Lietuvoje

2021.09.24 23:25

Į Seimą – 21-erių: politologė teigia, kad daugiau atsakomybės tada turėtų prisiimti partijos

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.09.24 23:25

Ketvirtadienį pirmojo priėmimo stadiją Seime įveikė Konstitucijos 56 straipsnio pakeitimo projektas, kuriuo siūloma taikyti 21-erių metų amžiaus cenzą kandidatuojant į nacionalinį parlamentą, vietoj dabar taikomos 25-erių metų amžiaus ribos. Kaip teigia Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė, jei šis sprendimas įsigalios, labai svarbus vaidmuo teks partijoms, kurios turėtų veikti kaip filtras.

Anot politologės, rinkimų į parlamentą kartelė daugelyje Europos valstybių yra žemesnė, nei kad Lietuvoje esantys 25 metai. Tačiau šis siūlymas sukėlė diskusijas, ar 21 metų riba nebūtų per žema, tačiau R. Urbonaitė tikina, kad jei toks sprendimas būtų priimtas, partijos taptų labai svarbiais filtrais.

„Labai svarbus filtras visada yra politinės partijos, o jos iki šiol kartais demonstravo tai, kad filtruoti, ką jos siūlo kaip kandidatus rinkėjams, yra nelinkusios ir jeigu mes dalies žmonių paklaustume, ar balsuotų už 21-erių potencialų politiką ar kažkokį kontraversišką politiką x, jie tikriausiai pasirinktų jaunimo atstovą“, – LRT TELEVIZIJAI sako politologė.

Politologė: „valstiečiai“ kuria skambias antraštes, bet nedaro nieko, kad situacija keistųsi

Ji pabrėžia, kad šiuo atveju ir partijoms būtų svarbu suvokti, kokia yra jų atsakomybė bei nespręstų apie norinčius dalyvauti rinkimuose tik per amžiaus prizmę.

„Aš nemanau, kad tų žmonių bus tiek daug, kad pusė Seimo būtų 21-erių arba iki 25-erių ir matytume jų dominavimą. Bet reikia pripažinti, kad tai užtikrintų vadinamąjį atstovavimą, kad žmonės jauni, besirinkdami galėtų rinktis panašius į save, bet viskas priklausys nuo partijų, kurios dabar nepasižymi stipria kandidatų atranka“, pabrėžia R. Urbonaitė.

LRT.lt primena, kad Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų Seime balsuojama du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt