Lietuvoje

2021.09.23 22:53

Audronė Galvonaitė apie rugsėjo orų anomalijas ir ar sulauksime dar bobų vasaros

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.23 22:53

Klimatologė Audronė Galvonaitė teigia, kad šių metų rugsėjį fiksuojama ne viena anomalija, kuri susijusi tiek su temperatūra, tiek su kritulių kiekiu, tačiau naujų rekordų – neužfiksuota. Kaip teigia klimatologė, dabar sunku pasakyti, ar mes dar sulauksime bobų vasaros, nes jai kelią vis pastoja Atlanto ciklonai.

A. Galvonaitė LRT TELEVIZIJAI sako, kad mėnesio vidurys buvo labai įdomus ir turėjo ne vieną anomaliją, tačiau visiems kalbant apie neįtikėtinai šaltą rugsėjį, klimatologė patikina, kad mėnesio vidurys vidutiniškai yra šiltesnis nei jo pradžia.

„Pirmą dešimtadienį temperatūra buvo žemesnė 1,6 laipsnio, o antrą dešimtadienį temperatūra žemesnė buvo 1 laipsniu. Kaip matote, šiais metais iš viso sunku pasakyti, kuo kas skyrėsi, nes susimaišė viskas‘, – tikina A. Galvonaitė.

Sportas. Orai. JAV nusprendė: 2022-ųjų žiemos olimpinėse žaidynėse norintys dalyvauti sportininkai privalės būti paskiepyti nuo COVID-19

Šilčiausia išliko prie jūros, o greičiausiai temperatūra krito rytinėje šalies dalyje. Tačiau šiltu oru trukdė džiaugtis prie jūros siautęs atšiaurus vėjas. Kaip pažymi A. Galvonaitė, didžiausios temperatūros anomalijos fiksuotos rytinėje ir šiaurinėje dalyje.

Kritulių kiekis taip pat pasižymėjo anomalijomis. Vienur kritulių buvo daugiau nei norma, o kitur – mažiau.

„Daugiausiai kritulių iškrito pietinėje, pietvakarinėje dalyje, paskui prie Žemaičių aukštumos, o toliau tie krituliai epizodiniai. Yra vietų, pavyzdžiui, Jurbarke, Birštone, Rokiškyje, kur kritulių iškrito tiek, kiek praktiškai per visą mėnesį iškrenta – nuo 50 iki 70 mm“, – pabrėžia A. Galvonaitė.

Klimatologė taip pat pat papasakojo apie bobų vasarą: „ Tai – šilumos sugrįžimas, po to kai praeina rimtos šalnos, pilna visur voratinklių, medžiai pasidengia savo auksiniais lapais, tada nuo Azorų, nuo Afrikos, ateina aukšto slėgio sritis ir sugrįžta šiluma.“

Tačiau A. Galvonaitė pabrėžia, kad bobų vasara Lietuvą aplanko ne kasmet. Šie metai gali tapti būtent tokiais metais.

„Šiuo metu, pavyzdžiui, Azorų maksimumas formuojasi ir jis eina, ir eina, ir atrodo čia pat prie Lietuvos, bet jam kelią pamaišo Atlanto ciklonai ir ta mūsų bobų vasarą nukreipiama į Rusijos pietus. Tai nežinau, ar pralįs, ar ne bent vienas ciklonas iš ten, ir tada mes sulauksime mes bobų vasaros“, – sako klimatologė.

Klimato rekordų bent kol kas rugsėjį nefiksuota. Pavyzdžiui, 2003 metais Utenoje rugsėjį fiksuota 23 laipsnių šilumos temperatūra, o 1996 metais rugsėjo 23 dieną ten pat fiksuoti ir 3,7 laipsniai šalčio, tačiau šalčiausia buvo 2002 metais Varėnoje, čia temperatūra nukrito iki 5,4 laipsnių šalčio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt