Lietuvoje

2021.09.22 13:50

„Valstiečiai“ piktinasi, kad Vyriausybė neatsako į jų laiškus: kreipsis į Seimo kontrolierių

atnaujinta 14.12
Gytis Pankūnas, LRT.lt2021.09.22 13:50

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinė Vyriausybė trečiadienį nutarė kreiptis į Seimo kontrolierių dėl dabartinio ministrų kabineto veiksmų. LVŽS tikina, kad ne kartą kreipėsi į Vyriausybės atstovus su savo pasiūlymus, bet šiuos kreipimusis ministrų kabinetas ignoruoja.

LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdis trečiadienį prasidėjo savivaldos aktualijų aptarimu. „Valstiečiai“ prisiminė, kad 2020 m. prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva parlamentinės partijos ir savivaldybių atstovai pasirašė memorandumą dėl savivaldybių savarankiškumo ir atsakomybės stiprinimo.

Memorandumą pasirašiusios šalys įsipareigojo stiprinti Lietuvos savivaldybių savarankiškumą ir atsakomybę, taip pat didinti savivaldybių įtaką formuojant ir įgyvendinant regioninės politikos tikslus. Susitarta peržiūrėti funkcijų pasiskirstymą tarp centrinės ir vietos valdžių, taip pat plėsti savivaldybių finansinį savarankiškumą, užtikrinti šimtaprocentinį valstybės savivaldybėms deleguotų funkcijų finansavimą, stiprinti Lietuvos savivaldybių interesų atstovavimą Seime, Vyriausybėje ir kitose valstybės institucijose.

Lazdijų rajono merė, „valstietė“ Ausma Miškinienė teigė, kad nors nuo memorandumo pasirašymo praėjo metai, niekas nepasikeitė – savivaldybių savarankiškumas esą nepadidėjo.

„Praėjus metams po memurandumo pasirašymo, esminių pokyčių nėra“, – aiškino ji.

Anot jos, nors buvo garsiai kalbama apie savivaldybių finansinių savarankišumo didinimą ir finansinę pagalbą joms, realių veiksmų, siekiant šių tikslų, nebuvo imtąsi.

„Lazdijų savivaldybei trūksta 145 tūkstančių eurų ir nematome, kad juos kažkas kompensuotų“, – tvirtino ji.

Šešėlinė Vyriausybė nusprendė pateikti pasiūlymus Vyriausybei. Siūloma bendradarbiaujant su Lietuvos savivaldybių asociacija peržiūrėti Ekonomio bendradarbiavimo ir plėtros ogranizacijos rekomendacijas savivaldos finansiniam savarankiškumui didinti ir teikti atitinkamus įstatymus projektus, o taip pat užtikrinti savivaldybių galimybę disponuoti nepanaudotomis ir sutaupytomis valstybės lėšomis, skirtomis deleguotomis funkcijoms vykdyti, jų negrąžinant į valstybės biudžetą, taip pat parengti ir teikti Seimui įstatymo projektą užtikrinantį 100 procentinį finansavimą savivaldybėms įgyvendinant valstybės deleguotas funkcijas.

LVŽS šešėlinė Vyriausybė siūlo peržiūrėti ir Seimui pakartotinai teikti savivaldybių gyventojų pajamų mokesčio netekčių kompensavimą užtikrinantį įstatymo projektą, plėsti savivaldybių skolinimosi galimybes, ypač tuomet, kai skolinimasis yra neišvengiamas įgyvendinant Europos Sąjungos projektus, įvertinti planuojamos mokestinės reformos poveikį savivaldybių biudžetams ir atsisakyti Aplinkos ministerijos planų perskirstyti valstybės finansavimą, nemažinti savivaldybių biudžetų galimybių gauti pajamas iš aplinkosaugos srityje surenkamų mokesčių.

Kreipsis į Seimo kontrolierių

LVŽS šešėlinės Vyriausybės posėdyje parlamentarė Agnė Širinskienė paskelbė, kad dabartinė Vyriausybė ignoruoja „valstiečių“ kreipimusis ir siūlymus.

„Iš 12-kos siųstų tikrai reikšmingų, manyčiau, pasiūlymų ir pandemijos valdymui, ir migrantų krizės valdymui, ir kartu dėl mokestinė regformos mums yra atsakyta į vieną. Ir tą padarė tik Aplinkos ministerija, kuri atrašė, kad užregistravo kreipimąsi. Bet į visus kitus mūsų raštus tiesiog yra neatsakoma, nors juose keliami klausimai“, – aiškino A. Širinskienė.

„Pagal Viešojo administravimo įstatymą, būtų privalu bet kokiam piliečiui – aš jau nekalbu apie šešėlinę Vyriausybę – per nustatytus terminus atsakyti. Tie terminai jau yra praėję. Yra kreipimaisi kovo, gegužės mėnesiais. Tai stebina“, – tęsė „valstietė“.

Ji pristatė siūlymą dėl šios situacijos kreiptis dar kartą į pačią premjerę Ingridą Šimonytę ir Seimo kontrolierių.

„Siūloma [...] kreiptis, matyt, laišku tiek į ponią I. Šimonytę, primenant įstatymuose nustatytas pareigas, tiek ir į Seimo kontrolierių, nes, kada valstybės institucijos neatsako į asmenų raištus, kai turi pareigą tai padaryti, pagal Seimo kontrolierių įstatymą, yra laikoma biurokratizmu ir jau patenka į Seimo kontrolierių vertinimo sritį“, – dėstė A. Širinskienė.

Ragino premjerę nemeluoti

LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis savo ruožtu taip pat neslėpė esantis pasipiktinęs, kad Vyriausybė ignoruoja „valstiečių“ iniciatyvas.

„Neatsakymas į mūsų rimtus, konceptualius siūlymus rodo, kad tiesiog jie tai laiko kažkokio politinio konteksto klausimais“, – tikino jis.

R. Karbauskis priminė, kad LVŽS nutarė paraginti Vyriausybę per tris savaites atsiriboti nuo mokestinę naštą gyventojams didinančios mokestinės reformos, iš esmės pakeisti COVID-19 pandemijos valdymo bei vakcinacijos strategiją, viešai atsiskaityti visuomenei už migrantų krizės valdymo kaštus bei pateikti aiškius terminus, kada bus baigti peržiūrėti migrantų prieglobsčio prašymai. Jei šie reikalavimai nebūtų vykdomi, LVŽS taryba priėmė sprendimą įpareigoti LVŽS šešėlinę Vyriausybę kartu su LVŽS frakcija Seime rengti interpeliaciją premjerei Ingridai Šimonytei.

LVŽS lyderis prisiminė, kad į šį sprendimą I. Šimonytė sureagavo.

„Mano nuostabai sureagavo į tą kreipimąsi premjerė, bet sureagavo labai keista forma – tarsi mes nieko nesiūlome ar nesiūlėme. Neatsakymas į mūsų raštus rodo, kad tiesiog ignoruojama. Kada yra pasakoma, kad „viskas, kantrybė baigėsi, visuomenė yra nusivylusi šita situacija, kuri klostosi“, tai pasakoma „ne, jūs nieko nesiūlėte“. Tai, atleiskite, ponia Ingrida Šimonyte, meluojate“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Galiausiai pasiūlymui dėl neatsakytų laiškų kreiptis į premjerę ir Seimo kontrolierių LVŽS šešėlinė Vyriausybė pritarė. Kartu buvo nutarta teikti Seimui statuto pataisas, kuriomis bus siūloma formalizuoti šešėlinės Vyriausybės veiklą parlamente.

„Siūloma, kad partija, turinti didžiausią opozicinę frakciją, laikydamasi savo įstatuose numatytos tvarkos, galėtų paskirti, kaip statutas numato, šešėlinę Vyriausybę. Atitinkamai apie tą paskyrimą būtų pranešama Seimo pirmininkei, o tuomet Seimo pirmininkė tai paviešintų. Atitinkamai pataisose numatyta, kad šešėlinės Vyriausybės atstovas turėtų teises ir parlamentinėje kontrolėje didesnes, tai yra pasisakyti Vyriausybės programos svarstymo metu, dalyvauti pirmumo teise Vyriausybės metinės ataskaitos vertinime, diskusijose ir užduoti klausimus Vyriausybės nariams arba į Seimą pakviestiems institucijų vadovams“, – Seimo statyto pataisas pristatė A. Širinskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt