Lietuvoje

2021.09.25 17:13

Dėl galimybių pasų patikros – konfliktai prekybos centruose: ko gali reikalauti apsaugos darbuotojai?

Artūras Matusas, LRT RADIJO laida „Radijo byla", LRT.lt2021.09.25 17:13

Nuo rugsėjo 13-os dienos įsigaliojus ribojimams patekti į kai kurias prekybos vietas be galimybių paso, konfliktų prekybos centrų prieigose padaugėjo, tačiau dabar padėtis aprimo, sako vienai iš apsaugos bendrovių vadovaujantis Algis Iljeitis. Jo vertinimu, devyni iš dešimties ginčų, kuriuose kartais imamasi ir jėgos panaudojimo, įvyksta „tarpininkaujant“ alkoholiui.


Galimybių paso arba kito pasiskiepijimą nuo COVID-19, persirgimą šia liga arba neigiamą testo rezultatą įrodančio dokumento atitikmens neturintys gyventojai nuo rugsėjo vidurio negali patekti į didesnes nei 1,5 tūkst. kv. metrų ploto parduotuves. Suvaldyti nepasitenkinimą tenka apsaugos darbuotojams arba specialiai šiai užduočiai pasamdytiems tikrintojams.

A. Iljeitis vadovauja bendrovei „Apsaugos komanda“, tarp kurios prižiūrimų objektų yra įvairios paskirties statiniai ir įstaigos, taip pat ir parduotuvės.

„Savo objektuose šią funkciją mes atliekame apsaugos darbuotojų pajėgomis. Tikrintojas neturi tam tikrų teisių ir jo pareigos šiek tiek kitokios. (...) Apsaugos darbuotoją priimant yra tam tikri reikalavimai, kuriuos jis turi atitikti, baigti specialius kursus, išlaikyti egzaminą ir gauti apsaugos darbuotojų pažymėjimą.

Tikrintoju gali būti šiuo atveju ir studentas, nepraėjęs kursų, jis atlieka siaurą funkciją, su tam skirtu įrenginiu patikriną skaitmeninį dokumentą. Jeigu iškyla klausimai dėl asmens dokumento patikrinimo, tada jis privalo kviesti apsaugos darbuotoją, kuris atvyksta ar iš tos pačios vietos, pavyzdžiui, prekybos centro, ar iš tolėliau, ir apsaugos darbuotojas jau turi teisę patikrinti piliečio asmens dokumentą“, – skirtumą LRT RADIJO laidoje „Radijo byla“ paaiškino A. Iljeitis.

Pasak pašnekovo, pirma savaitė su naująja tvarka buvo sunki, nes apsaugos darbuotojams teko išklausyti daugybės neigiamų komentarų, esama nemažai žmonių, kurie „piktybiškai ateina išsakyti savo skaudulius“.

„Nors apsaugos darbuotojai – niekuo dėti, jie tik dirba darbą, kurį jiems pavedė bendrovė ir nustatė teisės aktai. Teko išklausyti, buvo piktybiškų, neblaivių piliečių išpuolių. Su vienu darbuotoju buvo incidentas Utenos mieste, kai išgėręs asmuo nustūmė ir sudavė į petį mūsų apsaugos darbuotojui. Tada jis, vykdydamas savo pareigą, iškvietė pastiprinimą, policija sulaikė pažeidėją ir dabar jam, kiek žinau, pradėtas ikiteisminis tyrimas“, – pasakojo apsaugos bendrovės vadovas.

Apsaugos darbuotojų teisės ir pareigos išdėstytos Asmens ir turto apsaugos įstatyme. Dažnai, anot A. Iljeičio, darbuotojai išgirsta replikų, esą jie jokiais būdais negali patikrinti asmens dokumento, paprašyti parodyti rankinės ar kito nešulio turinio, neįleisti į saugomą teritoriją, panaudoti specialiųjų priemonių, nes nėra policijos pareigūnai. Apsaugos darbuotojų galimybės daryti visa tai iš tiesų yra kur kas siauresnės negu pastarųjų, tačiau ne neegzistuojančios.

„Apsaugos darbuotojas pagal įstatymą turi teisę patikrinti asmens dokumentą, tai ne kažkokiam lokaliam teisės akte numatyta, tai yra Asmens ir turto apsaugos įstatyme. (...) Specialiosios priemonės yra antrankiai, gali panaudoti fizinę jėgą, specialiosios priemonės yra guminė lazda, ašarinės dujos. Kaip ir policijos pareigūnai, jie naudoja tas pačias specialias priemones, kurias įstatymas suteikia teisę naudoti pagal tam tikras aplinkybes. Panaudojus spec. priemones – čia jau mes prieiname prie pareigų – apsaugos darbuotojas nedelsiant privalo pranešti apie tai policijos įstaigai. Tada vertinama, ar jis neperžengė ribų.

(...) Apsaugos darbuotojas turi teisę paprašyti, kad pilietis pateiktų su savimi turimus daiktus ir, gavus rašytinį ar sakytinį sutikimą, juos apžiūrėti. Bet jeigu jis atsisako, tada apsaugos darbuotojas tiesiog kviečia policiją, kuri apžiūri, apieško ir taip toliau. Jis (apsaugos darbuotojas – red. past.) turi teisę paprašyti, bet pats brutaliai jo apieškoti negali“, – sakė A. Iljeitis.

Prieš rugsėjo 13-ąją apsaugos bendrovių atstovai kartu su Policijos departamentu ir prekybininkais aptarė įvairias galimas situacijas ir kaip jose derėtų reaguoti, tad ruoštasi ir galimoms įtampoms buvo, teigė pašnekovas. „Policija visada labai geranoriškai pataria ir padeda, tikiuosi, ir mes jai“, – sakė jis.

Prieš kelias savaites, dar iki įsigaliojant papildomiems ribojimams neturintiems galimybių paso, garsiai nuvilnijo konfliktas viename Kauno prekybos centrų, kur, pirminiais duomenimis, apsaugos darbuotojas priminė lankytojai apie prievolę dėvėti kaukę, kurios ši neturėjo. Moteriai nereagavus į pastabą, jos paprašyta išeiti, o galiausiai prasidėjo grumtynės. Prekybos centro lankytoja laikė apsaugos darbuotoją už plaukų, kol atvažiavo policija.

A. Iljeitis sako, kad situaciją sunku įvertinti nežinant detalesnių aplinkybių.

„Mačiau šią situaciją, tai ne mūsų saugos tarnyba, bet ne tame esmė. Matome situaciją, bet nežinome konteksto, teisėsaugos institucijos išsiaiškins. Kaip aš suprantu, apsaugos darbuotojas šiuo atveju nenorėjo užgauti ir nesitikėjo tokio agresyvumo iš moters, kad ji taip agresyviai puls – ne priešinsis, o tiesiog puls“, – sakė jis.

Pasak laidos svečio, dažniausiai konfliktai atsitinka, kai lankytojai yra apsvaigę nuo alkoholio. Taip nutiko ir incidento Kaune atveju – moteriai nustatytas 2,13 promilės girtumas.

„90 proc. tai būna alkoholis, kada piliečiams viskas atrodo kitaip. Bet tokie įvykiai nėra dažni, dauguma vykdo teisėtus apsaugos darbuotojų prašymus ir konfliktinių situacijų nėra daug. Pirmomis dienomis buvo sunkiau, dabar jau yra ir papildoma technika – stacionarūs ir rankiniai skaneriai, kuriais operatyviau nuskaitomi galimybių pasų kodai, eilių mažiau“, – sakė A. Iljeitis.

„Ne paslaptis“, kad būna ir atvejų, kai neteisėtai jėgą panaudoja ir patys apsauginiai, sakė pašnekovas, jų stengiamasi išvengti.

Dažniausiai iš prekybos centrų vagiamos nedidelės prekės, kurias lengviausia perparduoti – alkoholis, kava, šokoladas, įvairūs smulkūs daiktai. Tarp vagiliaujančių pasitaiko ir vaikų.

„Visada ir parduotuvių administracija stengiasi tai išspręsti taikiai, jeigu nėra elgiamasi piktybiškai. Stengiamasi visada geranoriškai, kad neprieiti iki policijos, tėvų kvietimo ir taip toliau“, – sakė apsaugos bendrovės vadovas A. Iljeitis.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Radijo byla“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt