Lietuvoje

2016.10.04 23:54

Kelios Vilniaus rajono mokyklos ir darželiai jau naudojasi geoterminiu šildymu

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.10.04 23:54

Moderniam ir ekologiškam šildymo būdui – geoterminiam šildymui visuomeniniuose pastatuose įrengti  Vilniaus rajono savivaldybė sėkmingai panaudojo Klimato kaitos specialiosios programos lėšas.  Dabar šešios Vilniaus rajono mokyklos ir vaikų darželiai šildosi pigia žemės gelmių energija.

Vienas pirmųjų Vilniaus rajone šildytis žemės gelmių energija pradėjo Rukainių vaikų darželis. Renovuotas pastatas, įrengta geoterminio šildymo sistema, kurios didžioji dalis, vamzdžiai yra po žeme, gręžinių gylis siekia 100 metrų. Patalpose – šilumos siurblys ir jos kaupiklis, iš jo šiluma teka šildyti grindis, taip pat ruošiamas ir karštas vanduo.

„Katile yra nustatyta 23 laipsnių temperatūra ir kaip pastebėjote, lauke yra išvesti jutikliai, pagal juos, kai lauke šilčiau, automatiškai išsijungia sistema, o kai šalčiau – šildoma“, – Vilniaus r. Rukainių vaikų darželio vyr. auklėtoja Kristina Blaževičienė.

„Sąnaudos sumažėjo daugiau nei keturis kartus, o jei imtume tik šildymui – tai virš šešių kartų pigiau. Finansiškai tai apsimoka. Dvigubai mažiau atsieina nei centralizuotas šildymas ir pigiau nei dujinis šildymas“, – teigia Vilniaus r. savivaldybės Investicijų sk. vyr. specialistas Miroslavas Prokopovičius.

Pasak savivaldybės, dabar šešios renovuotos Vilniaus rajono mokyklos ir vaikų darželiai šildosi pigia žemės energija. Šiems projektams prireikė 1,5 mln. eurų, didžioji dalis –  iš Klimato kaitos programos.

„Savivaldybė ir toliau aktyviai stengsis naudotis šia programa. Šiuo metu yra dar du projektai – Nemenčinės vaikų darželis, kur bus įrengtos saulės baterijos, ir Pagiriai. Pagiriuose taip pat bus statomos saulės baterijos“, – pasakoja Vilniaus r. merės patarėja Aleksandra Černiauskienė.         

Aplinkos ministerijos duomenimis, nuo 2011 m. iš Klimato kaitos programos 67 mln. eurų skirti visuomeniniams pastatams modernizuoti, panaudojant atsinaujinančius energijos išteklius. Dabar iš šios programos lėšų modernizuojama beveik 80 tokių pastatų, daugiausiai mokyklos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.