Lietuvoje

2021.09.27 07:30

Įšalą dėl ambasadoriaus ES prezidento patarėja vadina valdančiųjų „menku kerštu“, pasak Pavilionio – Nausėdai tinka tik „savi“

Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.09.27 07:30

Lietuva daugiau kaip metus neturi nuolatinio ambasadoriaus Europos Sąjungoje. Kad jis būtų paskirtas, dėl kandidato vieningai sutarti turi prezidentas, Vyriausybė ir Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK). Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja teigia, kad valdantieji kandidato nepateikia jau tris mėnesius ir daro tai tyčia.

Lietuvos atstovybė nuolatinio vadovo ambasadoje ES neturi nuo praėjusių metų rugpjūčio, kai baigėsi Jovitos Neliupšienės kadencija. Atstovybei šiuo metu laikinai vadovauja ambasadorius Simonas Šatūnas. Pasak A. Skaisgirytės, tuomet atrodė, kad paskirti naują ambasadorių bus „eilinė darbinė procedūra“, tačiau padėtis komplikavosi buvusiai „valstiečių“ Vyriausybei vengus paskirti ambasadorių savo kadencijos pabaigoje, o atėjusi naujoji „ėmė atvirai konfrontuoti su prezidentu dėl atstovavimo Europos Vadovų Taryboje“.

LRT RADIJUI A. Skaisgirytė sakė, jog dabartinių valdančiųjų laikyseną galima interpretuoti kaip minėtos konfrontacijos tęstinumą – netiko nė vienas iš trijų G. Nausėdos siūlytų asmenų. Dabar prezidentas „laukia naujų siūlymų iš Užsienio reikalų ministerijos“, tačiau paskutinysis buvo prieš maždaug tris mėnesius.

„Tikrai yra gaila, bet, kaip jau minėjau, turbūt tai yra didesnio paveikslo dalis. Tai yra valdančiųjų noras konfrontuoti su prezidentu dėl EVT, konkuruoti su juo. Nepavykus šitai užmačiai, toks menkas kerštas yra bent neskirti ambasadoriaus“, – sakė prezidento vyriausioji patarėja.

Užsienio reikalų ministerijos atstovai komentuoti situacijos LRT RADIJUI pirmadienį nesutiko, tačiau Seimo URK pirmininkas Žygimantas Pavilionis aiškino, kad prezidentui iki šiol tiko tik „žmonės iš jo aplinkos“.

„Kai atėjo ši valdžia, ji aiškiai, vos ne pirmą savo darbo dieną pasakė, kad ambasadorių paskyrimai bus profesionalūs – be jokių asmeninių ar politinių įtakų. (...) Į šį postą, iš esmės netgi prieš Vyriausybės patvirtinimą, prezidentūra mums nuolat siūlė neprofesionalų žmogų, kuris nedirbo valstybės tarnyboje, kuris nebuvo diplomatinės tarnybos dalis, bet tiesiog dalyvavo prezidento Nausėdos rinkimų kampanijai Briuselyje“, – laidai „Ryto garsai“ komentavo Ž. Pavilionis.

Jis pridūrė, jog tai per svarbi pozicija, jog į ją galima būtų skirti žmogų „iš savo kišenės, kuris tau yra lojalus“.

„Į šią vietą buvo organizuoti net trys diplomatinės tarnybos konkursai, pagal atrankos principus tris kartus buvo atrinkti patys profesionaliausi žmonės, kurie neįtiko prezidentui, kadangi jie nėra jam asmeniškai lojalūs. Jis, matyt, įsivaizduoja, kad Briuselis yra kažkokia jo asmeninė vieta, kur jis keturis kartus per metus nuvažiuoja nusifotografuoti. Bet ten yra dirbamas juodas darbas kiekvieną dieną“, – sakė konservatorių parlamentaras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt