Lietuvoje

2021.09.22 23:00

Vyriausioji epidemiologė: dabartinė rekomendacija kaukes dėvėti uždarose vietose turėtų tapti privaloma

Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“, LRT.lt2021.09.22 23:00

Nors Lietuva vis giliau grimzta į juodąją zoną,- dar bent savaitę kaukės uždarose patalpose bus tik rekomenduojamos. Vyriausybės nariai vieningai sutaria, kad šios apsaugos priemonės dėvėjimą reikia griežtinti, tačiau kokia forma – paskelbus ekstremalią padėtį ar karantiną – tikimasi apsispręsti per savaitę. Tada gali būti priimtas ir sprendimas, ar dalį darbuotojų grąžinti dirbti iš namų.

Visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė pabrėžia kaukių dėvėjimo svarbumą.

„Kaukes dėvėti uždarose patalpose visada primygtinai buvo rekomenduojama ir netgi atvirose vietose, jei įsivertinam, kad atstumų neišlaikysim, būsim ilgai, irgi reikia įsivertinti, jei žmonių daug, vienas prie kito prilipę, irgi reikėtų dėvėti kaukes“, – sako R. Lingienė.

Ar tam reikia įvesti karantiną, Vyriausybė spręs kitą savaitę.

„Mano nuomone, žmogaus atsakomybė už taisyklių pažeidimą labiau motyvuoja taisyklių laikytis, nes kam laikytis, jei sankciją patiria kažkas kitas“, – trečiadienį kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.

Kaukės būtų ne vienintelis pakeitimas. Viešojo sektoriaus darbuotojams gali tekti vėl dirbti iš namų - dėl to Vyriausybė tarsis su epidemiologais.

Į Vyriausybės planus įvesti karantiną griežtai sureagavo prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, reikėtų labiau klausytis mokslininkų ir ieškoti būdų, kaip paskiepyti daugiau pažeidžiamiausios grupės visuomenės narių.

Ar kaukės uždarose erdvėse bus vienas svarbiausių elementų toliau kovojant su koronavirusu? Vyriausioji Lietuvos epidemiologė Loreta Ašoklienė LRT TELEVIZIJAI sako, kad kaukės yra tik viena iš priemonių, bet jos ypač svarbios uždarose erdvėse, kur blogai ventiliuojama, taip pat ten, kur nepavyksta išlaikyti atstumų, ir, jos teigimu, dabartinė rekomendacija dėvėti uždarose vietose turėtų tapti privaloma.

Kaukių svarbai pritaria ir Ispanijoje dirbantis gydytojas lietuvis Mindaugas Gudelis. Tiesa, jis įžvelgia ir liberalesnį variantą, nors vienoje labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių Europos šalių galiojo griežti kaukių dėvėjimo nurodymai – tik nuo birželio leista jas nusiimti lauke. Viduje jos vis dar privalomos.

„Jei patalpoje visi pasiskiepiję, jei yra kontroliuojamas tas žmonių burbulas, kurie tarpusavy bendrauja, dirba, tai tas kaukių dėvėjimas – galima būtų į tai žiūrėti liberaliau. Jei toje patalpoje yra daug žmonių, kurie yra nepasiskiepiję, nepersirgę, jei jie nekontroliuojami, tai būtų rekomenduojamas tas dėvėjimas. Visgi rizika užsikrėsti uždarose patalpose yra labai didelė“, – akcentuoja gydytojas.

Pasak epidemiologės L. Ašoklienės, kol mūsų šalyje neturime pakankamų pasiskiepijusių apimčių ir vis dar yra jautri neimunizuotos visuomenės dalis, sergamumas COVID-19 gali kilti toliau.

Karantinas Lietuvoje, kuris įvestas pernai lapkričio 7-ąją, galiojo iki šių metų birželio 30 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt