Lietuvoje

2021.09.24 22:42

Trečiąja doze nuo COVID-19 pasiskiepijo, bet galimybių pasą prarado: Registrų centras problemą žada išspręsti

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.24 22:42

Sulaukę trečiosios vakcinos dozės, kai kurie gyventojai gali netekti galimybių paso. Registrų centras sako, kad kol kas jo neturės tie, kurie revakcinuojasi pagal mišrią schemą – iš pradžių vieno gamintojo vakcina, paskui – kito. Registrų centras aiškina, kad Europos skiepų pažymėjimas veikia, todėl jį galima naudoti vietoj galimybių paso.

Kol dauguma į skiepijimo centrą atėjo dar tik pirmos ar antros vakcinos dozės, vilnietis Jonas pasiskiepijo jau trečiąja. Sako, kad atėjo, kai vos tik atsirado galimybė.

„Aš pats medikas – pats skiepijuosi ir kitus agituoju“, – tikina Jonas.

Panorama. Pranešus apie penkto migranto mirtį pasienyje, JT prašo Baltarusijos kaimynių apsaugoti prieglobsčio prašytojus

Per praėjusią parą revakcinavosi pusantro tūkstančio žmonių. Šiuo metu trečią vakcinos dozę gauti gali senjorai, medicinos, globos įstaigų darbuotojai, kuriems po antro skiepo praėjo pusmetis. Paradoksas, tačiau kai kurie po dviejų skiepų turėję galimybių pasą, gavę trečią dozę jo gali netekti.

Registrų centras sako, kad žmonės pasiskiepiję trečia vakcinos doze pagal mišrią schemą, kai iš pradžių gavo vieno gamintojo vakciną, paskui renkasi kitą, galimybių paso gauti negali. Pasak įstaigos atstovo Mindaugo Samkaus, vietoj jo galima naudoti europinį skiepų pažymėjimą.

„Šią dieną galimybių paso – ne, bet europinį skaitmeninį pažymėjimą galima gauti, jis prilyginamas kaip tolygus (...). Artimiausiu metus bus įdiegtas technologinis sprendimas – perkeltas europinis pažymėjimas į galimybių pasą“, – LRT TELEVIZIJAI aiškina M. Samkus.

Šią elektroninės sistemos problemą tikimasi išspręsti artimiausiomis savaitėmis.

Problema atsiranda todėl, kad pasiskiepiję „Vaxzevria“ ar „Johnson&Johnson“ vakcinomis revakcinacijai turi rinktis kitą gamintoją, nes tam naudojamos tik „Pfizer“ ir „Modernos“ vakcinos. Kurią rinktis, žmonės gali spręsti patys.

„Čia vėlgi, pavadinkime, skonio reikalas. Dabar jau aišku, kad „Moderna“ sukuria kiek stipresnį ir ilgiau trunkantį imunitetą. Jei visi trys „Pfizer“ skiepai, tikėtina, mažiau bus šalutinių reiškinių po sustiprinančio skiepo. Skirtingos vakcinos gali duoti stipresnę reakciją, o tuo pačiu susiformuos stipresnis imuninis atsakas“, – tikina virusologas Saulius Čaplinskas.

Visi gyventojai gali registracijos sistemoje pasitikrinti, kada galės gauti trečią dozę.

„Svarbiausias aspektas – praėję 6 mėnesiai po antro skiepo datos, o tiksli skiepijimo data nevaidina reikšmingo vaidmens. Kadangi siekiame vakcinas pristatyti kuo įmanoma plačiau, atsiras galimybė skiepytis ir pas savo šeimos gydytojus“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas Lukas Galkus.

Iš viso stiprinamąją dozę gavo daugiau nei 20 tūkst. žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo
COVID-19 TRUMPAI