Lietuvoje

2021.09.23 15:02

Šarknicko mintis, kad leidimas kandidatuoti į Seimą nuo 21-erių – „degradacija“, sulaukė jaunimo dėmesio: nepasitiki savo rinkėjais

Leonardas Marcinkevičius, ELTA2021.09.23 15:02

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, prieš pateikdama Konstitucijos 56 straipsnio pakeitimo projektą, kuriuo siūloma taikyti 21-erių metų amžiaus cenzą kandidatuojant į nacionalinį parlamentą vietoj dabar taikomos 25-erių metų amžiaus ribos, konsultavosi su Lietuvos liberaliu jaunimu (LLJ). Ketvirtadienį šios pataisos įveikė pirmojo priėmimo stadiją.

Lietuvos liberalaus jaunimo pirmininkas Lukas Stravinskas pozityviai įvertino balsavimo rezultatus ir džiaugėsi, kad „parlamentas žengė priešpaskutinį žingsnį siekiant didesnę jaunimo dalį įtraukti į politinius procesus.“

Tačiau ne visų opozicinių jėgų atstovai išreiškė paramą Seimo pirmininkės inicijuotam projektui. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos parlamentaras Robertas Šarknickas mano, kad šiuo metu Lietuvą valdančioje Vyriausybėje jau dabar yra nemažai jaunų žmonių, o tai, jo vertinimu, lėmė šalies padėties blogėjimą.

„Gal pati idėja yra nebloga, tačiau vertinant realią situaciją valstybėje, kai jaunimas valdo dabar valstybę ir sugebėjo kone per pusę metų apversti Lietuvą aukštyn kojomis. Jaunimas, kuris yra išsilavinęs. Ir ką mes dabar turėsime? Ateina 21 metų, kurie nebaigę mokslų, neturi gyvenimo patirties ir ateina valdyti valstybę? Iki kokio lygio mes einame, kolegos. Degradacija“, – kalbėjo R. Šarknickas, kartu pridurdamas, kad dalis jaunų žmonių patys abejoja, ar sugebėtų tinkamai valdyti valstybę.

LLJ pirmininkas mano, kad tokiais pareiškimais parlamentaras tiesiog pademonstruoja, kad nepasitiki jaunais žmonėmis, kurių dalis balsavo ir už patį R. Šarknicką.

„Argumentai už ir prieš jau seniai išsakyti, tačiau negaliu nesureaguoti į pono R. Šarknicko pareiškimus, kad tokio Konstitucijos pakeitimo priėmimas yra degradacija. Tokie Seimo nario pasisakymai parodo, kad tiesiog nėra pasitikima jaunais žmonėmis, kurie turi balsavimo teisę ir balsavo už tuos Seimo narius“, – Eltai teigė L. Stravinskas.

ELTA primena, kad ketvirtadienį pirmojo priėmimo stadiją Seime įveikė Konstitucijos 56 straipsnio pakeitimo projektas, kuriuo siūloma taikyti 21-erių metų amžiaus cenzą kandidatuojant į nacionalinį parlamentą, vietoj dabar taikomos 25-erių metų amžiaus ribos.

Šias Seimo pirmininkės V. Čmilytės-Nielsen inicijuotas pataisas palaikė 95 parlamentarai, vienas balsavo prieš, o dar 12 susilaikė. Tam, kad įstatymas įveiktų pirmojo pateikimo stadiją, reikėjo 94 Seimo narių balsų.

Pagal siūlomą Konstitucijos pataisų projektą, „Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 21 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje.“

Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų Seime balsuojama du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI