Lietuvoje

2021.09.25 07:00

Partijų reitinge – Skvernelio pasitraukimo atspindys? Socialdemokratams augant, „valstiečiai“ krenta

atnaujinta 08.48
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.09.25 07:00

Prieš mėnesį pirmą kartą po ilgos pertraukos populiariausia partija visuomenės nuomonės tyrime pozicionuoti socialdemokratai yra lyderiai ir naujausioje „Vilmorus“ apklausoje, atliktoje laikraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu. Sociologo ir rinkos tyrimų bendrovės vadovo Vlado Gaidžio vertinimu, pastarasis ūgtelėjimas reitinguose veikiausiai susijęs ir su skilimu „valstiečių“ gretose.

Socialdemokratus rinkimuose, kaip rodo šeštadienį publikuota „Vilmorus“ apklausa, rinktųsi 17,7 proc. tarp visų, turinčių balso teisę ir atitinkamai 30 proc. tarp tų, kurie rinkimuose yra apsisprendę dalyvauti, jeigu šie vyktų artimiausiu metu. Už Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus balsuotų 12,9 proc. (22 proc. tarp rinkimuose dalyvaujančių), už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą – 10,4 proc. (17 proc.). Ši partija iš antros vietos reitingų lentelėje nusileido į trečią, užleisdama vietą konservatoriams.

„Jeigu žiūrėtume tendencijas, turbūt pagrindinis įvykis yra socialdemokratų reitingų augimas. Tai akivaizdžiai susieta su tam tikru Valstiečių ir žaliųjų partijos skilimu – Saulius Skvernelis išeina su kai kuriais gana populiariais politikais, suformuoja atskirą frakciją Seime ir rinkėjai taip pat turi apsispręsti, su kuo jie. Kadangi S. Skvernelio partijos sąraše nėra, arčiausiai, matyt, buvo socialdemokratai. Jeigu „valstiečiai“ prarado 6 procentus nuo balsuojančių, 6 proc. gavo socialdemokratai – faktiškai lygiai tiek pat, tie balsai nenuėjo niekur kitur“, – LRT RADIJUI apklausos rezultatus komentavo V. Gaidys.

Už šių trijų partijų nugarų persigrupavimai – minimalūs. „Konservatorių reitingas pastovus (12,9 proc.), nepasikeitęs, per mėnesį šiek tiek pakilo – 2 procentiniais punktais – Liberalų sąjūdžio reitingas (6 proc.), sumažėjo Laisvės partijos (1,8 proc.). Abiejų liberalių partijų elektoratas panašus, jeigu pas vienus kažkas ateina, iš kitur išeina“, – sakė V. Gaidys.

Penktoje vietoje – Darbo partija su 5,6 proc. reitingu.

Apklausos duomenimis, Regionų partija turi 1,5 proc. rinkėjų simpatijų (rugpjūtį – 2,7 proc.), Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – 1,2 proc. (rugpjūtį – 1,8 proc.).

Rugsėjį padaugėjo ir nežinančiųjų, už ką balsuotų per Seimo rinkimus. Taip tvirtino 23,2 proc. respondentų, rugpjūtį jų buvo 17 procentų. Dar 14,6 proc. apklaustųjų sakė, kad išvis nebalsuotų, o 2,5 proc. neatsakė į klausimą.

Rugsėjo pradžioje LVŽS frakciją Seime paliko dešimt politikų, tarp jų – ekspremjeras S. Skvernelis, ilgametė partijos narė Rima Baškienė. Jie įkūrė Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą „Vilmorus“ laikraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu atliko rugsėjo 9–16 dienomis, apklausta 1003 žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo
COVID-19 TRUMPAI
Ingrida Šimonytė
2021.10.19 10:29

Šimonytė: susirūpinimą kelia Vėlinės

atnaujinta 10.32