Lietuvoje

2021.09.22 14:43

Vyriausybė kol kas nesiėmė spręsti dėl karantino ir privalomo kaukių dėvėjimo

atnaujinta 15.07
Modesta Gaučaitė-Znutienė, LRT.lt2021.09.22 14:43

Nors premjerė Ingrida Šimonytė antradienį sakė, kad sprendimai dėl privalomo kaukių dėvėjimo ir karantino režimo grąžinimo gali būti priimti trečiadienį, visgi šie klausimai buvo nukelti kitam Vyriausybės posėdžiui. Tiesa, sveikatos apsaugos ministras tvirtino, kad Vyriausybės nariai vieningai sutaria, kad kaukių dėvėjimo taisykles reikia griežtinti.

Antradienį paklausta, ar ketinama grįžti prie privalomo kaukių dėvėjimo uždarose patalpose, ministrė pirmininkė kalbėjo, kad sprendimas dėl to gali būti priimtas trečiadienį. Tiesa, anot jos, tam, kad privalomas kaukių dėvėjimas būtų grąžintas, reikėtų šalyje vėl įvesti karantiną.

Visgi nei kaukių, nei karantino klausimų ministrų kabinetas trečiadienį nesiėmė. Jie nukelti kitam Vyriausybės posėdžiui. Dėl šių klausimų ministrai bei premjerė trečiadienį tarėsi ir neformalaus pasitarimo metu.

„Apibendrinant diskusiją, kurią turėjome neformalioje dalyje, mano pasiūlymai būtų, kad kitam Vyriausybės posėdžiui ar Sveikatos apsaugos, ar Vidaus reikalų ministerija ateina su tais pakeitimais, kurie reikalauja Vyriausybės sprendimo dėl tų bendrųjų reikalavimų, kurie yra susiję su saugumu uždarose erdvėse, pirmiausia, tai kaukių dėvėjimu, taip pat ir nuotoliniu darbu.

Reikia labai aiškiai atsakyti sau į klausimą, koks turi būti statusas – ar turi būti statusas ekstremaliosios padėties, ką turime dabar, ar, vis dėlto, karantino. Mano nuomone, konkretaus žmogaus atsakomybė už taisyklių pažeidimą yra labai svarbus faktorius, motyvuojantis laikytis taisyklių“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Kalbėdama apie ekonomines veiklas, premjerė teigė, kad apribojimai, taikomi neturintiems galimybių paso, veikia, bet reikia griežtesnės kontrolės. Ji kalbėjo, kad tarp institucijų reikia pasidalinti krūviu ir atsakomybe, kas ir kaip dažnai tikrina, ar yra laikomąsi reikalavimų.

„Kadangi sutariame, kad pagrindiniai, turbūt, plėtros keliai yra viena vertus, vaikai mokyklose, kita vertus, darbo kolektyvai. Tai dėl mokyklų savo sprendimus operacijų vadovas priims, kas susiję su vaikų testavimu ir izoliavimu, kad tas procesas labiau motyvuotų tuos, kurie testuojasi, saugo save ir aplinkinius.

Kalbant apie darbo kolektyvus, pirmiausia, turbūt primygtinai rekomenduoju pasiėmus didžiųjų darbdavių duomenis, kur yra nevakcinuotų žmonių, apsukti logistinius ratus ir pasiūlyti visą mūsų pagalbą, kad darbuotojai būtų paskiepyti“, – aiškino premjerė.

Sutaria vieningai

Po Vyriausybės posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigė, kad visi ministrai sutinka, jog reikia griežtinti kaukių dėvėjimo uždarose patalpose taisykles. Neformaliame pasitarime, anot jo, aptarti ir nuotolinio darbo klausimai.

„Dėl nuotolinio darbo, buvo diskusija, kad reikėtų pasitarti su epidemiologais ir tarpinstituciniame pasitarime, ar neturėtumėme pasiūlyti, tarkime, viešajame sektoriuje nuotolinio darbo, įvertinant bendrą epideminę situaciją“, – sakė ministras.

„Kitam trečiadieniui su teisininkais pažiūrėsime dėl statuso – ar tai turėtų būti ekstremalios situacijos kontekste, ar karantino kontekste, nes nuo to priklauso, kieno yra atsakomybė už taisyklių nesilaikymą. Vienu atveju tai yra organizatoriaus klausimas, o kitu atveju yra asmeninės žmogaus atsakomybės klausimas. Tai įvertinę kitam posėdžiui pateiksime sprendimus dėl kaukių dėvėjimo“, – komentavo A. Dulkys.

Jis taip pat dėstė, kad įvertinus pasiskiepijimo situaciją ir kitų šalių praktiką ketinama trumpinti izoliacijos terminą nuo 14 iki 10 dienų. Tai, anot ministro, ypač svarbu kalbant apie ugdymo sritį.

A. Dulkys taip pat keičia taisykles ugdymo įstaigose ir izoliuojami bus tie vaikai, kuriems nustatytas COVID-19. Didelės rizikos kontaktą turėjusiems mokiniams bus siūloma atlikti PGR testą, o jei jie to atsisakys, jiems taip pat bus taikoma 10 dienų izoliacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt