Lietuvoje

2021.09.26 12:41

Bilotaitė: Ruklos pabėgėlių priėmimo centre gyvenusio sergančio vaiko mirtis ir naktį kilę neramumai – nesusiję

atnaujinta 14.05
Donatas Rinkevičius, LRT.lt, BNS2021.09.26 12:41

Gydymo įstaigoje mirė Ruklos pabėgėlių priėmimo centre  (Ruklos PPC) gyvenęs vaikas, gimęs 2010 metais, sekmadienį popiet pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Taip pat pranešta, kad šeštadienio vakarą centre buvo kilę neramumų, tačiau, pasak vidaus reikalų ministrės, įvykiai nėra susiję.

Į Ruklos PPC migrantų šeima (tėvas su sūnumi) atvyko rugpjūčio 6 d. Tėvas su neįgaliu sūnumi, vos kirtę Lietuvos sieną, iš karto buvo apgyvendinti Ruklos PPC. Vaikas buvo paralyžiuotas, sirgo epilepsija ir kitomis ligomis. Anot tėčio, vaikas tapo neįgalus, patyręs galvos traumą prieš metus savo gimtojoje šalyje. Ruklos PPC šeimai nuolat buvo teikiama medicininė pagalba, būtini vaistai, socialinių darbuotojų pagalba, teigiama pranešime.

2021 m. rugsėjo 26 d. paryčiais vaiko tėvas pranešė, kad vaikas sunkiai kvėpuoja. Buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba, ji iškart išvežė vaiką į gydymo įstaigą, čia vaikas ir mirė. Preliminari mirties priežastis – ūmus širdies ir plaučių veiklos sutrikimas, skelbia ministerija.

Taip pat pranešama, kad šeštadienio vakarą Ruklos pabėgėlių priėmimo centre, kur gyvena keli šimtai neteisėtų migrantų, kilo neramumų. Faktą LRT.lt portalui patvirtino Kauno apskr. VPK Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė. Pasak jos, protestuodami migrantai buvo susirinkę prie centrą ribojančių vartų, turėjo įsitraukti ir Viešojo saugumo tarnyba, tačiau neramumai vėliau aprimo. Pasak jos, policijos pareigūnai nieko nesulaikė, taip pat paneigtas faktas, kad prieš migrantus buvo panaudotas „Taser“.

„Mus informavo, kad prie teritorijos vartų renkasi didesnė grupė ir gali kilti neramumų. Išsiuntėme papildomas pajėgas. <...> Vėliau šįryt pradėjo sklisti gandas, kad policijos pareigūnai panaudojo „tazerį“, bet noriu paneigti, jis nebuvo naudojamas mūsų pareigūnų“, – sakė policijos atstovė.

Ruklos PPC direktorė Beatričė Bernotienė, komentuodama žiniasklaidai, paminėjo, kad kilę neramumai ir vaiko mirtis yra nesusiję.

„Vaikas su tėvu gyveno stacionariame pastate, turėjo atskirą kambarį, dušą, tualetą. Vakar bandė pasišalinti keli migrantai iš mūsų teritorijos, tai ne pirmas toks įvykis. Bet šie įvykiai visiškai nesusiję“, – sakė B. Bernotienė.

Pabėgėlių priėmimo centro vadovės teigimu, vaiko tėvui šiuo metu teikiama psichologinė pagalba, rūpinamasi vaiko laidotuvėmis.

Apie tai, kad, pirminiais duomenimis, neramumai ir vaiko mirtis nesusiję, sakė ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė bei socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, kalbėdamos su žurnalistais po Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų suvažiavimo.

„Vyksta tyrimas – tiek policijos, tiek Viešojo saugumo tarnybos“, – sakė A. Bilotaitė.

Pasak M. Navickienės, tarp migrantų yra ir daugiau sergančių vaikų.

Ruklos pabėgėlių priėmimo centre gyvenęs sergantis vaikas mirė ligoninėje

Anot Viešojo saugumo tarnybos vado, šeštadienį Rukloje kilę neramumai nebuvo išskirtiniai.

„Tai buvo tiesiog eilinis, tradicinis, vakarinis parėkavimas, nepasitenkinimas gyvenimo sąlygomis. Apsauga nebuvo suaktyvinta, nebuvo jokių neramumų“, – BNS sekmadienį sakė Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius.

Pasak jo, prievartos veiksmų ar specialiųjų priemonių migrantų atžvilgiu panaudota nebuvo.

„Apsauga reagavo ramiai, nes tai kartojasi kiekvieną vakarą“, – kalbėjo R. Pocius.

Anot R. Pociaus, bandymai pasišalinti iš teritorijos vyksta kasdien, tačiau iš Pabėgėlių priėmimo centro Jonavos rajone dar nepasišalino nė vienas asmuo.

Rukloje apgyvendinami socialiai pažeidžiami migrantai ir jų šeimos. Dabar ten yra apie 300 asmenų.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai per sieną su Baltarusija atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt