Lietuvoje

2016.10.05 12:54

Z. Vaigauskas žada „sklandesnį“ balsų skaičiavimą

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2016.10.05 12:54

Rinkimų naktį tradiciškai genda Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kompiuterių sistema, o rinkimų rezultatų kartais tenka palaukti iki kitos dienos. Šiemet VRK sudarė sutartį su kita informacinių technologijų firma. Komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas tikisi, kad apie 6 val. ryto galima bus daryti preliminarias išvadas, kas rinkimus laimėjo pirmajame ture, o kas pateko į antrąjį.

Pasak Z. Vaigausko, prieš šių metų Seimo rinkimus VRK sudarė sutartį su kita informacinių technologijų firma. Jos paslaugos ir pasiūlytos naujovės buvo išbandytos, priimant pretendentų  dokumentus, ir jokių trikdžių ar nesklandumų esą nebūta.

Per rinkimus bus įdiegtos naujovės

„Mūsų kompiuterinis ūkis – labai sudėtingas, todėl kartais net menkiausi nesklandumai sukelia daug rūpesčių ar įtarimų dėl rinkimų rezultatų objektyvumo. Todėl negalime sau leisti jokių sutrikimų. Vilčių, kad per šiuos rinkimus viskas vyks sklandžiai, teikia tai, kad turimą kompiuterinę sistemą jau išbandėme ir su jokiais nesusipratimais nesusidūrėme“, – portalui LRT.lt sakė VRK vadovas.

Z. Vaigausko teigimu, per šiuos rinkimus bus ir tam tikrų naujovių. Balsuojant iš anksto, bus naudojamasi išankstinio balsavimo lakštu. Rinkimų komisija tą lakštą pagamins pati. Jame, be visų rinkėjų duomenų, bus ir prisegta rinkėjo kortelė.

Per išankstinį balsavimą vokai su balsavimo biuleteniais bus griežtai apskaitomi, o ant jų suklijuotų lipdukų numeriai bus suregistruoti kompiuteriuose.

Šios priemonės turėtų padėti užkirsti kelią papirkinėti rinkėjus.

„Ant kiekvienos rinkėjo kortelės bus užrašas, kad, pastebėjus rinkėjų papirkinėjimą, būtina kuo skubiau pranešti policijai“, – atkreipė dėmesį Z. Vaigauskas.

Balsams skaičiuoti pasitelks kompiuterius 

VRK vadovas atkreipė dėmesį, kad per šių metų Seimo rinkimus pirmumo balsams skaičiuoti bus pasitelkti kompiuteriai. Toks sprendimas buvo priimtas, siekiant kuo didesnio tikslumo ir išvengti skundų dėl netikslaus pirmumo balsų skaičiavimo.

Ne kartą per Seimo ir Europos Parlamento rinkimus yra buvę taip, kad pirmumo balsus teko perskaičiuoti. Kartais vieno ar kito kandidato pergalę nulemdavo vos keliolika balsų.

Jei atsitiktų taip, kad rinkimų dalyviai nepasitikėtų ir kompiuterių skaičiavimais, VRK bus išsaugoti ir visi rinkimų rezultatai, užfiksuoti popieriuje, todėl bet kada galima būtų juos patikrinti.

Išankstinis balsavimas truks dvi dienas  

Išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose visoje Lietuvoje vyks trečiadienį ir ketvirtadienį.

VRK jau yra gavusi balsavimo duomenis iš tarptautinių karinių misijų, kuriose dalyvauja mūsų šalies kariai. Apie du šimtus karių jau balsavo.

Tikimasi, kad išankstinio balsavimo metu balsuos maždaug 90–100 tūkst. rinkimo teisę turinčių Lietuvos gyventojų ir mūsų šalies piliečių, gyvenančių užsienyje. Tai sudarytų apie 3 proc. visų rinkėjų.

Rezultatų laukdavo kelias dienas

Nuo 1994 m. VRK vadovaujantis ir jau šeštus Seimo rinkimus organizuojantis Z. Vaigauskas prisiminė, kad, renkant Seimą 1992 m., rinkimų apylinkėse jų nariai praktiškai visus skaičiavimus  atlikdavo popieriuje paprastais rašikliais. Rinkimų ir balsavimo duomenys į Vilniuje dirbančią VRK būdavo siunčiami ne kompiuteriais, o fakso aparatais.

„Todėl yra buvę taip, kad rinkimų rezultatai paaiškėdavo tik po kelių dienų. Pavyzdžiui, apie tai, kad velionis rašytojas Vytautas Petkevičius laimėjo rinkimus pirmajame ture, sužinojome tik ketvirtadienį, kai rinkimai vyko sekmadienį“, – su šypsena prisiminė tolimus laikus Z. Vaigauskas, patikindamas, kad panašūs dalykai – tolima praeitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.