Lietuvoje

2021.09.26 12:24

Šimonytė: ribojimams apeiti skiriama nenormaliai daug laiko

atnaujinta 14.09
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.09.26 12:24

Premjerė Ingrida Šimonytė mano, kad skiepijimo nuo koronaviruso tempai Lietuvoje yra neblogi. Vis dėlto, anot jos, kiekviena mirtis nuo šios ligos yra viena mirtimi per daug. Ji teigė, kad būtų laimingesnė, jei ribojimų pavyktų išvengti ir kartu apgailestavo, kad dalis visuomenės per daug laiko skiria ribojimams apeiti.

Apie tai ministrė pirmininkė kalbėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos suvažiavime sekmadienį.

Savo kalboje ji patikino pastebinti, kad tiek konservatoriams, tiek ir liberalams tenka vadovauti Vyriausybei ne pačiais lengviausiais laikais. Anot jo, valdantieji susiduria su koronaviruso pandemijos realybe, tačiau čia pat ji pridūrė, kad Lietuva turi pakankamai vakcinų, kurios „prieinamos kiekvienam, o neretam – ir atvežamos“.

„Norėčiau pasidžiaugti, kad, palyginus su kitomis šalimis, skiepijimosi rezultatas Lietuvoje yra santykinai neblogas, bet negaliu, nes kiekviena gyvybė, kurią pasiglemžia covidas, yra viena mirtimi per daug. Todėl sakiau ir sakysiu, kad darysiu viską, kovodama už žmonių gyvybes, jų saugumą ir ateitį, net jei tam prireiks ir nepopuliarų spendimų“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot jos, šiuo metu Lietuva dalyvauja lenktynėse su koronaviruso mutacijomis, aktyviu jo pilitimu židiniuose, tad, premjerės teigimu, kiekvienas pasiskiepijęs žmogus yra svarbus laimėjimas.

Ji dėkojo medikams, kitoms institucijoms, besiskiepijantiems žmonėms. Premjerė kartu ragino daryti viską, kad nereikėtų riboti medicinos paslaugų, kad medikams nereikėtų rinktis, kuriuos žmones gelbėti pirmiau.

„Būčiau kur kas laimingesnė, jei galima būtų apsieiti be ribojimų ir kasdienybės įpročių pokyčių. Labai norėčiau, kad Lietuvoje kaip ir Skandinavijos valstybėse, į kurias neretai norime lygiuotis ir ironiška, kad į jas mums siūlo lygiuotis tie žmonės, kurie nieku gyvu nesutinka lygiuotis į tas pačias valstybes kitais klausimais, asmeninė laisvė būtų neatsiejama nuo įsisąmonintos atsakomybės kitiems. Deja, gana dažnai Lietuvoje tariama laisvė tampa pretenzija į egoizmą, o ne pagarbaus ir oraus gyvenimo atsakingoje bendrystėje galimybe.

Tai, kas yra rekomenduojama, dažnai suvokiama kaip tiesiog nesvarbu, nors didžiausią įtaką viruso plitimui daro žmogaus pasirinkimai. [...] Vis dar nenormaliai daug laiko skiriama tam, kad sugalvotų, kaip reikalavimus apeiti“, – dėstė I. Šimonytė.

Prabilo apie „šiaudinius patriotus“

Ministrės pirmininkės teigimu, krikščioniškoje visuomenėje laisvas asmenybės vystymasis suvokiamas kaip atsakingas vystymasis bendruomenėje.

„Deja, regis, akivaizdžius dalykus šiandien tenka įrodinėti kovotojams už laisvę numirti ir dar pakeliui numarinti kitus“, – tikino I. Šimonytė.

Vyriausybės vadovė tikino, kad Aliaksandro Lukašenkos hibridinė ataka, pasitelkus migrantų siuntimą į Lietuvą ir kitas valstybes, parodė, jog būtina keisti Europos Sąjungos migracijos politiką.

„Pavyko pasiekti, kad šiandien tai oficialiai pripažįstama kaip visos Europos Sąjungos problema“, – teigė I. Šimonytė.

Ji akcentavo, kad Vyriausybei, siekiant susitvarkyti migrantų krize, svarbus ir nacionalionis saugumas, ir žmogaus teisės.

„Nepaisant kai kurių šiaudinių patriotų, mėgstančių save vaizduoti pavyzdingais krikščionimis, viešų raginimų šaudyti pasienyje į migrantus, nepasidavėme panikai ir ksenofobijai“, – aiškino premjerė.

I. Šimonytė pažymėjo, jog pasienyje bus pastatyta tvora, o neteisėtais migrantais bus pasirūpinta, nepamirštant ir žmogaus teisių svarbos.

Premjerė džiaugėsi, kad tarp partijų pavyko pasiekti nacionalinį susitarimą dėl švietimo. Anot jos, tai teikia viltį, kad įvyks proveržis šioje srityje.

I. Šimonytė svarstė, jog galbūt Vyriausybė per mažai kalba apie savo populiarius sprendimus, tačiau, anot jos, turbūt daug svarbiau yra suderinti skirtingus interesus ir priimti svarbiausius sprendimus.

Premjerė teigė, kad Vyriausybė ir toliau laikysis savo programos, didindama finansavimą krašto gynybai, siekdama reformuoti valstybės tarnybą. Kartu ji tikino, kad nebus pamiršta ir žalioji politika.

Į partiją dar nestos

I. Šimonytė, paklausta žurnalistų, kodėl nesiekia stoti į TS-LKD ir galbūt siekit partijos vadovo kėdės, teigė, kad tokių ambicijų tiesiog neturi.

„Mano nuomone, tai yra asmeninis žmogaus apsisprendimas. Niekada neturėjau ambicijų būti partijos pirmininke. Sakiau, kad, kai manysiu, kad man yra metas įstoti į partiją, aš į ją įstosiu. Tai yra visiškai mano asmeninis sprendimas“, – tikino ji.

Premjerė, paklausta, apie TS-LKD palaikymą Vyriausybei, teigė, kad sulaukianti ne tik paramos, bet ir kritikos. Vis dėlto, anot jos, balsavimai Seime rodo, jog parama tikrai yra.

„Niekada nebūna taip, kad būtų palaikymas iš visų. Čia turėtų būti kažkokia Šiaurės Korėja, kur tave palaiko visi. Ir tai reikštų, kad greičiausiai visi nepalaiko, bet tiesiog taip sako. Žinoma, kad nuomonių visą laiką būna visokių ir kritikos būna pakankamai taip pat ir iš partijos narių, kolegų. Bet man atrodo, kad Vyriausybei geriausiai tokius dalykus pastikrinti sekasi Seime per balsavimus. Kol kas nebuvo kažkokio balsavimo ar sprendimo, kuris iš Vyriausybės būtų pateiktas Seimui ir nesusilaukė palaikymo“, – dėstė I. Šimonytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt