Lietuvoje

2021.09.24 12:20

Rūdninkų stovyklos vadovas: migrantai bandė pabėgti per po žeme iškastą tunelį

atnaujinta 13.10
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.09.24 12:20

Penktadienį iš Rūdninkų poligone vasarą įkurtos laikinos migrantų stovyklavietės išvežti paskutiniai užsieniečiai, neteisėtai kirtę Lietuvos valstybės sieną, skelbia Vidaus reikalų ministerija. Numatyta, kad iki spalio pradžios visi neteisėtai į Lietuvą atvykę asmenys turi būti perkelti iš laikinų apgyvendinimo vietų į šildomas patalpas.

Įgyvendinant migrantų apgyvendinimo planą visi Rūdninkų stovyklos migrantai, kiek daugiau nei 700 vyrų, per šią savaitę buvo perkelti į buvusius Kybartų pataisos namus, kurie tapo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) padaliniu – Kybartų užsieniečių registracijos centru. Čia užsieniečiai gyvens padidinto saugumo sąlygomis, teigia VMR.

„Atšalus orams ir artėjant žiemos sezonui, Vidaus reikalų ministerija siekė kuo greičiau pasirūpinti Rūdninkų stovyklavietėje įkurdintais migrantais, nes čia sąlygos bene prasčiausios iš visų Lietuvoje įkurtų laikinų migrantų apgyvendinimo vietų“, – teigiama VRM pranešime.

Rūdninkai liks kaip rezervinė vieta, kurioje, esant poreikiui (jei migrantų skaičius staiga išaugtų), būtų įrengiama modulinių namelių stovyklavietė.

Pagal migrantų apgyvendinimo planą bus įsteigti keli centralizuoti migrantų apgyvendinimo centrai, pritaikyti skirtingiems poreikiams. Visi migrantai iki spalio mėnesio iš pasienio užkardų, savivaldybių teritorijose laikinai suteiktų pastatų ir palapinių stovyklaviečių bus perkelti į šildomus arba apšiltintus pastatus ir šildomus modulinius namelius.

Šiuo metu pasienio užkardose dar yra 446 migrantai, tačiau nė vienas jų negyvena palapinėje. Skirtingos migrantų grupės apgyvendinamos Medininkų Pasieniečių mokyklos ir Pabradės Užsieniečių apgyvendinimo centro teritorijose įrengtuose moduliniuose nameliuose.

Pagal susitarimą su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu socialiai pažeidžiamiausios grupės, t. y. šeimos su mažais vaikais, besilaukiančios moterys, negalią turintys žmonės, įkurdinamos Rukloje – Pabėgėlių priėmimo centro pastate ir modulinių namelių stovyklavietėje bei kitą savaitę planuojamuose atidaryti Naujininkų nakvynės namuose, Vilniuje.

Stovyklos administratorius: buvo ramu, dėl dviejų skundų pradėti tyrimai

Rūdninkų migrantų stovyklos administratorius Renaldas Žekonis žurnalistams penktadienį sakė, kad iš viso stovykloje gyveno 740 migrantų, visi jie – vieniši vyrai. Ir visi jie dabar perkelti į Kybartus. Pirmiausia buvo iškeldinti tie migrantai, kurie gyveno prasčiausiose palapinėse. Iš viso stovykloje buvo 64 palapinės, vienoje gyveno 10–16 migrantų.

Anot R. Žekonio, vykdant migrantų perkėlimą, incidentų nebuvo. Tiesa, anot jo, kai kurie migrantai bandė slėptis.

„Įvairiai slėpėsi. Ir palapinėse pasislėpė, nes nenori važiuoti, perbėga į kitą palapinę. Įvairių bandymų buvo, bet tikrai pareigūnai dirba atsakingai, kruopščiai. Incidentų nebuvo jokių, tik mažų pagudravimų būta“, – tikino jis.

R. Žekonis, paklaustas apie prieš kelias dienas fiksuotą bandymą pabėgti, jo nesureikšmino. Pasak stovyklos administratoriaus, užfiksuota, kad migrantai iškasė iki 10 metų ilgio požeminį tunelį, mėgindami pabėgti pro apsaugines tvoras.

„Bandymas pasišalinti buvo užkirstas“, – teigė R. Žekonis.

Jis teigė, kad jokios sankcijos migrantams, kurie bandė pabėgti, nebus taikomos.

Migrantų stovyklos administratorius teigė, kad vadovavimas stovyklai tapo iššūkiu jam ir kolegoms, tačiau su tuo, jo manymu, pavyko susitvarkyti, kadangi buvo nuolat palaikomas ryšys su stovykloje gyvenusiais migrantais.

„Stovykloje buvo ramu, incidentų nebuvo, skundų nebuvo ir visi išvažiavo į geresnes sąlygas“, – tikino R. Žekonis.

Paklaustas, ar fiksuota stovykloje seksualinio išnaudojimo, fizinio smurto atvejų tarp migrantų, ar buvo įsivyravusi kastų sistema, R. Žekonis teigė, kad tokių situacijų nebuvo. Tiesa, pasak jo, pradėti du ikiteisminiai tyrimai.

„Nepatvirtinsiu nė vieno iš šitų faktų, nes visi skundai, kuriuos mes gaudavome, buvo registruojami. Dėl kiekvieno skundo, kurį gaudavome ar aš, ar pareigūnai, kviesdavome policiją, o tokių atvejų buvo tik du: vienas buvo dėl vagystės, kitas – dėl sveikatos sutrikdymo. Abiem atvejais buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas policijoje“, – teigė jis.

Kaip pasakojo R. Žekonis, vasaros pabaigoje, atšalus orams, kiekvienas stovykloje gyvenęs migrantas gavo naujų drabužių, šiltą striukę, naują miegmaišį, šiltą antklodę. Tiesa, palapinės buvo nešildomos. Anot stovyklos vadovo, kol nebuvo gavę šiltų drabužių, migrantai skundėsi dėl gyvenimo sąlygų, bet vėliau nustojo skųstis.

R. Žekonis tikino, kad dalis migrantų, palikdami stovyklą, kartu paliko ir dalį savo daiktų.

Migrantus į Kybartus lydėjo Lietuvos ir Lenkijos policijos pareigūnai, pasieniečiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt