Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Apsauga nuo smurto šeimoje: geram įstatymui įgyvendinti trūksta pinigų

Eglė Digrytė, 15min.lt2015.09.08 13:45

lgiau nei metus galiojantis apsaugos nuo smurto šeimoje įstatymas patvirtino skaudžią tiesą – įsiaudrinę lietuviai kelia ranką prieš artimuosius. Grėsmė būti iškraustytam iš namų apramino tik kai kuriuos mušeikas.

lgiau nei metus galiojantis apsaugos nuo smurto šeimoje įstatymas patvirtino skaudžią tiesą – įsiaudrinę lietuviai kelia ranką prieš artimuosius. Grėsmė būti iškraustytam iš namų apramino tik kai kuriuos mušeikas.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, įsigaliojęs 2011-ųjų gruodžio viduryje, policiją užgriuvo lyg cunamis. Jau pirmą mėnesį policijoje buvo užregistruoti 3 483 pranešimai apie smurtaujančius artimuosius, pradėti 1 149 ikiteisminiai tyrimai. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tvirtino, kad įstatymui įgyvendinti „tiesiogiai papildomų valstybės biudžeto lėšų neprireiks“. Bet netrukus paaiškėjo, kad policijai tai sunki našta. Pasipylė iškvietimai tramdyti smurtautojus, o pinigų nei naujiems etatams, nei degalams ir kitoms reikmėms neskirta.

Apgynę skriaudžiamąjį policininkai turi informuoti specializuotos pagalbos centrus, kurių dabar visoje šalyje yra 16.

Gavę policijos pranešimą, centro darbuotojai susisiekia su nukentėjusiuoju, suteikia konsultaciją ir pasiūlo psichologinę bei teisinę pagalbą, parengia individualų pagalbos priemonių planą.

Bet ne viskas vyksta taip, kaip surašyta įstatyme. Lygių galimybių plėtros centro programų vadovės Vilanos Pilinkaitės-Sotirovič teigimu, policija plačiai interpretuoja frazę, kad su nukentėjusiojo žinia apie smurtą informuojamas specializuotos pagalbos centras. Anot jos, laukiama raštiško sutikimo arba kol pačios aukos susizgribs kreiptis pagalbos.

Kol kas V. Pilinkaitė-Sotirovič dažniau mato pingpongą, mėtant problemą nuo vienų prie kitų: „Žengiamas pirmas žingsnis ir sustojama. Neužtenka išvežti smurtautoją iš namų. Jei skirtas apsaugos orderis, reikia tikrinti, kaip jo laikomasi, bet policija neturi pajėgumų.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.