Lietuvoje

2021.09.25 16:58

„Valstiečių“ išbarstytą palaikymą susirinko socialdemokratai, bet sociologas tikina – jiems tiesiog pasisekė

Irma Janauskaitė, Kristina Jackūnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.25 16:58

Apklausa rodo – per mėnesį – stiprūs pokyčiai partijų reitinge, nors trys geriausiai vertinamos tebėra tos pačios. Tiesa, reitingų lentelėje kiek nusileido „valstiečiai“, rugsėjį netekę dalies bendražygių.

Remiantis laikraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa, rugsėjį ekspremjerui Sauliui Skverneliui su bendražygiais palikus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakciją Seime, smuko šios partijos reitingas – iš antros vietos reitingų lentelėje ji nusileido į trečią. Antroje vietoje atsidūrė valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, nors jų reitingas beveik nekito. Populiariausiais išlieka socialdemokratai.

„Valstiečių“ frakcijos Seime skilimas, pasak sociologų, nurėžė dalį valstiečių reitingo ir pakėlė socialdemokratų.

„Saulius Skvernelis populiarus politikas išeina, sukuria savo frakciją ir dalis kitų gana matomų politikų įtakingų irgi paskui jį. Tai negalėjo neatsiliepti elektoratams. Matyt, artimiausias pasirinkimas, arčiausias pasirinkimas yra socialdemokratai. Kiek vieni prarado, tiek kiti ir gavo“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Socialdemokratai partijų reitinge – pirmi. Kaip ir prieš mėnesį, už juos dabar balsuotų beveik 18 proc. rinkėjų.

Konservatoriai su 13 proc., nors jų vertinimas per mėnesį nepasikeitė, pakilo į antrą vietą, nes „valstiečiai“ nusmuko į trečią – turi 10,5 proc. Ketvirti – Liberalų sąjūdis.

„Žmonėm, kurių klausia, kurią politinę jėgą palaiko, turbūt kyla įvairiausių dvejonių, abejonių. Ir, kol žmonės susigaudo, toks kritimas, matyt, yra natūralus“, – teigė LVŽS vicepirmininkas Aurelijus Veryga.

Sociologas Vladas Gaidys sako, visada taip būna, kad atsiskiriant daliai politikų, reitingas ne kyla, o krenta. Bet šįkart rinkėjų nuomonę apie „valstiečius“ keitė ne tik frakcijos skilimas.

„Tos pjautynės, nereikia ir žurnalistų, nereikia žiniasklaidos, kad demaskuotų, jie patys vienas kitą demaskavo“, – tvirtino V. Gaidys.

Tačiau A. Veryga mano, kad partijos radikėlimas nėra toks, apie kokį kalbama viešai.

„Na, tas partijos radikalėjimas yra labiau komunikuojamas, negu tikras. Tai yra žmonės, kurie išėjo, aišku, reikia turėti kažkokį paaiškinimą to atsiskyrimo. Anksčiau ar vėliau žmonės susigaudys, matydami darbus, matydami išlaikomas tam tikras vertybes, politinę kryptį ir supras tada, kas yra kas“, – aiškino LVŽS pirmininko pavaduotojas.

Socialdemokratų lyderė neatmeta, kad rinkėjų pagausėjimas susijęs su „valstiečių“, anot jos, vienas kito juodinimu tarpusavyje. Vis dėlto populiarumas – ne dėl to.

„Sociademokratų reitingai jau kyla penktas mėnuo iš eilės, nuo pat gegužės mėnesio. Todėl, aš manau, kad pirmiausia mūsų žmonės vertina partijas pagal tai, kaip jos dirba“, – teigė Vilija Blinkevičiūtė.

Tačiau V. Gaidys tvirtino, kad socialdemokratai tokį reitingą turi todėl, kad jiems tiesiog pasisekė.

„Socialdemokratai gi ne už kokius ten puikius darbus ar pozicijas naujas gavo tuos papildomus [balsus]. O dėl to, kad taip pasisekė“, – sakė jis.

Sociologas V. Gaidys sakė, kad po metų štiliaus dabar, kaip reta, matyti gyventojų aktyvumas – nori reikšti savo poziciją, rengia mitingus, ieško, kokią politinę partiją palaikyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt