Lietuvoje

2021.09.28 12:45

Migrantus perkeliant į šiltesnes patalpas, NVO kritika – dar trūksta higienos priemonių, papildomų veiklų

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.28 12:45

Į laikinuosius nakvynės namus Vilniuje, Naujininkuose, pradedami perkelti migrantai iš pasienio užkardų ir savivaldybių patalpų. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad visi pažeidžiamoms grupėms priklausantys migrantai jau iškelti iš palapinių, netrukus į šiltesnes patalpas bus perkelti visi. Vis dėlto nevyriausybininkai pabrėžia, kad problemų dar likę: migrantams trūksta net paprasčiausių priemonių, kaip dantų pasta ar muilas.

Naujininkuose, Vilniuje gyvenantys Balys ir Stasė dėl migrantų apgyvendinimo pasiginčija ir šeimoje.

„Kai pagalvoji, gaila ir tų žmonių. Aš tai nesu kažkokia labai nusiteikus“, – sako LRT TELEVIZIJOS kalbinta Stasė.

„Mano nuomonė pagedus, negera. Vakar pamačiau per „Panoramą“ kaip elgiasi, betvarkę daro, šūkauja“, – teigia Balys.

„Ne, jis nėra toks, tik taip sako, vakar pamatė, kaip išvežė – betvarkė, tokie geri daiktai sujaukti. Baisu“, – priduria moteris.

Panorama. Aklavietė Vokietijoje po rinkimų: laimėjo socialdemokratai, bet kas pakeis Merkel – atviras klausimas

Migrantai nuo pirmadienio jau apgyvendinami visai šalia pašnekovų namų. Čia įkurdinamos pažeidžiamos grupės – šeimos, motinos su vaikais, neįgalieji.

„Patalpos paruoštos ir pritaikytos. Pirmasis prioritetas, kad ten važiuotų šeimos su kūdikiais, pačius mažiausius kūdikius auginančios šeimos, nes Rukloje visgi yra nameliai-vagonėliai. Mes pamanėme, kad šeimos su mažais kūdikiais geriau kurtųsi pastate“, – aiškina socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Pirmadienį perkelta apie 80 pirmųjų migrantų.

„Buvusiuose nakvynės namuose Naujininkuose vietų paruošta 400 migrantų. Šiandien pradėtą perkėlimą planuojama baigti per savaitę“, – pirmadienį nurodė ji.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad visos pažeidžiamos grupės jau iškeltos iš palapinių.

Vis dėlto šiltesnio apgyvendinimo dar laukia 425 migrantai, kurie šiuo metu yra žiemai nepritaikytose savivaldybių patalpose. Pasak Vidaus reikalų ministerijos, juos ketinama perkelti į Ruklą, Pabradę arba Medininkus spalio pradžioje.

Tačiau su perkėlimu į šiltas vietas problemos nesibaigia. Nevyriausybinės organizacijos sako, kad migrantams stovyklose trūksta net būtiniausių – higienos – priemonių.

„Visada yra higienos prekių poreikis. Tai – šampūnai, muiliai, dantų pastos. Matome, kad trūksta vyriškų batų ir striukių šiltajam sezonui. Moterims irgi trūksta, bet vyrams – labai. Taip pat ne visus esame aprūpinę šiltomis kepurėmis, pirštinėmis ir šalikais“, – vardija „Carito“ veiklų koordinatorė Vaida Matusevičiūtė.

Pasak „Carito“ atstovės, vis dar trūksta ir vertėjų, nors žmonės nori bendrauti.

„Turime sulaikytus migrantus, kurie negali išeiti – jų dienos užimtumas vienas iš esminių klausimų, ką turėtume spręsti artimoje perspektyvoje. Veiklos gali būti įvairiausios – kalbos mokymas, kai kurios šalys daro kalbos ir kultūros mokymus, rankdarbiai kažkokio sporto salės ar kiti dalykai“, – tikina Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovas Eitvydas Bingelis.

Ministrė sako, kad veiklas ketina organizuoti, bet pirmiausia – jau šios savaitės pabaigoje – prasidės pamokos vaikams.

„Šalia mokykla yra, pati mačiau ir lentos pakabintos. Ugdymas tikrai prasidės spalio 1 dieną, o užimtumas kitas – jau sulaukėme ir Naujininkų bendruomenės tokio kreipimosi iš dienos centro, kad jeigu ką, vaikams suteisk papildomą užimtumą ir pačioje stovyklavietėje“, – teigia M. Navickienė.

Iš daugiau nei 4000 šalyje esančių neteisėtai sieną kirtusių migrantų, ketvirtadalis – vaikai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt