įsismarkavę ima judinti tvoras.

Freeedom, freedom (liet. laisvė, laisvė)“, – šaukia jie.

Iš stovyklos Rukloje bandęs pasišalinti irakietis: mes laikomi kaip karo belaisviai – tai priežastis, kodėl norime pabėgti

Teritoriją stebintiems pareigūnams tenka kviesti pastiprinimą. Atvyksta gausios policijos, viešojo saugumo pajėgos. Įvažiavimas išprašius pašalinius tveriamas stop juosta.

Prie tvoros matomi susipietę migrantus, kurie atrodo visai neseniai pasigaminę plakatus. Juose – vaiko nuotrauka. Tik priartėjus prie migrantų, jie pradeda pasakoti ir skųsti, kad čia jiems sąlygos nėra geros.

Migrantai sako nerimaujantys dėl sveikatos. Sekmadienį sunkiai sirgęs nepilnametis mirė. Dar vienas negalią turintis vaikas yra ligoninėje. Iš viso pabėgėlių priėmimo centre 20 sunkiomis ligomis sergančių migrantų.

„Į kiekvieną situaciją reaguojame, yra teikiama būtinoji pagalba, teikiame ir daugiau konsultacijų, ir apmokame už papildomas konsultacijas, kad žmonėms padėtume. Bet šiuo metu situacija tokia, kad sveikatos draudimo šie žmonės neturi“, – nurodo Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorė Beatričė-Bernotienė.

Gausių pareigūnų pajėgų Rukloje reikėjo ir savaitgalį. Migrantai socialiniuose tinkluose dalijasi vaizdais iš kilusių neramumų. Iš stovyklavietės pabėgo 21 migrantas. Rasti ir sugrąžinti – 8.

„Turime patirtį, kad jie tokiais protestais, sabotažais, dėmesio atkreipimais, pasidalina darbais, tai jau atidirbta sistema, tai vienas iš geriausių jų pasišalinimų metodų“, – nurodo Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius.

Irakietis Sangeras Blbazas – vienas iš bandžiusiųjų pabėgti.

„Mes laikomi kaip karo belaisviai. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl norime pabėgti. Kiekvieną dieną kas nors iš mūsų bando pabėgti“, – pasakoja jis.

Tačiau laisvė truko neilgai.

„Aš bandžiau pasiekti Vilnių, ten planavau išsinuomoti būstą ir likti. Jie mane pagavo pagrindiniame kelyje ir grąžino atgal“, – sako irakietis.

Į Ruklą perkeliant migrantus iš užkardų skelbtas konkursas saugos tarnybos paslaugoms pirkti. Kol kas stovyklavietėje dirba Viešojo saugumo tarnyba, nuolat budi policijos ekipažas. Pareigūnams įrengiamas postas stovyklavietės viduje.

„Čia bus namelis, kuriame bus postas, tuo pačiu ir policijos. Tai bus vaizdo stebėjimo postas kontrolei“, – aiškina Jonavos policijos viršininkas Šarūnas Martinkėnas.

„Stovyklavietės nėra kalėjimai, nėra aukštas reikalaujamas apsaugos lygmuo, apsaugos priemonių ar technologijų lygmuo. Tai yra stovyklavietė, ne kalėjimas. Tai stovyklavietė yra aptveriama paprasta tvora, kad jie žinotų ribas, iki kur jie gali eiti“, – nurodo R. Pocius.

Ruklos seniūnė sako, jog saugumas miestelyje užtikrintas, o neramumus buvo galima nuspėti.

„Kada žmonės uždaryti, jie yra nežinioje, apskritai jų tikslas žinome koks, o mūsų tikslas – neišleisti. Be abejo kils nepasitenkinimai, tik klausimas, kaip greitai bus išsprendžiama“, – tvirtina Ruklos seniūnė Vilma Karoblienė.

Į Ruklą iki spalio buvo planuota perkelti apie 400 migrantų. Tačiau kol kas jų gerokai mažiau, terminai pasislinko. Anot ministerijos, 300 migrantų Rukloje tikimasi apgyvendinti iki lapkričio pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI